Aparaty grzewczo-wentylacyjne
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Data dodania: 10.12.2011

Aparaty grzewczo-wentylacyjne ogrzewają pomieszczenia powietrzem. Urządzenia te wykorzystuje się do okresowego, sprawnego ogrzewania obiektów lub pomieszczeń o dużej kubaturze, choć w razie potrzeby stosuje się je także do pracy ciągłej.

 

2011_11_64

 

Ogrzewanie powietrzne – nadmuchowe – charakteryzuje się małą bezwładnością i szybkim wzrostem temperatury powietrza w obsługiwanym pomieszczeniu. Powietrze, przepływające przez wymiennik ciepła (wodny, parowy, gazowy, olejowy lub elektryczny) w aparacie grzewczym, odbiera od niego energię cieplną i przekazuje do otoczenia. Wentylator wymusza ruch powietrza ukierunkowany zgodnie z potrzebami. Zastosowanie wentylatora ma na celu uzyskanie strumienia powietrza o zwiększonym zasięgu.
Aparat wentylacyjny powinien cechować się następującymi zaletami: niską masa urządzenia, wysoką wytrzymałością, estetyką oraz wysoką wydajnością cieplną przy małych gabarytach. Podstawowymi wymaganiami, stawianymi tego typu urządzeniom, są również: ekonomiczność pracy i krótkie czasy nagrzewania, umożliwiające szybki rozruch systemu w okresowo ogrzewanych obiektach. Poszukując cichych urządzeń, zwraca się także uwagę na emitowany podczas pracy hałas.
Aparaty można stosować w halach przemysłowych, magazynach, sklepach i pawilonach handlowych, centrach wystawienniczych, salach sportowych, suszarniach, kościołach i kaplicach, salach widowiskowych, warsztatach (także samochodowych), stacjach diagnostycznych, szklarniach oraz tunelach foliowych. Wykorzystywane są również do osuszania nowo budowanych lub remontowanych pomieszczeń i budynków.
Wentylacyjne aparaty grzewcze to obecnie tylko część tego typu urządzeń, służących do wentylacji pomieszczeń, przy jednoczesnej zmianie temperatury powietrza wewnętrznego. Ponieważ równie istotne jak ogrzewanie staje się obniżenie temperatury w pomieszczeniach podczas lata, aparaty wykonywane są także jako chłodząco-wentylacyjne, zarówno dla pomieszczeń przemysłowych, jak i użyteczności publicznej.

 

2011_11_65
Przykładowy aparat grzewczo-wentylacyjny AL-KO Industrie (BSH Klima Polska)

 

Klasyfikacja aparatów
Aparaty wentylacyjne można sklasyfikować, dzieląc je ze względu na zastosowane rozwiązania techniczne, np. w następujący sposób, ze względu na:
- zmianę temperatury powietrza w pomieszczeniu:
- z funkcją ogrzewania,
- z funkcją ogrzewania i chłodzenia;
- wymianę powietrza w pomieszczeniu – aparaty są przystosowane do ogrzewania powietrzem z pomieszczeń lub całkowicie świeżym, napływającym przez kanał czerpny, jak również mieszanego w dowolnym stosunku – w przypadku wyposażenia aparatu w skrzynkę czerpną: – bez wymiany powietrza – przetłaczane jest tylko powietrze obiegowe (zasysane bezpośrednio z pomieszczenia), – z częściową wymianą powietrza – recyrkulacja powietrza z pomieszczenia, z dopływem powietrza zewnętrznego do aparatu, – z całkowitą wymianą powietrza – praca urządzenia tylko z wykorzystaniem powietrza zewnętrznego, bez mieszania w aparacie z powietrzem wewnętrznym.

