Gruntowe wymienniki ciepła jako dolne źródło pompy ciepła
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
Data dodania: 16.05.2010

Człowiek od lat poszukuje rozwiązań, które wykorzystują ciepło i energię ze źródeł odnawialnych. Mając na uwadze zmniejszające się zasoby paliw kopalnych i ochronę środowiska coraz częściej wykorzystywana jest energia pochodząca z gruntu, powietrza oraz wód powierzchniowych i gruntowych. Dzięki temu w Polsce możemy obserwować wzrost zainteresowania pompami ciepła. Dodatkowym powodem sięgania przez klientów po tego typu urządzenia jest ciągły wzrost cen surowców energetycznych, jak również dostęp do najnowszych technologii.


Na polskim rynku działa ok. 50 producentów i dostawców pomp ciepła. W Polsce sprzedawanych jest rocznie ok. 1000÷1100 pomp ciepła, przy czym większość z nich (ponad 60%) to pompy z gruntowymi wymiennikami ciepła (kolektory poziome, pionowe i spiralne). Przewaga gruntowych pomp ciepła wynika z korzystniejszych warunków ich eksploatacji w naszym klimacie.

Popularność gruntu jako dolnego źródła ciepła wynika z jego ogólnej dostępności oraz praktycznie stałej temperatury na pewnej głębokości (od 5 do 10 m w zależności od usytuowania względem stref klimatycznych) odpowiadającej średniorocznej temperaturze powietrza w danej strefie. Dla polskich warunków klimatycznych temperatura ta wynosi około 10°C. W płytszych warstwach gruntu, temperatura zmienia się w zależności od zmian temperatury powietrza, przy czym za stopień tych zmian oraz wartość głębokości, do których one docierają odpowiedzialne są właściwości fizyczne gruntu.

Na głębokości od 1 do 2 m temperatura gruntu w ciągu roku zmienia się od wartości około 17°C w lipcu do około 5°C w styczniu. Na rys. 1 przedstawiono wartość odchyleń temperatury średniorocznej gruntu w odniesieniu do jej własności fizycznych oraz głębokości.

O tym jak ważne jest posiadanie informacji o właściwościach gruntu, w którym zostanie wykonany gruntowy wymiennik ciepła świadczą dane zamieszczone w tabelach 1 i 2. Tabele te przedstawiają wartości współczynnika przewodzenia ciepła oraz strumienia ciepła w zależności od rodzaju gruntu. Na podstawie tych danych można zauważyć wzrost współczynnika przewodzenia ciepła wraz ze wzrostem stopnia wilgotności gruntu.



Wyznaczanie mocy cieplnej gruntu

Podczas projektowania wymiennika gruntowego ważne jest dokładne wyznaczenie jego mocy cieplnej. Poprzez wykonanie odwiertu próbnego możliwe jest określenie występowania warstw wodonośnych oraz przeanalizowanie właściwości fizycznych gruntu. Takie badania nazywane są TRT (Thermal Response Test) i polegają na długotrwałym pomiarze zmiany temperatury czynnika, który cyrkuluje w badanej sondzie gruntowej, w wybranym reprezentatywnym punkcie terenu. Po raz pierwszy badania takie zostały wykonane na terenie Szwecji oraz USA w 1995 r. Cztery lata później te chnologia ta została wprowadzona na teren Europy Środkowej. Schemat stanowiska pomiarowego został przedstawiony na rys. 2, a urządzenie do wykonywania TRT – na rys. 3.

Rys. 1. Wykres zależności odchyleń temperatury gruntu i wartości średniorocznej temperatury
Rys. 2. Schemat stanowiska pomiarowego
Rys. 3. Urządzenie do wykonywania TRT


Gruntowy pionowy wymiennik ciepła (…)

Gruntowy poziomy wymiennik ciepła (…)

Efektywność energetyczna (…)

Ocena kosztów (…)

Podsumowanie


Pompy ciepła zapewniają wysoki komfort użytkowania, są przyjazne środowisku, a przy tym stanowią oszczędny i przyszłościowy system ogrzewania. Jest on szczególnie polecany w przypadku zastosowania ogrzewania niskotemperaturowego i instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej. Dodatkowym atutem tych urządzeń, przemawiającym za ich zastosowaniem, jest możliwość wykorzystania ich do chłodzenia powietrza dla potrzeb wentylacji w okresie letnim.

Porównując koszty inwestycji związanej z montażem układu pompy ciepła, można zauważyć, że są one znacznie wyższe od dobrej instalacji z kotłem zasilanym gazem lub olejem. Mimo wszystko na samym początku należy dokonać bilansu kosztów zakupu z późniejszą efektywnością zamontowanego urządzenia. O ile koszty przemawiają za tradycyjnym źródłem ciepła to już efektywność w odniesieniu do wieloletniej eksploatacji przechyla szalę zdecydowanie na korzyść pomp ciepła. Kurczące się zapasy paliw i jednoczesne zwiększanie się zapotrzebowania na energię powodują ciągły wzrost cen, a dzięki temu wzrasta szansa na większą popularyzację rozwiązań z wykorzystaniem pomp ciepła.
 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.