Kształtowanie środowiska cieplnego w pomieszczeniach - przegląd aktualnych wytycznych i norm
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
Data dodania: 22.12.2011

W artykule przedstawiono przegląd aktualnych norm zawierających informacje nt środowiska cieplnego – jednego z elementów ogólnie rozumianego komfortu człowieka.

 

Poniższy artykuł jest kontynuacją tematu publikowanego w numerze 9/2011 Ch&K.
Układy wentylacji i klimatyzacji instalowane są nie tylko w pomieszczeniach biurowych, ale w znacznej mierze również w obiektach produkcyjnych, w których warunki środowiska wewnętrznego wynikają z realizowanej technologii, odczucia pracowników są zazwyczaj pomijane. Ponieważ jednak warunki środowiska wewnętrznego wpływają na dokładność i efektywność wykonywanej pracy należy rozważyć tworzenie komfortowych miejsc pracy. Pod względem cieplnym może wydawać się, iż najłatwiej jest odpowiednio dobrać parametry powietrza w środowisku umiarkowanym, np. w pomieszczeniach biurowych. Niestety jest to mylna teoria, gdyż w pomieszczeniach tych użytkownicy wykonują pracę z niską aktywnością i są szczególnie wrażliwi na niewielkie nawet zmiany i wahania poszczególnych parametrów powietrza. Dużo łatwiejszym zadaniem jest dobranie odpowiednich parametrów powietrza w pomieszczeniach produkcyjnych, w których praca wykonywana jest z dużą aktywnością, mimo że problemem może w tym przypadku okazać się pogodzenie warunków produkcji z wymaganiami człowieka.

 

2011_12_43a

 

Dokumenty odniesienia i regulacje prawne dotyczące środowiska cieplnego w pomieszczeniach
Układ termoregulacji w organizmie człowieka dąży do zachowania stałej temperatury wewnętrznej na poziomie 37±0,3°C [1]. Człowiek jest wyposażony w szereg mechanizmów wewnętrznych, które bilansują niewielkie wahania temperatury wewnętrznej (rozszerzanie i zwężanie naczyń krwionośnych, pocenie i drżenie). Zmiana temperatury wewnętrznej jest głównie wynikiem wymiany ciepła, jaka zachodzi między organizmem człowieka a jego otoczeniem. Na ilość ciepła odprowadzanego lub przyjmowanego przez organizm człowieka mają wpływ czynniki środowiskowe i indywidualne [2]. Do czynników środowiskowych należą parametry powietrza w otoczeniu (temperatura, prędkość i wilgotność względna powietrza, temperatura promieniowania itp.), natomiast do czynników indywidualnych: aktywność (metabolizm człowieka), izolacyjność cieplna odzieży, jak również częściowo można zaliczyć tu aklimatyzację, która, choć jest czynnikiem należącym do układu termoregulacji, pośrednio wpływa na ilość ciepła przejmowanego przez organizm.
W zależności od problemów, jakie może generować środowisko cieplne w stosunku do użytkownika, wprowadzono podział środowiska cieplnego:
- jeżeli ilość ciepła produkowana w organizmie człowieka jest zbyt wysoka w stosunku do zdolności odebrania ciepła przez środowisko otaczające człowieka – może dość do wzrostu temperatury wewnętrznej organizmu i środowisko cieplne definiowane jest w tym przypadku jako środowisko gorące (rys. 1). Zagrożenia występujące w środowisku gorącym to hipertermia (wzrost temperatury wewnętrznej) oraz oparzenia (kontakt z gorącą powierzchnią) (tabela 1);
- jeżeli natomiast zdolność odbierania ciepła z organizmu człowieka przez otaczające środowisko jest znacznie wyższa od ilości ciepła generowanego przez człowieka dochodzi do obniżenia temperatury wewnętrznej organizmu (rys. 1). Środowisko w tym przypadku definiowane jest jako zimne, w którym może dojść do hipotermii (obniżenie temperatury wewnętrznej) oraz odmrożenia (kontakt z zimną powierzchnią) (tabela 1);
- jeżeli zaś środowisko cieplne w otoczeniu człowieka oraz jego aktywność i odzież nie powodują ani wychłodzenia ani ogrzania organizmu, środowisko definiowane jest jako umiarkowane.

 

2011_12_43b

 

W polskim prawie warunki środowiska cieplnego w pomieszczeniach pracy przedstawione są w następujących dokumentach:
1. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 16 czerwca 2009 r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (DzU 2009 Nr 105, poz. 873).
2. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (DzU z dnia 10 grudnia 1998r., DzU 98.148.973).
3. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

 

