Nowoczesne rozwiązania Frese w Galerii Echo
Ocena użytkowników: / 13
SłabyŚwietny 
Data dodania: 23.04.2012

W sierpniu ubiegłego roku została uroczyście otwarta jedna z największych Galerii Handlowych w Polsce – Galeria Echo w Kielcach. Obiekt, w 2011 roku jako jedyny z Polski był nominowany do nagrody podczas targów nieruchomości w Cannes, otrzymując I nagrodę w prestiżowym konkursie MAPIC Awards w kategorii „The best refurbished retail development award”.

 

2012_04_60

 

Konkurs Mapic Awards oceniał najlepsze projekty handlowe roku 2011 w Europie za kreatywność, innowacyjność, formę i walory użytkowe. W doborowym towarzystwie dwóch innych rozbudowywanych wielkich Galerii Handlowych – Milano City Center z Mediolanu i The Style Outlets z Zweibrucken – polski obiekt uznano za najlepszy.

 

Galeria Echo w Kielcach w swoim pierwotnym kształcie została otwarta w roku 2002 jako dwupoziomowy obiekt handlowy. Na poziomie dolnym znajdował się parking, natomiast poziom górny to typowy w ówczesnych czasach konglomerat hipermarketu i pasażu handlowego ze sklepami o łącznej powierzchni około 30 000 m2.
Po podjęciu przez Echo Investment S.A. decyzji o rozbudowie Galerii, najpierw wybudowano wolnostojący siedmiokondygnacyjny parking, a następnie rozpoczęto wyburzanie części funkcjonującego budynku. Wszystko po to, aby w tym samym miejscu oraz na przylegających działkach rozpocząć realizację nowej, czterokondygnacyjnej części galerii o powierzchni wynajmowanej około 55 000 m2. W chwili otwarcia Obiekt stał się jednym z największych polskich centrów handlowo-rozrywkowych. Powierzchnia całkowita to 160 000 m2, z czego 70 000 m2 jest przeznaczone na wynajem. Poza 280 lokalami handlowymi do dyspozycji klientów jest wielosalowe kino, kręgielnia, dyskoteka, fitness i bawialnia dla dzieci.

 

System grzewczy i klimatyzacyjny Galerii Echo jest oparty o szeroko omawiane wcześniej na łamach miesięcznika Chłodnictwo & Klimatyzacja pompy ciepła typu woda/powietrze pracujące w pętli wodnej. Dla wielu Czytelników system ten znany jest pod skrótem angielskim WLHP (Water Loop Heat Pumps). Poniżej przedstawiono, te elementy systemu, które mogły się przyczynić do międzynarodowego sukcesu Galerii Echo z Kielc: 
• Rzucająca się w oczy każdemu instalatorowi potężna nierównowaga pomiędzy mocami źródła ciepła i źródeł chłodu. W przypadku Galerii Echo ten stosunek to 2 MW mocy grzewczej kotłowni gazowej i 10,5 MW chłodu w wieżach i agregatach chłodniczych. Czyli 5 : 1 na rzecz chłodzenia. To przekłada się na pewno na znacznie niższe koszty tzw. mocy zamówionej w Zakładzie Gazowniczym.
• Nierównowaga ta jest oczywista i większość Instalatorów to rozumie – współczesne wielopoziomowe Galerie Handlowe generują bardzo dużo ciepła odpadowego przez cały rok. Źródłem tego ciepła jest oświetlenie, ludzie i urządzenia pracujące w Obiekcie. To oznacza, że teza stawiana w niektórych publikowanych wcześniej artykułach na temat systemów WLHP o braku dolnego źródła ciepła dla Galerii Handlowych jest chyba błędna. Ilość ciepła jest wystarczająca, brakuje natomiast chłodu.
• Przewagą zastosowanego systemu WLHP w Galerii Handlowej Echo w Kielcach jest wykorzystanie ciepła odpadowego (nadwyżki ciepła w systemie pomp ciepła) do bezpośredniego ogrzewania powietrza świeżego w centralach klimatyzacyjnych przez cały sezon zimowy. Centrale posiadają wymienniki wodne pracujące na parametrach 30/24°C i są zasilane wodą powrotną z pomp ciepła. Przyjęte ilości powietrza są ogromne – mówimy o strumieniach powietrza świeżego rzędu 650 000 m3/h, które w klimacie polskim trzeba przez około pół roku podgrzewać. Takie założenie zasadniczo wpływa na znaczący wzrost efektywności systemów grzewczych, co nie jest możliwe w przypadku stosowania systemów czterorurowych klimakonwektorów.
• Poprawnie wykonana charakterystyka energetyczna galerii handlowej powinna pokazać zapotrzebowanie ciepła dla obiektu pomniejszone o zyski ciepła, a te są większe od strat ciepła. Zatem obiekty takie jak Galeria Echo teoretycznie nie wymagają źródła ciepła. Oczywiście pod warunkiem, że są czynne i pracują systemy pomp ciepła, a małe źródło ciepła w praktyce jest potrzebne tylko dla bezpieczeństwa i w wolne od handlu dni. Tak więc, porównywanie systemów WLHP do instalacji klimakonwektorów czterorurowych (o czym była mowa na łamach jednego z wcześniejszych artykułów) mija się z celem. Systemy WLHP wykorzystują ciepło odpadowe dla instalacji ciepła technologicznego do podgrzewania powietrza – systemy oparte o klimkonwektory nie mogą tego wykorzystać. (...)

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.