Standaryzacja PUE Cz. 2. Założenia wstępne dla systemu chłodzenia
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Data dodania: 31.05.2013

     W poprzednim artykule opisałem ogólne właściwości współczynnika PUE podkreślając, że na etapie projektowym powinien być on analizowany w skali roku, ponieważ zależy głównie od aktualnego obciążenia IT oraz od temperatury zewnętrznej.

 

2013 04 2696 01

 

 

Arkusz obliczeń PUE

     PUE liczymy według wzoru:

 2013 04 2696 02

     Oczywiście w branży sanitarnej wyliczymy PUE cząstkowe dotyczące tylko chłodzenia i ewentualnie wentylacji. Według najnowszych danych udział chłodzenia w całkowitych „stratach” energii całej Infrastruktury wynosi aż 67%!

     Skonstruowanie samego arkusza jest bardzo proste. W praktyce inżynierskiej do wyliczenia wskaźnika PUE najlepiej posłużyć się dowolnym arkuszem kalkulacyjnym. W tabelce wpisujemy ilość godzin w ciągu roku, o danej temperaturze zewnętrznej dla lokalizacji naszej Inwestycji, a następnie dla każdej temperatury wpisujemy ilość kW jakie pobierają przy danej temperaturze poszczególne elementy Infrastruktury Data Center. Wyliczenia wykonuje się dla 100% zakładanego obciążenia IT oraz dla początkowego obciążenia zadeklarowanego przez Inwestora. Zrobienie wyliczeń PUE systemu chłodzenia także np. dla 20% obciążenia IT, pomoże ocenić czy system jest odpowiednio skalowalny. Przypominam, że dla wielu systemów PUE bywa nawet kilkukrotnie wyższe w zakresie 10÷25% docelowego obciążenia IT.

     Dane temperaturowe możemy pobrać bezpłatnie ze stron Ministerstwa Infrastruktury dla wszystkich większych miast w Polsce, a przewidzenie na tym etapie jakie będą rzeczywiste pobory mocy przez poszczególne elementy systemu chłodzenia jest bardzo trudne i wymaga dużej znajomości zasad działania sprężarkowych urządzeń takich jak chillery i szafy klimatyzacyjne. Na szczęście coraz więcej producentów układów chłodzenia Centrów Danych posiada odpowiednie programy, dzięki którym można zasymulować działanie nie tylko pojedynczych urządzeń, ale całych systemów i to zarówno przy całkowitych jak i częściowych obciążeniach IT.

 

Założenia wstępne do wyliczeń PUE

     (...)

 

Parametry powietrza dla systemów IT – najnowsze wytyczne ASHRAE

     Według najnowszych wytycznych ASHRAE z 2011 roku w pomieszczeniach serwerowni ze sprzętem IT chłodzonym powietrzem, zalecane jest utrzymanie temperatury na wlocie powietrza do chłodzonych urządzeń w zakresie 18÷27°C (dopuszczalna 15÷32°C). Wilgotność minimalna musi być nie niższa niż odpowiadająca temperaturze punktu rosy równej 5,5°C, a w całym zakresie temperatur zalecanych maksymalna wilgotność powietrza na wlocie do sprzętu IT nie powinna przekroczyć 60% i temperatury punktu rosy 15°C.

     (...)

 

Wyliczenia PUE - temperatury na zasileniu IT i powrocie do klimatyzatorów

     (...)

 

Podsumowanie

     Na koniec muszę zaznaczyć, że zmiany w konstrukcji i działaniu serwerów są na tyle szybkie, że należy na bieżąco (najlepiej co roku) śledzić wytyczne ASHRAE. Pierwsze opracowanie które ukazało się w 2004 roku było aktualizowane już w 2008 i 2011 roku. Zmieniają sie też bardzo dynamicznie tzw. dobre zasady, co czyni projektowanie i budowę nowych Serwerowni i Centrów Danych zadaniem niezwykle trudnym. Na szczęście projektanci specjalizujący się w systemach Infrastruktury mają już wieloletnie doświadczenie i potrafią zaprojektować całą architekturę i infrastrukturę tak aby można ją było łatwo i tanio zaadaptować w przyszłości do zmieniających się wymagań.

     Jakie elementy systemu i w jak dużym stopniu wpływają na jakość systemów chłodzenia, o tym w następnej części cyklu.

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.