Co nowego w systemach VRF?
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
Data dodania: 13.02.2012

Systemy SMMSi – Innowacja, inteligencja, idea

2012_0102_22

 

Podstawą filozofi i systemów klimatyzacji Toshiba jest całkowity szacunek dla naszego globalnego środowiska oraz pasja polegająca na polepszaniu jakości życia naszych klientów na całym świecie. W ramach tego globalnego zobowiązania, Toshiba rozwija najnowocześniejsze technologie, aby służyć korzyściami dla wszystkich ludzi, oferując idealną równowagę komfortu i ekologii produktów.
Nowy system Toshiba SMMSi jest odzwierciedleniem tej filozofii. Zastosowano w nim nowe podwójne rotacyjne sprężarki inwerterowe DC, które dzięki nowej konstrukcji pracują z mniejszymi stratami ciśnienia oraz precyzyjnie dopasowują się do aktualnego zapotrzebowania na moc (kroki co 0,1 Hz), minimalizując straty energii przy zmianie częstotliwości. Praca każdej ze sprężarek (2 lub 3 w zależności od wielkości CDU) regulowana jest niezależnie za pomocą dedykowanej płyty sterującej. Te dwa współpracujące ze sobą elementy gwarantują działanie całego systemu ze współczynnikiem COP na poziomie 6,41 (obciążenie częściowe).

 

Michał MAJCHROWSKI
Kierownik Sprzedaży VRF Beijer Ref Polska Sp. z o.o.

 

 

FSXN oraz FSN2 – systemy Hitachi typu VRF

2012_0102_23

 

W ofercie Tempcold są dwa typy systemów Set Free VRF produkcji Hitachi tj. FSXN oraz FSN2. Jednostki typu FSXN charakteryzują się tym, że mogą być wykorzystane zarówno w systemie 2-rurowym, jaki i 3-rurowym. W związku z tym niewielkim, dodatkowym nakładem kosztów, powstaje możliwość wykonania instalacji 3-rurowej, która zapewnia większy komfort użytkowników poprzez niezależne chłodzenie i grzanie w pomieszczeniach. Jednostki tego systemu są modułowe, w związku z czym system tworzy się przez dostawianie kolejnych jednostek, co pozwala na stworzenie układu o wydajności chłodniczej do 150 kW. Zaletą systemu FSN2 jest wysoki COP dochodzący do 4,72. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu nowych typów sprężarek inwerterowych oraz nowoczesnych wymienników ciepła. W obu przypadkach istnieje możliwość podłączanie wszystkich dostępnych typów jednostek wewnętrznych systemu Hitachi Set Free.

 

Piotr MATUSZEWSKI
Inżynier Wsparcia Technicznego Tempcold Sp. z o.o.

 

 

Darmowa produkcja ciepłej wody użytkowej teraz możliwa w systemie VRV®III z odzyskiem ciepła firmy Daikin

2012_0102_24a

 

Firma Daikin nieustannie dokłada starań, aby oferowane systemy VRV® spełniały najwyższe wymagania użytkowników, czego wynikiem jest nowy niezwykle energooszczędny system VRV®III z odzyskiem ciepła REYAQ-P z możliwością podłączenia grzewczego modułu wodnego. W systemie tym ciepło odpadowe uzyskane z chłodzenia jednej części budynku może być wykorzystane do ogrzania innej części, a podłączenie modułu wodnego umożliwia dodatkowo wykorzystanie odzyskanego ciepła do produkcji ciepłej wody użytkowej oraz wody grzewczej (np. do ogrzewania podłogowego lub centralnego).
Moduł wodny HXHD typu „plug and play” jest wyposażony w przyłącza, pompy, filtr i zawory umożliwiające podłączenie obiegu wodnego. Dostępnych jest kilka typów zbiorników ciepłej wody. Zbiornik EKHTS w wersjach 200 i 260 litrów oferuje krótki czas podgrzania wody: od 10 do 50°C już w 60 minut, zaś zbiornik EKHWP w wielkościach 300 i 500 litrów umożliwia podłączenie kolektora słonecznego dla jeszcze sprawniejszego przygotowania ciepłej wody użytkowej.