 

W pierwszym przypadku powietrze jest zasysane z ogrzewanego pomieszczenia i po ogrzaniu/dogrzaniu w wyniku przepływu przez wymiennik ciepła – nawiewane ponownie do pomieszczenia. Koszty eksploatacji w tym przypadku są najniższe. Przy częściowej wymianie powietrza w pomieszczeniu, zasysana jest mieszanina powietrza świeżego i recyrkulacyjnego. Koszty ogrzewania są tutaj zmniejszone, gdyż wykorzystuje się energię cieplną, zawartą we wcześniej już ogrzanym powietrzu recyrkulacyjnym.
Przy pracy na świeżym powietrzu aparat zasysa i uzdatnia wyłącznie powietrze pobierane z zewnątrz. Ten proces w największym stopniu zapewnia w pomieszczeniu czyste i świeże powietrze [8]; (tu chyba czegoś brakuje? Nie wiadomo, jakie parametry są wymieniane po średniku – nie wynika to z logiki tego zdania – przyp. red.)
- lokalizację: – aparaty stacjonarne: ścienne, sufitowe, montowane na słupach, w suficie podwieszonym, wewnątrz obiektu, na zewnątrz (stojące na poziomie terenu, podwieszone, dachowe), – aparaty przewoźne,
- współpracę (lub jej brak) z siecią przewodów wentylacyjnych i nawiew powietrza: – bezpośrednio do pomieszczenia, – za pomocą systemu kanałów wentylacyjnych wyposażonych w nawiewniki, np. kratki,
- montaż w dwóch płaszczyznach: – w pozycji pionowej (np. zawieszone na ścianie), – w pozycji poziomej (podwieszone pod sufi tem),
- wypływ powietrza: pionowy, poziomy
- W niskim pomieszczeniach sprawdza się poziome nawiewanie powietrza pod strop przez otwory nawiewne, rozmieszczone ze wszystkich stron aparatu. Powietrze jest zasysane przez dolny otwór wlotowy w aparacie. W przypadku pomieszczeń wyższych, powietrze czerpane jest przez boczne wloty aparatu i nawiewane w dół, co zapobiega niekorzystnemu gromadzeniu się ciepła pod su tem [4];
- rodzaj wymiennika ciepła: – wodny, – parowy, – elektryczny, – gazowy, – olejowy.

 

2011_11_68a2011_11_68b2011_11_68c
Nagrzewnica powietrza do ogrzewania ferm Technoclima Supercikki (Omni Scala)

 

 

W przypadku wykonania nagrzewnicy wodnej jako lamelowej lub bimetalowej, ta pierwsza może być zasilana wodą o temperaturze 110/80ºC lub niższej i ciśnieniu pracy do 1 MPa, a ta druga może być zasilana wodą o temperaturze do 150/100ºC i ciśnieniu pracy do 1,6 MPa [6].
Aparatów z miedziano-aluminiowym wymiennikiem ciepła nie należy stosować w pomieszczeniach o dużym stopniu zapylenia oraz z wydzielającymi się tłustymi oparami [7].
Aparaty grzewcze i grzewczo-wentylacyjne, w których ciepło wytwarzane jest z paliwa spalanego bezpośrednio w urządzeniu, mogą być zasilane zarówno paliwem gazowym (rodzaje gazu ziemnego i płynnego) jak i płynnym (olej opałowy lekki, olej przepracowany). O rodzaju paliwa decyduje rodzaj palnika zamontowany w urządzeniu. Paliwo doprowadzane jest do palnika poprzez instalację rurową z odpowiednią armaturą zabezpieczającą, a pochodzić może ze zbiorników (gaz płynny, olej opałowy lekki, olej przepracowany) lub ogólnodostępnej sieci gazowej (rodzaje gazu ziemnego). Zależnie od rodzaju urządzeń powietrze do spalania może być pobierane z zewnątrz lub z pomieszczenia, a spaliny wyprowadzane na zewnątrz. Produkty spalania należy odprowadzać zgodnie z dopuszczeniami dla danego urządzenia, tj. poprzez dach lub ścianę budynku [9].
Wyprowadzenie przewodów kominowych przez ścianę zewnętrzną dopuszcza się w przypadku urządzeń gazowych z zamkniętą komorą spalania, przy spełnieniu następujących wymagań podanych w §175 [10]:
- odległość tej ściany od granicy działki budowlanej wynosi co najmniej 8 m,
- odległość od ściany innego budynku z oknami wynosi nie mniej niż 12 m,
- wyloty przewodów z  najdują się wyżej niż 3 m nad poziomem terenu.

 

Budowa (...)

 

Przykładowe rozwiązania (...)

 

Aparaty z dyszami dalekiego zasięgu (...)

