Kiedy użytkownicy urządzeń chłodniczych w zakładzie mogą domagać się od dostawcy odszkodowania?
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
Data dodania: 30.05.2013

     Producenci, dostawcy urządzeń chłodniczych mogą być pociągani do odpowiedzialności cywilnej, w sytuacjach, w których urządzenia wytwarzające chłód są niewystarczające, sprzeczne z zamówieniem.

 

     Zachowanie warunków komfortu cieplnego w pomieszczeniu wymaga dostarczenia odpowiednio przygotowanego powietrza. W okresie letnim, mając na celu schłodzenie ciepłego powietrza zewnętrznego, konieczne jest często zastosowanie systemów z układem chłodzenia. Dotyczy to w szczególności pomieszczeń, w których jednocześnie może przebywać duża ilość osób: teatrów, kin, sal konferencyjnych hal sportowych, fitness, klubów, hal handlowych, a przede wszystkim pomieszczeń produkcyjnych. W przypadku pomieszczeń produkcyjnych ze względu na konieczność zachowania wymaganych technologicznie parametrów powietrza, odpowiednie schłodzenie jest wiec sprawą priorytetową przez cały rok.

     Urządzenia do wytwarzania chłodu przemysłowego i klimatyzacyjnego mogą stanowić przedmiot zainteresowania prawnego, jeżeli wytwórca, z którym podpisała umowę firma na jego dostarczenie nie wywiązuje się należycie z zobowiązania. Odpowiedzialność odszkodowawcza producenta urządzenia chłodniczego zaczyna się wówczas, kiedy przez niewłaściwą wydajność lub zakres parametrów chłodu dochodzi do szkody wyrządzonej użytkownikowi.

     Przypadków tego rodzaju szkód może być bardzo wiele. Praktyka orzecznicza wciąż odnotowuje nowe przypadki zaniedbań przez producentów w dostarczaniu urządzeń chłodniczych, w których przechowywane są produkty spożywcze (mięso, wędliny, jogurty), aż po dostarczenie urządzeń wytwarzających chłód na potrzeby klimatyzacji biur lub technologii produkcji.

     Tam, gdzie zostały podpisane umowy zobowiązujące producentów do dostarczenia produktu zgodnego z zamówieniem, tam też mogą nastąpić zaniechania, wynikające ze złej realizacji tych postanowień, a tym samym, może dojść pomiędzy stronami do sporu prawnego.

     Zgodnie z art. 471 kc, dłużnik obowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania chyba, że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi.

     Przepis ten w sposób idealny komponuje się z przedstawioną w artykule rzeczywistością. Dłużnikiem bowiem możemy nazywać każdego producenta urządzenia chłodniczego, zobowiązanego do dostarczenia odpowiedniej ilości chłodu poprzez urządzenia chłodnicze o parametrach przewidzianych umową. Dane techniczne urządzenia stanowią integralną część umowy pomiędzy klientem a producentem czy dystrybutorem, z uwagi na charakter urządzenia. Jeżeli na skutek niedostarczenia właściwego urządzenia chłodniczego użytkownik ponosi stratę na produktach, które ulegają zepsuciu, bądź w innego rodzaju działalności np. przestoju w zajęciach fitness, producent wówczas staje się dłużnikiem i jest zobowiązany tym przepisem prawa do naprawienia szkody powstałej w wyniku zaniechania w dostawie właściwego urządzenia chłodniczego. Oczywiście znane są również przypadki, kiedy producent urządzenia chłodniczego nie poniesie odpowiedzialności. Dzieje się tak wówczas, kiedy z winy samego użytkownika, bądź przypadków losowych (trzęsienia ziemi, huragany, wyładowania atmosferyczne), nie może zrealizować swojej usługi. Wówczas odpowiedzialności producent przeważnie nie ponosi, a roszczenie względem niego może strać się nieuzasadnione.

     Gdy dłużnik spełnia świadczenia w niewłaściwym czasie – opóźnia się z wykonaniem zobowiązania – to fakt ten, w związku z uznaniem zachowania się dłużnika za nienależyte wykonanie zobowiązania, rodzić może jego odpowiedzialność odszkodowawczą (art. 471 kodeksu cywilnego).

     Według kodeksu cywilnego odróżnić należy opóźnienie zwykłe producenta urządzenia chłodniczego i opóźnienie kwalifikowane, czyli jego zwłokę. Dłużnik opóźnia się z wykonaniem zobowiązania, jeżeli nie spełnia świadczenia w terminie oznaczonym wyraźnie w treści zobowiązania (w umowie od daty zakupu urządzenia) albo, gdy termin nie był oznaczony, jeżeli nie spełnia świadczenia niezwłocznie po wezwaniu go do wykonana (serwis).

     W myśl art. 476 kodeksu cywilnego, dłużnik (producent urządzenia chłodniczego) dopuszcza się zwłoki, gdy świadomie i celowo, nie spełnia świadczenia w terminie, a jeżeli termin nie jest oznaczony, gdy nie spełnia świadczenia niezwłocznie po wezwaniu przez wierzyciela (użytkownika urządzenia chłodniczego). Zwłoka dłużnika – producenta urządzenia chłodniczego jest opóźnieniem w spełnieniu świadczenia, za które dłużnik odpowiada, co w myśl art. 471 kodeksu cywilnego rodzi obowiązek naprawienia wierzycielowi szkody. Nie dotyczy to wypadku, gdy opóźnienie w spełnieniu świadczenia jest następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi.

     Roszczenie odszkodowawcze wierzyciela z tytułu odpowiedzialności kontraktowej ma charakter zastępczy i powstaje w przypadku, gdy zobowiązanie umowne, mimo sięgnięcia po środki przymusu egzekucyjnego, nie zostało wykonane lub gdy zostało wykonane nienależycie.

     Odpowiedzialność dłużnika – producenta urządzenia chłodniczego w ramach reżimu kontraktowego ograniczona jest do obowiązku naprawienia wierzycielowi poniesionej przezeń szkody majątkowej, tak w zakresie rzeczywistych strat, jak i utraconych korzyści (art. 361 § 2 kodeksu cywilnego).

     Z przepisów art. 471 – 474 kodeksu cywilnego wynika, że jeżeli zakres odpowiedzialności dłużnika – producenta urządzenia chłodniczego, nie jest zmieniony przez szczególny przepis ustawy lub przez umowę stron, to dłużnik odpowiada na zasadzie winy, którą ustawodawca opisał, używając zwrotu „niezachowanie należytej staranności”. Jednakże za cudze czyny dłużnik odpowiada na zasadzie ryzyka.

     Jeśli zatem dłużnik zdoła wykazać, że niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania umownego jest następstwem okoliczności, za które nie ponosi on odpowiedzialności, to będzie to w konsekwencji oznaczało zwolnienie się dłużnika (egzonerację) z obowiązku naprawienia szkody. Przepis art. 471 kodeksu cywilnego przewiduje domniemanie, że naruszenie zobowiązania jest następstwem okoliczności, które obciążają dłużnika wytwórcę.

     Według przepisów kodeksu cywilnego i ustaw szczególnych producenta urządzenia chłodniczego obciążają następujące okoliczności:

1. Działanie i zaniechanie własne dłużnika noszące znamię winy;
2. Działanie i zaniechanie osób, za pomocą których dłużnik – producent urządzenia chłodniczego wykonuje zobowiązanie lub którym wykonanie zobowiązania powierza;
3. Działanie i zaniechanie przedstawiciela dłużnika.

     (...)

 

Podstawa prawna:
Ustawa kodeks cywilny (DzU 1964 Nr 16 poz 93 ze zm.).

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.