Rady jak Zapobiegać Grypie w Budynkach Komercyjnych PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
Data dodania: 30.10.2009

Biorąc pod uwagę nadchodzący sezon grypowy, poświęcenie czasu na przegląd systemu wentylacji, klimatyzacji i ogrzewania (HVAC), jego podstawowych komponentów oraz dróg dystrybucji powietrza i wody to dobry sposób na zmniejszenie ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa typy A (H1N1) oraz innych rodzajów grypy. Niektóre ze sposobów zapobiegawczych mogą bazować na zastosowaniu środków opartych na zdrowym rozsądku, podczas gdy inne związane są z właściwymi metodami konserwacji i zarządzania. Oprócz tego, możemy jeszcze mówić o usprawnieniach systemu, które dodatkowo zmniejszą ryzyko rozprzestrzeniania się grypy.

 

 

 

Poniżej znajdą Państwo listę rad, które wydają nam się godne rozważenia przed nastaniem sezonu grypowego:

  • Prowadź stały monitoring obiektów, aby być pewnym, iż nigdzie nie utworzyły się zbiorniki ciepłej, stałej wody - takie miejsca mogą stworzyć dogodne środowisko rozwoju mikroorganizmów jak chociażby Legionella, odpowiedzialna za Chorobę Legionistów.

 

Prowadź monitoring i sprawdzaj takie strefy budynku jak wieże chłodnicze, zbiorniki wody na dachu oraz zatkane odpływy, w których gromadzić się mogą szkodliwe dla zdrowia zanieczyszczenia. Poprzez systemy dystrybucji powietrza mogą one zostać rozprowadzone po budynku do zajmowanych przez ludzi pomieszczeń.

 

Jednym z prostszych usprawnień, które można zastosować to zwiększenie efektywności filtrów. Wraz ze zwiększeniem sprawności filtrów, czyli skuteczności filtrowania, rosną także opory przepływu powietrza. Zawsze sprawdzaj, czy system wentylacyjny jest w stanie pokonać podwyższone opory przepływu powietrza. Ponadto wyselekcjonuj filtry odpowiednie dla konkretnych wielkości cząsteczek, które maja być filtrowane. Przykładowo kropelkowe ogniska grypy są bardzo małe, ale w większości przypadków otoczone śluzową osłoną, która czyni je większymi i łatwiejszymi do usunięcia.

 

  • Niezwykle istotna jest analiza jak i kiedy filtry powinny być wymieniane. Sugerowane jest, żeby nie ograniczać się do prostego planu terminowego. Zamiast tego należy dokonywać pomiarów spadku ciśnienia tzn. oporów na filtrach powietrza i na tej podstawie ustanowić podstawowe metryki pomiarowe wyznaczające najlepszy moment wymiany filtrów.


Proste środki to pierwsza linia obrony. Podczas wymiany filtrów czy tez prac konserwacyjnych nawilżaczy powietrza lub innych części systemu wentylacyjnego budynku, technicy powinni być wyposażeni w odpowiednie rękawice robocze. Ponadto, aby zminimalizować ryzyko infekcji należy stosować maski ochronne pracując w słabo wentylowanych strefach.

  • Trane rekomenduje, aby w większość przestrzeni komercyjnych utrzymywać lekkie nadciśnienie w stosunku do zewnątrz budynku, aby zminimalizować szansę na przedostanie się substancji zanieczyszczających do zajmowanych pomieszczeń.

 

Sprawdź i wyreguluj wentylatory wyciągowe z toalet i innych krytycznych pomieszczeń, aby być pewnym, że usuwają one substancje zanieczyszczające z budynku zanim te zdołają się wymieszać z powietrzem wewnątrz pomieszczeń. Przeprowadź konserwacje na małych wentylatorach wyciągowych, aby upewnić się, że nie akumulują one brudu zmniejszającego ich efektywność.

Zadbaj o podstawowy trening pracowników i zwiększ ich świadomość na temat ryzyka związanego z grypą i najbardziej prawdopodobnych sposobów zarażenia się wirusami. Ponadto przeprowadź formalne szkolenie pracowników technicznych i robotników kontraktowych na temat jak pracować z systemami budynku w taki sposób, aby zmniejszyć ryzyko oraz zwiększyć zdrowie i bezpieczeństwo, a także zminimalizować ryzyko wystawienia się na działanie szkodliwych cząsteczek w powietrzu.

Nakłaniaj pracowników do częstego mycia rąk. Jeśli to możliwe wyposaż szczególnie zagrożone pomieszczenia w substancje do czyszczenia i dezynfekcji rąk.



Dodatkowe informacje

Więcej informacji i bardziej szczegółowe rekomendacje możecie Państwo znaleźć na stronach Państwowego Zakładu Higieny PZH http://www.pzh.gov.pl


Pawel Markiton, Dyrektor Zarządzający Trane Polska Sp. z o.o.



O Firmie Trane
Trane, działający w ramach grupy kapitałowej Ingersoll Rand, jest światowym liderem w tworzeniu i utrzymywaniu bezpiecznych, komfortowych i efektywnych energetycznie środowisk – usprawnia wydajność domów i budynków na całym świecie. Rozwiązania Trane optymalizują środowisko wewnątrz budynków dzięki szerokiej gamie systemów klimatyzacji, wentylacji i ogrzewania, usługom, wsparciu serwisowemu i zaawansowanej automatyce dla domów i budynków komercyjnych. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.Trane.com

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.