Centrum logistyczne NETTO Kopytkowo
Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
Data dodania: 24.09.2013

Projekt, dostawa i wykonanie instalacji chłodniczych oraz izolacji komór

 

Firma DKA Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Bydgoszczy wykonała instalację chłodniczą, zasilania elektrycznego, sterowania oraz izolację komór dla kolejnego, trzeciego już magazynu logistycznego sieci sklepów NETTO w Polsce.

 

Firma DKA Polska Sp. z o.o. na zlecenie inwestora Netto Sp. z o.o. uczestniczyła we wszystkich etapach realizacji całego przedsięwzięcia inwestycyjnego. Centrum logistyczne NETTO Kopytkowo. Pierwsze prace przedprojektowe polegające na wstępnych analizach potrzeb inwestora i ustaleniach wielkości części chłodniczej magazynu logistycznego oraz wariantach rozwiązań technicznych spełniających wysokie wymagania rozpoczęto już w październiku 2011 roku.

Firma brała również udział w wykonaniu projektu budowlanego, ofertowego/wykonawczego w zakresie instalacji chłodniczych, zasilania elektrycznego i sterowania, układu odzysku ciepła oraz izolacji komór chłodniczych, ściśle współpracując z inwestorem w zakresie jego wymagań oraz z wszystkimi branżami zaangażowanymi w to przedsięwzięcie – zarówno w zakresie rozwiązań projektowych jak i wykonawczych.

 

Efektem tych prac było wykonanie i oddanie do eksploatacji kolejnego, trzeciego Centrum logistycznego NETTO w Kopytkowie.

 

2013-08-30-1

Rys. 1. Stacja zbiornika

 

Przeznaczenie

Magazyn logistyczny w części chłodniczej został zaprojektowany i wykonany do:

  • przyjmowania towarów spożywczych,
  • przygotowania i segregacji towarów przeznaczonych do wysyłki do sklepów,
  • przechowywania w komorach przeznaczonych do poszczególnych grup towarów:
    • - nabiał,
    • - przetwory mięsne,
    • - warzywa i owoce.

 

2013-08-30-2

Rys. 2. Chłodnia NK2 – nabiał

 

Dane izolacji komór chłodniczych i przedchłodni

Izolacje chłodni zostały wykonane z płyt warstwowych z pianki poliizocyjanuratowej typu IZOWALL, o odporności ogniowej min. EI30 i bardzo wysokiej izolacyjności cieplnej, współczynnik λ ≤ 0,020 W/(m*K):

  • ściany przedchłodni grubość 10 cm, wsp. U ≤ 0,200 W/ (m2*K),
  • ściany chłodni (nabiał, mięso, owoce i warzywa) grubość 12 cm, wsp. U ≤ 0,170 W/(m2*K),
  • strop nad przedchłodniami i nad chłodniami grubość 10 cm, wsp. U ≤ 0,200 W/(m2*K),
  • strop betonowy nad przedchłodnią – strefa dostaw izolowany płytą wypełnioną pianką poliuretanową 10 cm,
  • ściany zewnętrzne hali izolowane wełną mineralną 15 cm i zabezpieczone przed wpływami atmosferycznymi blachą stalową trapezową,
  • posadzka odpowiednio wykończona z materiałów trudno ścieralnych.

 

2013-08-31-1

Rys. 3. Chłodnia NK3 – warzywa, owoce

 

Zastosowane rozwiązania

W celu uzyskania wymaganych temperatur w komorach chłodniczych zaprojektowano i wykonano instalacje chłodnicze, podzielone na pięć niezależnych układów chłodniczych zasilających poszczególne komory chłodnicze.

Każda komora posiada niezależną instalację chłodniczą, składającą się z:

  • zespołu sprężarkowego z zabudowaną na wspólnej konstrukcji szafą zasilająco-sterującą,
  • stacji zbiornikowej,
  • układu odzysku ciepła,
  • chłodnic w komorach,
  • skraplacza.

 

2013-08-31-3

Rys. 4. Chłodnia NK4 – mięso

 

W komorach zastosowano chłodnice powietrza:

  • z rozstawem lamel min. 10 mm,
  • poziomem ciśnienia akustycznego max. 50 dB z 10 m,
  • w przedchłodniach i komorze owoce-warzywa podstropowe, dwuwylotowe o wysokości 620 mm,
  • w komorach nabiał i mięso, kubiczne przyścienne o wysokości 720 mm,
  • w komorze mięso – temperatura 0°C do +2°C odtajane elektrycznie,
  • pozostałe chłodnice z odtajaniem naturalnym obiegiem powietrza – bez grzałek elektrycznych.

 

2013-08-31-4

Rys. 5. Przedchłodnia NK5 z ekipa montażową DKA Polska

 

Skraplacze zamontowane zostały na konstrukcji wsporczej z pomostem obsługowym:

  • poziom ciśnienia akustycznego ok. 55 dB z 10 m,
  • temperatura powietrza chłodzącego +32°C,
  • temperatura skraplania ok. +40°C.