W pierwszym rozporządzeniu zapisano informacje nt środowiska gorącego i zimnego, w którym znajduje się człowiek. W środowisku gorącym kryterium klasyfikacji środowiska termicznego do obszaru mikroklimatu gorącego jest wartość wskaźnika PMV (przewidywana ocena średnia) w zakresie powyżej +2,0. W środowisku gorącym należy oceniać obciążenie cieplne człowieka, za pomocą wskaźnika WBGT, którego wartość nie może przekraczać w ciągu 8-godzinnego dobowego wymiaru czasu pracy wartości dopuszczalnych, przedstawionych w normie [5]. Natomiast w odniesieniu do środowiska zimnego aktualnie przygotowany jest projekt zmiany do rozporządzenia [6], w którym zapisano, iż środowisko zimne odnosi się do warunków środowiska termicznego, dla których wartość wskaźnika PMV (przewidywana ocena średnia) wynosi -2,0 lub poniżej. W środowisku zimnym dopuszczalne wychłodzenie ogólne organizmu określa wartość wskaźnika IREQmin [m2·K/W] zależna od warunków środowiska termicznego, metabolizmu (wydatku energetycznego) oraz parametrów odzieży (izolacyjność i przepuszczalność powietrza). Natomiast dopuszczalne wychłodzenie miejscowe organizmu określa wskaźnik tWC [°C], którego dopuszczalne wartości przedstawiono w tabeli 2.
Z zapisów tych wynika, iż środowisko cieplne w pomieszczeniu powinno być kształtowane w sposób niedopuszczający do wystąpienia nadmiernego obciążenia cieplnego użytkownika. Nie wskazano jednoznacznie paramentów powietrza w pomieszczeniach, odwołano się jednak do norm, w których można znaleźć bardziej szczegółowe informacje.
Kolejne rozporządzenia dotyczą już środowiska umiarkowanego. Zgodnie z tymi dokumentami w pomieszczeniu biurowym temperatura powietrza nie może być niższa niż 18°C, a wilgotność względna powietrza – niż 40%. W pomieszczeniach nie może występować niekontrolowana emisja ciepła oraz napływ zimnego powietrza z zewnątrz. W odniesieniu do wentylacji natomiast zapisano, iż w pomieszczeniach powinna być zapewniona wymiana powietrza wynikająca z potrzeb użytkowych, funkcji pomieszczeń, bilansu ciepła i wilgotności, a także w pomieszczeniach nie klimatyzowanych powinna być zapewniona stała wymiana powietrza nie mniejsza niż 0,5 krotna w ciągu godziny oraz wentylacja nie powinna powodować dyskomfortu cieplnego użytkowników, tj. odczucia przeciągu, wychłodzenia i nadmiernego ogrzania człowieka. Strumień powietrza pochodzący z wentylacji nawiewnej nie powinien być skierowany bezpośrednio na stanowisko pracy, a przy zastosowaniu wentylacji mechanicznej z recyrkulacją powietrza, ilość powietrza świeżego nie powinna być mniejsza niż 10% ogólnej ilości wymienianego powietrza.
Bardziej szczegółowo parametry powietrza w pomieszczeniach przedstawione są w odpowiednich normach. W tabeli 3 przedstawiono wykaz norm traktujących parametry powietrza w pomieszczeniu w zależności od środowiska cieplnego, w którym znajduje się człowiek. W dalszej części przedstawiono główne informacje zawarte w poszczególnych normach.

 

PN-78/B-03421 Wentylacja i klimatyzacja. Parametry obliczeniowe powietrza wewnętrznego w pomieszczeniach przeznaczonych do stałego przebywania ludzi (...)

 

PN-EN ISO 7730:2006 Ergonomia środowiska termicznego. Analityczne wyznaczanie i interpretacja komfortu termicznego z zastosowaniem obliczania wskaźników PMV i PPD oraz kryteriów lokalnego komfortu termicznego (oryg.) (...)

 

PN-EN 15251:2008 Kryteria środowiska wewnętrznego, obejmujące warunki cieplne, jakość powietrza wewnętrznego, oświetlenie i hałas (...)

 

PN-EN 27243:2005: Środowiska gorące. Wyznaczenie obciążenia termicznego działającego na człowieka podczas pracy, oparte na wskaźniku WBGT (...)

 

PN-EN ISO 11079:2008 Ergonomia środowiska termicznego. Wyznaczanie i interpretacja stresu termicznego wynikającego z ekspozycji na środowisko zimne z uwzględnieniem wymaganej izolacyjności cieplnej odzieży IREQ oraz wpływu wychłodzenia miejscowego (oryg.) (...)

 

Podsumowanie
W artykule przedstawiono przegląd głównych informacji zawartych w najważniejszych normach dotyczących środowiska cieplnego. Znając wpływ poszczególnych parametrów powietrza na odczucia cieplne pracowników, możliwe jest kształtowanie środowiska jak najbardziej komfortowego dla pracownika lub też w sposób minimalny wpływającego na tworzenie się obciążenia cieplnego jego organizmu.

 

Publikacja opracowana na podstawie wyników uzyskanych w ramach II etapu programu wieloletniego pn. „Poprawa bezpieczeństwa i warunków pracy” finansowanego w latach 2011–2013 przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego / Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Główny koordynator: Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy.

 

AUTOR:
Anna BOGDAN
– Pracownia Obciążeń Termicznych, CIOPPIB;
Zakład Klimatyzacji i Ogrzewnictwa, Politechnika Warszawska

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.