Instalacje higieniczne
Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
Data dodania: 13.02.2012

Instalacje wentylacji i klimatyzacji powinny zapewniać odpowiednią jakość środowiska wewnętrznego, w tym krotność wymiany powietrza i jego czystość.

 

2012_0102_28

 

Jest to nie tylko wymaganie zdroworozsądkowe, ale także prawne [9]. Aby je spełnić, należy już w trakcie projektowania, przy uwzględnieniu osadzania się zanieczyszczeń wewnątrz instalacji, przewidzieć możliwość kontroli oraz czyszczenia instalacji podczas ich odbioru i późniejszych inspekcji, a także zaproponować program kontrolowania pod względem higieny.

 

Otwory rewizyjne
Aby przewody były w dobrym stanie higienicznym, należy o to zadbać już na etapie projektowania. W [5] zaleca się, żeby wszystkie elementy składowe instalacji wentylacji i klimatyzacji były odporne na korozję, łatwe do czyszczenia, łatwo dostępne i bez zarzutu pod względem higienicznym. Ponadto nie powinny sprzyjać namnażaniu się mikroorganizmów. W celu umożliwienia kontroli i czyszczenia, w przewodach należy wykonać otwory rewizyjne.
Wszystkie elementy instalacji powinny być montowane w taki sposób, aby można je było demontować do obsługi i czyszczenia sieci przewodów. Gdy nie jest to możliwe, zaleca się stosowanie otworów rewizyjnych przed i/ lub za określonym elementem instalacji, po jednej lub obu stronach (według PN EN 12097:2007 [3]) wymaganych zgodnie z zapisem w [9]. Szczegółowe wymagania dotyczące realizacji tego zapisu znajdują się w „Wymaganiach technicznych wykonania i odbioru instalacji wentylacyjnych” [8] oraz w normie [3].

 

Analogiczne wymagania zamieszczone są w aktualnie stosowanej normie [2]:
• wszystkie elementy urządzenia wentylacyjnego powinny być zabezpieczone przed dostawaniem się zanieczyszczeń z zewnątrz,
• elementy, wewnątrz których możliwe jest osadzanie się zanieczyszczeń, powinny mieć łatwo dostępne otwory wyczystne, których liczba, rozmieszczenie i wielkość umożliwia całkowite oczyszczanie tych elementów,
• jednocześnie każde urządzenie wentylacji nawiewnej powinno zapewniać dostarczanie powietrza bez zanieczyszczeń stałych.

 

Zgodnie z [3], dostęp do czyszczenia przewodów sztywnych powinny zapewnić otwory o wielkościach podanych w Tabeli 1. i 2. albo trójniki z demontowanymi zaślepkami, o minimalnych średnicach nominalnych, zgodnych z Tabelą 1. i 2. Warto zauważyć, że w [8] są zamieszczone informacje różniące się od cytowanych za normą [3]. Natomiast przewody giętkie kołowe należy, jeśli to możliwe, zdjąć do kontroli i czyszczenia, gdy nie można ich w sposób zadowalający oczyścić na miejscu. W przypadku czyszczenia przewodów giętkich na miejscu, dostęp powinny zapewnić sztywne elementy instalacji [3].
W przypadku zamontowanych w przewodach elementów wyposażenia instalacji, które nie mogą być czyszczone bezpośrednio bez utrudnień, należy zapewnić dostęp z obu stron lub umożliwić wymontowanie tego elementu do konserwacji. Przykładami takich elementów są [3]:
• przepustnice regulacyjne i odcinające,
• przeciwpożarowe klapy odcinające,
• nagrzewnice i chłodnice,
• nawilżacze,
• tłumiki hałasu z wewnętrznymi płytami,
• sekcje filtracji,
• wentylatory przewodowe,
• urządzenia do odzyskiwania ciepła,
• urządzenia do regulacji strumienia powietrza,
• kierownice powietrza.

 

Sieć przewodów należy wyposażyć w taką liczbę pokryw rewizyjnych, która zapewni, że żadna część sieci przewodów nie będzie zawierać więcej niż [3]:
• jedną zmianę średnicy, licząc od pokrywy rewizyjnej,
• jedną zmianę kierunku, większą niż 45º, licząc od pokrywy rewizyjnej,
• 7,7 m przewodu, licząc od pokrywy rewizyjnej.

 

Przewody giętkie należy uzupełnić sztywnymi elementami rewizyjnymi co najmniej co 6 m.
Natomiast w „Wytycznych…” [8] znajdują się inne niż w normie [3] zalecenia rozmieszczenia otworów w sieci przewodów wentylacyjnych:
• jeżeli projekt nie przewiduje inaczej, między otworami rewizyjnymi nie powinny być zamontowane więcej niż dwa kolanka lub łuki o kącie większym niż 45°, a w przewodach poziomych odległość między otworami rewizyjnymi nie powinna być większa niż 10 m,
• w poziomych przewodach odprowadzających powietrze z okapów kuchni zawodowych należy stosować otwory rewizyjne w odstępach nie większych niż 6 m.

 

Ponieważ stosowane obecnie urządzenia do czyszczenia przewodów mają, w przypadku nieskomplikowanego fragmentu instalacji, duże zasięgi pracy, projektant sugerując sposób czyszczenia instalacji, może rozmieścić otwory w sposób adekwatny do wybranej metody czyszczenia.