 

Monika ANTONIEWICZ-PAWLIK
Technical Dept. Daikin A/C Poland

 

 

Nowe jednostki kanałowe MHI o średnim i niskim sprężu

2012_0102_24b


Systemy VRF Mitsubishi Heavy Industries, Ltd. na przełomie roku podlegają kolejnym zmianom mającym na celu perfekcyjne dopasowanie KX6 do potrzeb klimatyzowanych obiektów oraz ich użytkowników. Zmiany widoczne są szczególnie w zakresie jednostek wewnętrznych oraz sterowania.
Wszystkie jednostki wewnętrzne będą kompatybilne z nowym indywidualnym sterownikiem przewodowym typu „touch panel” posiadającym niespotykane dotąd funkcje. Wśród nich m.in. możliwość automatycznej regulacji ciśnienia statycznego w jednostkach FDUM w celu utrzymania zadanej wydajności powietrza dla różnej długości instalacji kanałowej. Rozszerzony zostanie również zakres wydajności kanałowych jednostek FDUT (wysokość tylko 220 mm): nowe modele mają wydajność chłodniczą 1,5 oraz 7,1 kW. Zmiany w sterowaniu to również interfejsy umożliwiające komunikację poprzez protokoły Modbus i EIB. Na uwagę zasługują również moduły pozwalające na współpracę jednostek zewnętrznych VRF z centralami wentylacyjnymi. W zależności od rozwiązania wymienniki central zasilanych przez KX6 mogą mieć wydajność chłodniczą w zakresie od kilku do niemal 900 kW.

 

Robert GOZDALIK
Dyrektor Działu Klimatyzacja Elektronika SA

 

 

Nowe, wydajniejsze systemy Mini-II Rok

2012_0102_24c

 

2012 niesie ze sobą szereg zmian w ofercie systemów VRF Fuji Electric. Na szczególną uwagę zasługuje nowy system Mini-II, który jest następcą dobrze znanego już Mini VRF. Produkt ten dedykowany jest głównie do apartamentów i domów, ale także do sklepów, czy niewielkich budynków biurowych. Lista zmian obejmuje przede wszystkim nowe jednostki zewnętrzne oraz większy wybór jednostek wewnętrznych, które charakteryzuje niższy poziom hałasu. Zmiany konstrukcyjne wpłynęły na wzrost współczynników efektywności EER i COP, poprawiono wydajność grzewczą urządzeń przy niskiej temperaturze zewnętrznej. System Mini-II to trzy nowe modele jednostek zewnętrznych (4, 5 i 6HP), do których można podłączyć kolejno sześć, osiem i dziewięć jednostek wewnętrznych. Ich nominalna wydajność chłodnicza wynosi od 11,2 do 15,5 kW.
Podłączone jednostki wewnętrzne mogą stanowić 130% mocy nominalnej jednostki zewnętrznej. Do wyboru mamy 12 typów i 52 modele jednostek wewnętrznych, o wydajnościach od 2,2 do 14,0 kW. Między innymi są to urządzenia kasetonowe, kanałowe, przypodłogowe, przysufitowe i ścienne, które stosowane są obecnie w większych systemach VRF Fuji Electric.

 

Jarosław JÓZEFOWICZ
Dyrektor Handlowy Iglotech Sp z o.o.

 

 

Nowe rozwiązania w VRF J-II

2012_0102_25a

 

Rozwój systemów VRF Fujitsu to proces ciągły, niezależny od sezonów, a jedynie od dopracowania nowych rozwiązań przez biura R&D Fujitsu. W ostatnim okresie największym zmianom poddany został system VRF Fujitsu serii J, czyli najmniejszy z dostępnych systemów VRF. Zmiany są na tyle fundamentalne, że otrzymał nowe oznaczenie J-II. Do najważniejszych modernizacji zaliczyć możemy w przypadku J-II całkowitą zgodność komunikacji z podstawowym systemem VRF V-II, co pozwala wykorzystać zaawansowane funkcje sterownia oferowane przez system V-II: funkcje energooszczędne, centralnego sterowania, zdalnego sterowania i monitoringu, obsługi przez sieć i komunikację z BMS, a także dostępne narzędzie serwisowe.
Aby w pełni wykorzystać możliwości tego sterowania potrzebne jest wysokiej klasy urządzenie. W agregatach J-II osiągnięto bardzo wysokie wskaźniki efektywności energetycznej. Zgodnie z trendami wytyczonymi przez nowe dyrektywy europejskie wskaźniki EER przy niepełnym obciążeniu są dużo wyższe niż przy obciążeniu całkowitym np. dla agregatu 6HP wynoszą odpowiednio przy obciążeniu 50% EER=5,73, przy obciążeniu 100%, EER=3,45. I właśnie głównie poprawy efektywności energetycznej możemy się spodziewać w najbliższych nowych odsłonach systemów.

