Eurovent-Certification – komu i do czego to potrzebne?
Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
Data dodania: 30.05.2013

     Przedstawione w tytule pytanie łatwo można by zbyć jednym słowem, ale nim się na nie zdecydujemy warto zastanowić się przez chwilę.  Eurovent, którego pełna nazwa to: Europejskie Stowarzyszenie Producentów Urządzeń Klimatyzacyjnych i Chłodniczych, swoje cele definiuje w dziewięciu punktach. Poza reprezentowaniem środowiska producentów i jego sprawami organizacyjnymi, zbieraniem i publikowaniem danych statystycznych, propagowaniem aktów prawnych dotyczących branży, publikacjami technicznymi, Eurovent bierze udział w pracach standaryzacyjnych i na podstawie wyników tych prac definiuje i wdraża program certyfikacji urządzeń.

 

 

 

20130604 eurovent logo

 

     Dzięki tej działalności odbiorca urządzenia, bądź instalacji, może się zorientować w jakiej klasie energetycznej jest to za co zapłacił i jakie na przyszłość będą tego konsekwencje, gdy przyjdzie co miesiąc regulować rachunki za energię elektryczną. Innymi słowy: czy zakupione urządzenie jest energooszczędne, czy też koszty eksploatacji będą wysokie.

     Oczywiście wiedza techniczna statystycznego odbiorcy jest zazwyczaj na poziomie użytkownika lodówki, dlatego przy większych inwestycjach w jego imieniu występuje biuro projektowe. I to na barkach projektanta spoczywa rzetelna weryfikacja produktu, który znajdzie się w projekcie.

     Można oczywiście powiedzieć: deklaracja producenta wystarczy. Mając wieloletnie doświadczenie w branży odpowiem: na ogół nie wystarczy. Jest tu kilka racji, z których bliżej przypatrzmy się trzem.

     Nim UE zaczęła unifikować normy i ustawodawstwo techniczne, wcześniej każdy kraj członkowski publikował własne przepisy. W efekcie, lokalnych uregulowań jest tak wiele, że można dziś wyprodukować dowolne urządzenie w oparciu o zatwierdzone gdzieś normy, którego parametry będą się znacząco różnić od parametrów jakie osiągnęłoby na drodze certyfikacji według warunków Eurovent.

     W polskiej praktyce projektowej warunki pracy urządzeń są inne niż te określone w warunkach odniesienia1. I tak, przyjmując jako egzemplarz porównawczy agregat chłodniczy ze skraplaczem powietrznym: Eurovent zakłada obecność wody, w Polsce najczęściej trzeba zastosować 40% glikol. W stosunku do deklaracji producenta zmienią się parametry, i tak nastąpi: spadek mocy chłodniczej o ok. 3,5%, wzrost poboru mocy przez urządzenie o ok. 2%, a opory przepływu w instalacji wzrosną o ok. 25%, co spowoduje dalszy wzrost poboru mocy. W efekcie wskaźniki efektywności EER i sezonowej efektywności ESEER znacząco spadną.

     Eurovent zakłada temperaturę powietrza chłodzącego skraplacz tz = 35°C. Tymczasem jeżeli projekt przewiduje posadowienie agregatu na dachu oraz dekoracyjną osłonę np. w formie attyki, to w sytuacjach ekstremalnych okaże się, że powietrze, które napływa na powierzchnie skraplacza, osiągnie temperaturę 40, a nawet 42°C. W efekcie nastąpi dalszy spadek mocy chłodniczej o kolejnych 5%. Ostatecznie wychodząc z porównania poboru mocy trzeba liczyć się z sumarycznym spadkiem wydajności o ok. 10%. Taka różnica w szczytowym okresie, to nie jest mało. Jeszcze więcej komplikacji pojawia się w przypadku zastosowań rewersyjnych pomp ciepła.

     Oczywiście przeliczenia nie są skomplikowane, ale wymagają cierpliwości oraz czasu. Tu znów odwołam się do mojej, dziś już dość długiej, praktyki w branży i muszę przyznać, że naprawdę wiele deklaracji składanych jest w oparciu o dobory „na oko” byle było blisko warunków projektowych.

     Nieco bardziej skomplikowane jest przeliczanie danych akustycznych, ponieważ przyrost dźwięku mierzy się w skali logarytmicznej. Wielu producentów deklaruje wartości ciśnienia akustycznego. Nie zawsze wiadomo w jakiej mierzone są odległości od źródła dźwięku. Eurovent w swych danych porównawczych operuje wartością mocy akustycznej, czyli jednostką w pełni obiektywną, która nie podlega jakimkolwiek przeliczeniom.

     Reasumując należy stwierdzić, że urządzenia poddane procedurze certyfikacyjnej przez Eurovent gwarantują odbiorcy założony standard i poziom kosztów eksploatacji, a dla projektanta stanowią swoisty glejt na wypadek próby roszczeń ze strony użytkownika obiektu.

1 Chodzi tu o warunki zdefiniowane przez Eurovent – Certification.

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.