 

2012_0102_29

 

Odbiór nowych instalacji pod względem czystości
W marcu 2011 ukazała się wersja końcowa propozycji normy europejskiej dotyczącej kontroli i czyszczenia instalacji wentylacji (Fpr EN 15780: 2011) [1]. 15 listopada 2011 r. norma ta została wprowadzona do zbioru Polskich Norm metodą uznania (w języku angielskim) i jest dostępna w PKN. Planowane jest jej uznanie za normę polską w grudniu 2012 roku. Jej polski tytuł to: PN-EN 15780 Wentylacja budynków – Sieć przewodów – Czystość systemów wentylacji. Omawiane w niej zagadnienia mają zastosowanie do nowych oraz użytkowanych już instalacji.
Cytując za [1], w Tabeli 3. przedstawiono klasyfikację czystości (jakości) instalacji, a w Tabeli 4. minimalną częstotliwość kontroli nowych instalacji, przeprowadzaną ze względu na stan higieniczny przed ich oddaniem do użytkowania.
Istotnym problemem w odniesieniu do nowych przewodów jest obecność, pozostałego po etapie produkcji, smaru. Jak stwierdzono w [1], ze względu na brak praktycznej metody pobrania próbki smaru, pomiar gęstości smaru na powierzchni przewodów i urządzeń do uzdatniania powietrza jest w tej normie wymieniany jedynie jako zalecenie.

 

Odbiór i kontrole instalacji użytkowanych (...)

 

Pył z instalacji w powietrzu na stanowisku pracy Warunki bhp na stanowiskach pracy (...)

 

Metody pomiaru zanieczyszczeń powietrza w trakcie odbioru oraz urządzenia pomiarowe (...)

 

Kontrola okresowa instalacji o niskim zużyciu energii
W dwóch polskich normach znajdują się pewne wymagania dotyczące kontroli stanu higienicznego instancji wentylacji [6] i klimatyzacji [7] ze względu na minimalizację zużycia energii i negatywny wpływ osadu zanieczyszczeń na efektywność energetyczną pracy urządzeń uzdatniających i transportujących powietrze. Zawarto w nich informacje dotyczące częstotliwości kontroli wizualnej czystości lub zanieczyszczenia instalacji (a nie częstotliwości czyszczenia) oraz oceny dostępu do poszczególnych odcinków sieci. Według zapisów [6, 7] częstotliwość ta powinna wynosić 5 lat, ale zależnie od stanu i wyposażenia instalacji, podatności na zanieczyszczenie, właściwej lub nieodpowiedniej konserwacji, może ulec skróceniu.
W [5] w załączniku C zamieszczono listy kontrolne, dotyczące projektowania i użytkowania instalacji o niskim zużyciu energii w celu niedopuszczenia do pojawienia się dyskomfortu wśród użytkowników budynku lub wysokiego zużycia energii.
Zgodnie z listą kontrolną, dotyczącą projektowania, należy sprawdzić, czy jest zapewniona możliwość kontroli i czyszczenia sieci przewodów i elementów składowych instalacji.
Projektant, na liście kontrolnej dotyczącej użytkowania, przekazywanej właścicielowi i użytkownikom instalacji, powinien zamieścić informację dotyczącą okresowej kontroli instalacji, m.in. elementów składowych (filtrów, napędów, czujników) i okresowego sprawdzania warunków higienicznych w instalacji.

 

LITERATURA
[1] FprEN 15780: 2011 (E), Ventilation for buildings – Ductwork – Cleanliness of ventilation systems. Final draft. march 2011.
[2] PN-73/B-03431, Wentylacja mechaniczna w budownictwie.
[3] PN-EN 12097: 2007, Wentylacja budynków. Sieć przewodów. Wymagania dotyczące elementów składowych sieci przewodów ułatwiających konserwację sieci przewodów.
[4] PN-EN 12599:2002/AC:2004, Wentylacja budynków. Procedury badań i metody pomiarowe dotyczące odbioru wykonanych instalacji wentylacji i klimatyzacji.
[5] PN-EN 13779: 2008, Wentylacja budynków niemieszkalnych – Wymagania dotyczące właściwości instalacji wentylacji i klimatyzacji.
[6] PN-EN 15239:2010, Wentylacja budynków – Charakterystyka energetyczna budynków – Wytyczne dotyczące inspekcji systemów wentylacji.
[7] PN-EN 15240:2009, Wentylacja budynków – Charakterystyka energetyczna budynków – Wytyczne inspekcji systemów klimatyzacji.
[8] PYKACZ S., BUCZYŃSKA-TYTZ E.: Warunki techniczne wykonania i odbioru instalacji wentylacyjnych. Wymagania techniczne COBRTI INSTAL. Zeszyt 5. Warszawa, 2002.
[9] Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. DzU 2002 nr 75 poz. 690.
[10] Rozporządzenie MPiPS w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy. DzU 2002 Nr 217, poz. 1833.
[11] Rozporządzenie MPiPS w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. DzU 1997 nr 129, poz. 844.
[12] Ustawa z dnia 9 czerwca 2011 r. o zmianie ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy oraz niektórych innych ustaw. DzU 2011 nr 142 poz. 829.

 

AUTOR:
Anna CHARKOWSKA
– Zakład Klimatyzacji i Ogrzewnictwa, Politechnika Warszawska

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.