 

Michał ZALEWSKI
Kierownik Sekcji Szkoleń Klima-Therm S.A.

 

 

MULTI V III – oszczędność energii oraz wygoda i komfort w systemach VRF

2012_0102_25b

 

Jako jeden z liderów na rynku układów VRF firma LG Electronics oferuje udoskonalony system klimatyzacji MULTI V III. W nowym modelu wprowadzony został szereg innowacyjnych rozwiązań – jednym z nich jest zwiększenie wydajności pojedynczej jednostki zewnętrznej maksymalnie do 20 HP. To rozwiązanie pozwala zmniejszyć powierzchnię miejsca na jednostki zewnętrzne oraz długość instalacji rurowych nawet o 50%.
Kolejną innowacją jest zastosowanie nowoczesnej technologii zarządzania olejem. System HIPOR™ to system powrotu oleju z instalacji, który maksymalizuje wydajność i niezawodność sprężarki dzięki redukcji strat ciśnienia.
Natomiast zastosowanie technologii częściowego odszraniania wymiennika ciepła w trakcie pracy systemu wyeliminowało problem zatrzymania pracy jednostek wewnętrznych celem przeprowadzenia procesu odszraniania wymiennika, przyczyniając się tym samym do poprawy wydajności grzewczej.

 

Marek MYSZKIEWICZ
AE Academy and Technical Manager LG Electronics

 

 

Urządzenia 3-rurowe marki Midea

2012_0102_25c

 

W ubiegłym roku firma SPS Klima wprowadziła do sprzedaży szeroką gamę urządzeń marki Midea, jednej z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie w branży HVAC. Już kilka pierwszych miesięcy obecności na rynku potwierdziły słuszność tej decyzji.
W 2012 roku firma poszerza ofertę o kolejne produkty, m.in. o urządzenia typu VRF 3-rurowe z odzyskiem ciepła. Systemy V4+ 3-pipe są jednymi z najbardziej zaawansowanych technologicznie systemów tego typu na rynku. Urządzenia pozwalają na jednoczesne grzanie i chłodzenie w obrębie jednego systemu. Odbierane ciepło z pomieszczeń chłodzonych przekazywane jest jako źródło ciepła do innych pomieszczeń wymagających dogrzania. System ten oferuje znacznie wyższą sprawność energetyczną urządzenia niż przy systemach 2-rurowych.
Do niewątpliwych zalet możemy zaliczyć:
• jednoczesne grzanie i chłodzenie w jednym układzie,
• możliwość konfiguracji systemu w kilka typów urządzeń zewnętrznych do 84 kW mocy chłodniczo-grzewczej,
• nowa technologia sprężarki DC inverter pozwalająca na oszczędności do 25% zużycia energii,
• przewymiarowanie w obrębie systemu do 130%,
• całkowita długość instalacji do 350 m,
• przewyższenie instalacji do 50 m,
• możliwość pracy do -15°C,
• dzięki możliwości zwiększenia sprężu wentylatorów jednostek zewnętrznych, agregaty mogą być zlokalizowane wewnątrz budynku,
• możliwość podpięcia urządzeń do systemu BMS.

 

Łukasz KIEŁEK
Product Manager SPS Klima

 

 

Panasonic rozszerza ofertę o systemy VRF serii 6N oraz GHP serii S

2012_0102_26a

 

