Optymalizacja Data Center Czyli jak zmniejszyć koszty jego utrzymania?
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Data dodania: 22.04.2011

W czasach, gdy kolejne kryzysy ekonomiczne toczą wszystkie rynki światowe, firmy z coraz większym zainteresowaniem dążą do jak największych oszczędności i bardziej efektywnego zarządzania. Nie inaczej jest z rynkiem IT i systemami Data Center, który ściśle uzależniony jest od rynku dystrybucji energii elektrycznej.

Rosnące w zastraszającym tempie wymagania informatyczne powodują rozwój i rozrost samej infrastruktury, co wymusza z kolei coraz większe zapotrzebowanie na prąd. Załóżmy, że posiadamy własne Data Center lub też planujemy je dopiero zbudować. Co w takim razie powinniśmy zrobić, by pochłaniało ono zdecydowanie mniej energii elektrycznej a przy okazji stało się kompatybilne z bardzo modnym ostatnio Green IT? Sposobów jest kilka.

W pierwszym kroku musimy spojrzeć jak przedstawia się ogólne zużycie energii w naszym DC. Wbrew pozorom, tylko 30% całkowitej energii to zużycie serwerów – cała reszta wykorzystywana jest na zasilanie UPS (18%), PDU (5%), przełączniki oraz oświetlenie (2%). Około 45% to zapotrzebowanie chłodnicze, na które składają się klimatyzatory, schładzacze i nawilżacze powietrza. Nie zapominajmy jednocześnie, iż praktycznie cała ilość energii elektrycznej dostarczonej do DC zamieniana jest ostatecznie na wypromieniowane ciepło…

s31aRys. 1. Kurtyna powietrzna

s31bRys. 2. Szynoprzewody


Opierając się na przedstawionych wyżej danych, zdecydowanie powinniśmy zastanowić się, co zrobić by chłodzenie naszego centrum było bardziej efektywne. Niezależnie od tego, w jakim wariancie konfiguracji występują nasze jednostki chłodzące – podwyższmy temperaturę na ich wylocie. Większość producentów nowych serwerów zaznacza, iż ich sprzęt nie potrzebuje wcale arktycznego mrozu na wejściu – temperatura w granicach 25°C będzie w zupełności wystarczająca. Dzięki zmniejszeniu wysterowania klimatyzatorów i podwyższeniu temperatury na ich wyjściu, w prosty sposób uzyskamy niebagatelne oszczędności energii elektrycznej.

Projektując nowe Data Center, warto rozważyć także zastosowanie modnego w ostatnim czasie freecoolingu, czyli swobodnego schładzania. Geograficzne położenie naszego kraju pozwala w okresie od listopada do marca (opierając się na średnich miesięcznych wartościach temperatury) na bezproblemowe wykorzystanie powietrza zewnętrznego do obniżenia temperatury wykorzystywanego przez nas czynnika chłodzącego. Dzięki takiemu zabiegowi w sezonie zimowym jesteśmy w stanie zdecydowanie obniżyć koszty utrzymania systemu HVAC.
Przebudowa systemu klimatyzacji, stosowanie freecoolingu to przedsięwzięcia zdecydowanie inwazyjne i stosunkowo kosztowne. Co zatem możemy poprawić przy mniejszych nakładach inwestycyjnych? Najprostszym rozwiązaniem będzie polepszenie kontroli obiegu powietrza w naszym centrum.

Zakładając, że nasze CPD wykorzystuje klasyczne moduły CRAC, a zimne powietrze dostarczane jest do urządzeń poprzez podłogę techniczną – mamy kilka rozwiązań, dzięki którym cyrkulacja powietrza będzie zdecydowanie lepsza. Po pierwsze możemy skierować schłodzone przez klimatyzatory powietrze dokładnie tam, gdzie jest rzeczywiście potrzebne, czyli do zimnego korytarza. Dzięki zastosowaniu odpowiednich kurtyn powietrznych montowanych pod podłogą techniczną, możemy doprowadzić strumień schłodzonego powietrza bezpośrednio w zimny korytarz, zamiast tłoczyć je pod całą powierzchnię pomieszczenia. Dzięki podniesieniu ciśnienia statycznego powietrza w korytarzu bardziej efektywnie będziemy chłodzić nasze szafy, a jednocześnie (w zależności od rozłożenia infrastruktury) zmniejszymy wysterowanie CRAC.

s31cRys. 3. Płyta perforowana


Budowa korytarza pod podłogą techniczną wiąże się także z pewnym dobrym zwyczajem, o którym użytkownicy serwerowni często zapominają. Przestrzeń pod podłogą jest zwykle przeznaczona do wymiany tak potrzebnego naszemu sprzętowi powietrza, dlatego miejsce to jest wykorzystywane do prowadzenia rozbudowanego zasilania. Nie powinniśmy stawiać na drodze strumienia powietrza dużych przeszkód, gdyż sami skazujemy się na obniżenie efektywności chłodzenia naszego systemu. Rozważając kwestie zasilania, względy estetyczne i praktyczne wskazują oczywiście, że umieszczenie linii zasilających pod podłogą będzie bardziej wskazane, ale zajmowana przez nie przestrzeń (najczęściej w zimnym korytarzu) jest jednym z większych problemów na drodze do poprawy chłodzenia. Idealną alternatywą jest zastosowanie układu zasilania opartego na szynoprzewodach zamontowanych ponad szafami. Nie ogranicza to wcale naszej elastyczności – kilku producentów oferuje proste w montażu gniazda przyłączeniowe, dzięki którym w ciągu 10 sekund możemy zainstalować przyłącze w wybranym miejscu. (...)


AUTOR: Łukasz Prytko

Optimizel Expert, Diskus Polska

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.