 

W związku z tym, iż budowę centrum logistycznego rozpoczęto porą zimową, wykonanie części zakresu prac przebiegało w bardzo trudnych warunkach klimatycznych m.in. wykonanie obudowy komór chłodniczych, przedchłodni jak i również montaż mechaniczny skraplaczy na dachu. W przypadku montażu skraplaczy mróz okazał się sprzymierzeńcem, ponieważ fantastycznie skuł otaczające miejsce instalacji dźwigu (grzęzawisko), dzięki czemu bez większych nakładów inwestycyjnych w początkowym etapie budowy udało się bezproblemowo wtransportować na dach centrum na specjalnie w tym celu wykonany podest baterię pięciu skraplaczy (rys.6).

 

2013-08-31-5

Rys. 6. Montaż skraplaczy na dachu Centrum Logistycznego w okresie zimowym

 

Ze względu na wysoko postawione wymagania Inwestora takie jak:

  • energooszczędność w trakcie eksploatacji,
  • zminimalizowanie zapotrzebowania i poboru mocy elektrycznej,
  • maksymalizacja odzysku ciepła możliwego do wykorzystania w każdych warunkach pracy,
  • troska o środowisko naturalne – zminimalizowanie wpływu na środowisko naturalne,

instalacje chłodnicze zostały zaprojektowane i zoptymalizowane dla pracy do poszczególnych komór chłodniczych.

 

2013-08-32-1

Rys. 7. Dachu z zainstalowaną przez DKA Polska baterią skraplaczy

 

Przede wszystkim zastosowano jeden z najbardziej ekologicznych czynników syntetycznych – freon R134a. Instalacje chłodnicze zostały bardzo dokładnie dobrane i obliczone wraz z przeprowadzoną symulacją parametrów pracy. W celu osiągnięcia wymagań jakie postawił Inwestor, m.in. wymóg odtajania obiegiem powietrza chłodnic we wszystkich komorach, poza komorą na mięso (0 do +2°C), zostały odpowiednio dobrane stosunkowo wysokie temperatury odparowania sprężarek oraz zoptymalizowane opory przepływu w rurociągach. Dzięki temu uzyskano odpowiednio wysokie temperatury parowania w chłodnicach. Chłodnice pracują praktycznie jako mokre bez powstawania szronu na ich powierzchni.

Podobnie dobrane zostały urządzenia i parametry pracy w chłodni mięso, tak aby instalacja pracowała na możliwie najwyższych temperaturach odparowania. Jednocześnie zapewnia to minimalne możliwe do osiągnięcia zaszronienie chłodnic i odpowiednio mniejsze zużycie energii elektrycznej do ich odszraniania.

Aby uzyskać odpowiednie parametry w komorach zastosowano chłodnice o stosunkowo dużej powierzchni, małej różnicy temperatur na wlocie i wylocie z chłodnicy i bardzo małym przegrzaniu czynnika chłodniczego. Każda z chłodnic powietrza została wyposażona w komplet czujników (temperatura powietrza na wlocie i wylocie, temperatura bloku lamelowego, temperatura na rurociągu ssawnym i indywidualny przetwornik ciśnienia ssawnego). Stanowi to sprawdzony system sterowania strefowego w tak rozległych komorach i umożliwia pracę chłodnic np. w danej strefie. Zmniejsza to zużycie energii napędowej i zwiększa równomierność rozkładu temperatur w komorach.

Ze względu na wymagane zminimalizowanie powstawania zabrudzeń chłodnic i ich sprawniejsze czyszczenie zastosowano chłodnice o dużym rozstawie lamel 10 mm.

Specyfiką pracy magazynu logistycznego jest generowanie zysków ciepła okresowo w poszczególnych strefach komór i te strefy są chłodzone. W pozostałych miejscach towary nie są narażone na miejscowe obniżenia temperatury i nadmierne wahania temperatury.

Zespoły sprężarkowe dla każdej komory zostały wyposażone w zoptymalizowane sprężarki firmy Bitzer serii ECOLINE dla pracy z czynnikiem R134a. Ilość sprężarek w każdym zespole została dobrana odpowiednio do ilości chłodnic i zoptymalizowana pod kątem pracy i możliwości sterowania wydajnością. Zminimalizowanie oddziaływania na środowisko objawia się zastosowaniem urządzeń o stosunkowo niskim poziomie natężenia dźwięku – zespoły sprężarkowe maksymalnie 75 dB z 2 m.

Sterowanie pracą instalacji jest:

  • indywidualne każdym układem,
  • indywidualnie każdej chłodnicy – strefowe (z możliwością ustawienia różnych parametrów sterowania strefowego),
  • energooszczędne, adaptacyjne sterowanie sprężarkami i chłodnicami, poprzez odpowiednie dostosowanie ich załączeń do rzeczywistego i przewidywanego obciążenia cieplnego wraz optymalizacją ciśnienia parowania i skraplania.