 

Aparat komfortowy wentylacyjny grzewczochłodzący (...)

 

Zastosowania specjalne – fermy drobiarskie
Dla środowisk agresywnych i o intensywnym zapyleniu powietrza (takich jak specjalistyczne obiekty przemysłowe i rolnicze) konieczne jest zastosowanie specjalnych rozwiązań aparatów. W przypadku ferm drobiarskich największym problemem dla urządzeń grzewczych jest wszechobecny pył i pierze.
Kolejnym, ale równie ważnym, problemem związanym z wentylacją fermy jest korozyjne środowisko. Gazy wydzielające się z odchodów zwierząt to głównie amoniak, siarkowodór, metan i związki azotu. Ze względu na wymienione wcześniej problemy, urządzenia z wymiennikiem wodnym, jak i urządzenia gazowe do obiektów tego rodzaju powinny posiadać specjalną konstrukcję.
W aparatach dla potrzeb ogrzewania i wentylacji ferm drobiarskich stosuje się następujące wymienniki ciepła w specjalnym wykonaniu:
- gazowe nagrzewnice nadmuchowe  (GZ-50 lub propan techniczny),
- nagrzewnice wodne.

 

Zastosowane na fermach aparaty muszą być łatwe do czyszczenia, z tego powodu lamele wodnych wymienników ciepła wykonane są ze zwiększonym odstępem, dodatkowo wykonane są z grubszego materiału, co czyni je odpornymi na mycie ciśnieniowe. Tradycyjne lamelowe wymienniki bardzo szybko zostałyby w takich warunkach zabrudzone i wręcz zapchane zanieczyszczeniami.
Ponieważ szczególnie niekorzystny dla nagrzewnicy wodnej jest wpływ amoniaku o działaniu silnie korozyjnym [1], lamelki powinny być epoksydowane, co zwiększa ich odporność. Konieczne jest zamontowanie metalowego filtru powietrza chroniącego nagrzewnice przed zbyt szybkim zanieczyszczeniem. Należy również zastsować wentylator w specjalnym wykonaniu do pracy w ciężkich warunkach i przystosowany do ciśnieniowego czyszczenia.
Do ferm drobiu przeznaczone są specjalne urządzenia grzewcze lub grzewczo-wentylacyjne zasilane gazem. Ich specjalna konstrukcja niweluje stosowanie wymiennika ciepła i instalacji odprowadzenia spalin, przez co uzyskują one 100 proc. sprawności. Powietrze do ogrzania może być czerpane z pomieszczenia, z zewnątrz lub może być to mieszanina powietrza zewnętrznego i wewnętrznego w określonej proporcji. Mieszanie tych dwóch strumieni powietrza odbywa się w komorze mieszania. W przeciwieństwie do budynków użytkowanych przez ludzi, w tych obiektach nie ma obowiązku filtracji powietrza nawiewanego z zewnątrz. Należy natomiast zapewnić duży strumień powietrza nawiewanego (w prawidłowych warunkach w większości budynków drobiarskich należy dostarczyć 3,7 m3 świeżego powietrza/( h•kg masy ciała)).

 

Urządzenia wspomagające pracę aparatów (...)

 

Rozmieszczenie aparatów (...)

 

LITERATURA
[1] Aparat grzewczo-wentylacyjny LEO AGRO do zadań specjalnych, http:// systemyogrzewania.pl
[2] Aparaty grzewczo-wentylacyjne do pomieszczeń o dużych kubaturach, www.biddle.com.pl
[3] Aparaty grzewczo-wentylacyjne z opcją chłodzenia Aero, Flowair Group, www.flowair.com/pl
[4] Aparaty grzewczo-wentylacyjne, BSH Klima Polska, www.bsh.pl
[5] DOROSZKIEWICZ J., SZAMAŃSKI P.: Gazowe nagrzewnice powietrza firmy Rober. Rynek Instalacyjny, Nr 4/2007.
[6] http://www.juwent.com.pl/katalog. php
[7] UGW z miedziano-aluminiowym wymiennikiem ciepła, www.konwektor. pl
[8] www.htk-went.pl
[9] www.omniscala.pl
[10] Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, DzU 2002 nr 75 poz. 690.

 

AUTOR:
Anna CHARKOWSKA

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.