Panasonic w 2012 r. wprowadzi do swojej oferty Systemy VRF serii 6N, unowocześnioną wersję serii 6 dostępnej w 2011 r. Oprócz ulepszeń konstrukcyjnych i nowych jednostek w typoszeregu urządzeń wewnętrznych, nowa seria zyskała rozszerzone możliwości łączenia z zewnętrznymi układami wodnymi i wentylacyjnymi obecnymi w budynku. Do nowości należą: sprężarka rotacyjna DC inwerter oparta na najnowszej technologii Panasonic, możliwość wykorzystania wymienników freon/woda o wydajnościach 25 i 50 kW w układzie samodzielnym oraz zestawy do współpracy z centralami wentylacyjnymi do wydajności 168 kW. Do typoszeregu jednostek wewnętrznych dojdą 2 jednostki kasetonowe 4-stronne 900x900 o wydajnościach 6 i 9 kW uzupełniające typoszereg kaset od 2,2 do 16 kW, co daje łącznie 11 jednostek w typoszeregu oraz urządzenia kanałowe model MF o bardziej kompaktowych wymiarach i większym sprężu do 150 Pa.
W najbliższym czasie producent planuje również wprowadzenie modułów wodnych o niewielkich wydajnościach umożliwiających lokalne podgrzewanie c.w.u. za pomocą systemu VRF oraz nową linię Gazowych Pomp Ciepła (GHP) serii S, wyróżniającą się unikalnymi cechami – zasilanym gazem silnikiem spalinowym, brakiem spadków wydajności w trybie grzania oraz możliwością produkcji c.w.u. o temperaturze 75°C z ciepła odpadowego.

 

Jakub JARZYŃSKI
Technical and Service Manager Air-Conditioning
Department Panasonic Marketing Europe GmbH

 

 

Nowa generacja systemu Mini DVM Samsung - 5 lat gwarancji

2012_0102_26b

 

Firma Samsung w roku 2011 wprowadziła do sprzedaży nową generację energooszczędnych systemów typu mini VRF o nazwie DVM Mini S. Nowe agregaty oparte są o rotacyjną sprężarkę inverterową Samsung i umożliwiają podłączenie do 9 jednostek wewnętrznych za pośrednictwem trójników typu Y lub rozdzielaczy. Jednostki zewnętrzne o mocy 4, 5 i 6 HP (1- i 3-fazowe) są kompatybilne z dotychczasowymi i nowymi typami jednostek wewnętrznych DVM. System wyróżnia się bardzo wysoką efektywnością energetyczną zarówno dla trybu chłodzenia jak i grzania. Współczynnik EER dla obciążenia częściowego 50% w warunkach nominalnych osiąga wartość 5,38.
Systemy Mini DVM S pozwalają na wykonanie linii freonowej o długości czynnej do 150 m, łącznej długości wraz z odgałęzieniami do 300 m oraz instalacji z przewyższeniem do 50 m. Standardowa gwarancja na urządzenia wynosi 24 miesiące oraz 60 miesięcy na sprężarkę. Obecnie istnieje możliwość uzyskania 5-letniej gwarancji na wszystkie urządzenia klimatyzacyjne Samsung w tym na nowy system.

 

Piotr KAŁUŻNIACKI
System Air Conditioning Specialist Samsung Electronics Polska Sp. z o.o.

 

 

Nowe układy VRF Sanyo Serii 6

2012_0102_26c

 

W roku 2011 firma Sanyo wprowadziła już szóstą serię układów elektrycznych VRF. W zasadzie nic nie może dać lepszej rekomendacji dla naszego produktu, niż zdobycie topowej nagrody z branży klimatyzacyjnej za poprzedni rok.

Seria 6 za wprowadzenie pionierskiej technologii do branży chłodniczej została wyróżniona nagrodą „Air Conditioning Product of the Year Award in the Cooling Industry Awards 2011” w hotelu Hilton, Park Line w Londynie. Pod względem technicznym nowa seria wprowadza znaczne zmiany w każdym aspekcie: jest mniejsza, wydajniejsza (20HP pojedynczy agregat oraz do 60HP w systemie) oraz bardziej elastyczna od swojej poprzedniczki. Zwiększono maksymalną długość instalacji freonowej do 1000 m, maksymalną ilość jednostek wewnętrznych (do 64), przewymiarowanie systemu IU/OU do 200% oraz zakres pracy w trybie grzania do -25°C przy zachowaniu 70% wydajności!
Dodatkowo, seria 6 jako pierwsza umożliwia wybór pracy układu pomiędzy trybem maksymalnej wydajności oraz efektywności, w którym może się pochwalić najlepszym współczynnikiem COP na rynku (4,57 dla jednostki 8HP).

 

Michał SOBOLEWSKI
Specjalista ds. Automatyki SPS Klima

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.