 

2013-08-32-2

Rys. 8. Widok sekcji zasilania pojedynczej chłodnicy

 

(...)

 

Odzysk ciepła

(...)

 

Stacje zbiornikowe

(...)

 

Wyzwania postawione przez inwestora

Wydałoby się, że kolejna instalacja chłodnicza dla podobnego obiektu i dla tego samego inwestora, powinna być przedsięwzięciem stosunkowo łatwym, powieleniem dotychczas stosowanych rozwiązań i ewentualnie dostosowaniem ich do obecnie produkowanych urządzeń oraz aktualnie obowiązujących przepisów. Niestety, takie myślenie jest błędne, jeśli inwestorem jest firma NETTO. Kolejne prace dla tej firmy wiążą się zawsze z wyzwaniem, koniecznością sprostania nowym wymaganiom i poprawienia poprzednio stosowanych rozwiązań. Podobnie było przy tej realizacji.

Dodatkowo postawione wysokie wymagania:

  • w zakresie obniżenia zużycia energii elektrycznej przez instalację chłodniczą, zapewniającą te same wymagania w chłodniach,
  • zmniejszenie mocy elektrycznej zainstalowanej na potrzeby chłodnictwa,
  • spełnienie wymagań odnośnie ochrony środowiska,
  • zastosowanie unowocześnionych i opracowanych specjalnie na potrzeby tej instalacji dedykowanych systemów sterowania,
  • poprawienie wyników w zakresie odzysku ciepła.

 

W związku z tymi wymaganiami, ostatecznie zostały zastosowane powyżej opisane urządzenia i instalacje. Jednak wypracowanie ostatecznych rozwiązań nie było łatwe. Konieczne było przeprowadzenie wielowariantowych obliczeń, doborów, wykonanie analiz i symulacji pracy instalacji.

Poszczególne warianty rozwiązań i analizy były przedstawiane na kolejnych spotkaniach i wnikliwie analizowane przez inwestora podczas których wypracowywane były kolejne warianty rozwiązań, np.:

  • analiza wpływu grubości izolacji komór na parametry pracy instalacji
  • poziom zużycia energii elektrycznej przy częściowym i pełnym obciążeniu magazynu w okresach ciepłych i zimnych dla instalacji z różnymi czynnikami chłodniczymi
  • różne warianty rozwiązań – instalacje indywidualne do komór, zespolone obsługujące kilka komór, z podziałem na dwie niezależne instalacje dla komór.

Przy tej okazji chcielibyśmy wskazać na poprawność relacji Inwestora z firmą instalacyjną taką jak my. Nasza długoletnia współpraca to ciągle stawiane nowe wyzwania w zakresie technologii, ekonomii jak i dbałości o środowisko co w dużej mierze udaje nam się osiągnąć. Współpracując z grupą NETTO w skali Europy rozwijamy i wprowadzamy nowe standardy w powyższym zakresie.

 

mgr inż. Jarosław BRZEZIŃSKI
Główny Projektant, DKA Polska Sp. z o.o. 

 

O firmie:
DKA Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Bydgoszczy, działając w oparciu o wypracowany w ciągu 20 lat działalności w Polsce potencjał oraz 60-letnie doświadczenia niemieckiej Spółki – matki, zapewnia klientom szeroki wachlarz usług w dziedzinie chłodnictwa i klimatyzacji. Wysoka jakość, przy zachowaniu dużej wydajności pracy, pozwala nam zaoferować kompleksowo: doradztwo, projektowanie, dostawy, montaż, uruchomienie oraz konserwację/serwis kompletnych instalacji chłodniczych z systemami zdalnego monitoringu.
Dobór urządzeń dokonywany jest wyłącznie pod kątem indywidualnych potrzeb klienta. Wykonujemy instalacje dla: przetwórstwa mięsnego, piekarnictwa, przemysłu tworzyw sztucznych, klimatyzacji pomieszczeń/ precyzyjnej, chłodzenia plazmy/osocza krwi, hotelarstwa, gastronomi, handlu (magazyny, sklepy, supermarkety). Na każdym etapie od projektu po konserwację i serwis DKA bierze pod uwagę optymalną pracę instalacji przez cały okres jej eksploatacji przynosząc klientom wymierne korzyści materialne. Rozbudowana sieć serwisowa gwarantuje profesjonalny nadzór za pomocą systemów monitoringu w całym obszarze działalności realizowanym w 30 własnych oddziałach, z pomocą 275 monterów przez 24 h/dobę

DKA Polska Sp. z o.o.
85-542 Bydgoszcz,
ul. Saperów 272
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
www.DKA-Polska.eu
Firma należy do Dussmann Group

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.