Adiabatyczny Liebert AFC
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
Data dodania: 20.08.2014

2014-07-24-1Wiosną 2014 roku Emerson Network Power (ENP) wprowadził nowy agregat wody lodowej z freecoolingiem i systemem chłodzenia adiabatycznego. Maszyna ta dedykowana głównie aplikacjom typu Business Critical Continuity o charakterze pracy 24/7/356, jak wszystkie agregaty wody lodowej ENP charakteryzuje się bardzo efektywnym systemem pracy w trybie freecoolingu. Nowością jest system zwiększający efektywność energetyczną agregatu w ujęciu chwilowym, jak i całorocznym oparty o zraszanie powietrza chłodzącego skraplacz jednostki.

 

Dotychczas stosowane systemy zraszania wymagały stosowania stacji uzdatniania wody, gdyż stosowanie wody nieuzdatnionej powoduje powstawanie kamienia na lamelach skraplacza. Z drugiej strony uzdatnianie wody jest procesem kosztownym, zmniejszającym korzyści uzyskanie dzięki procesowi adiabatycznego schładzania powietrza. Jak zatem przeprowadzić ten proces nie ponosząc kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych uzdatniania wody przy jednoczesnym zachowaniu jakości wymiany ciepła w skraplaczu? ENP znalazł na to odpowiedź.

 

2014-07-25-1

Rys. 2. Schemat systemu zraszania

 

System zraszania

W agregatach Liebert® AFC zastosowano klasyczny system zraszania zwykłą wodą wodociągową. Agregat posiada zbiornik na wodę z pływakiem uruchamiającym zawór uzu- pełniania zbiornika. Jest to rozwiązanie proste w swej konstrukcji i łatwe w eksploatacji. Schemat tego rozwiązania pokazano na rysunku 2. Kluczem całego rozwiązania są zainstalowane przed wymiennikami skraplacza złoża (rys. 3.) wykonane z tworzywa papierowego wzmocnionego związkami polimerowymi. W trybie pracy chłodzenia adiabatycznego woda ze zbiornika pompowana jest do systemu dysz, które rozpylają ją na złożu. Spływając po lamelach złoża, gdzie przepływające powietrze powoduje jej odparowanie zanim dotrze do lamel skraplacza, uzyskujemy jednoczesne schłodzenie tego samego powietrza. Następnie nadmiar wody spływa na tacę ociekową i trafia do zbiornika, z którego woda pompowana jest z powrotem do dysz zraszających i cały proces się powtarza. Niedobór wody uzupełniany jest przez wspomniany wcześniej zawór.

Samo złoże jest materiałem eksploatacyjnym, wymienianym w zależności od stopnia zużycia raz na rok, a nawet raz na trzy lata. Jest to jednak niewielki koszt z uwagi na materiał z jakiego wykonano złoże i biorąc pod uwagę uzyskane oszczędności jest to koszt pomijalny.

 

2014-07-25-2

Rys. 3. Złoże zraszane

 

Tryby pracy

Liebert® AFC pracuje w kilku trybach pracy w zależności od temperatury zewnętrznej – tryby te obrazuje rysunek nr 4.

  1. Pełny freecooling suchy – jest to tryb, gdzie agregat osiąga 100% mocy chłodniczej jedynie dzięki wymiennikom glikolowym, bez efektu chłodzenia adiabatycznego;
  2. Freecooling hybrydowy (adiabatyczny) przy zastosowaniu wymiennika glikolowego wspomaganego systemem chłodzenia adiabatycznego – jest to również tryb, gdzie agregat osiąga 100% mocy chłodniczej jedynie dzięki systemom freecoolingowym. Proces ten może zachodzić nawet do temperatury +10°C;
  3. Chłodzenie Hybrydowe – jest to tryb, w którym wykorzystywane są wszystkie trzy źródła chłodzenia: freecooling, chłodzenie adiabatyczne oraz częściowa praca sprężarek. Po wykorzystaniu efektu freecoolingu hybrydoweg niedobór mocy chłodniczej uzupełniany jest do 100% wydajności chłodniczej przez układ sprężarkowy. W przypadku tego trybu korzystanie z freecoolingu rozpoczyna się już od temperatury powietrza zewnętrznego +33°C (!);
  4. Adiabatyczne chłodzenie mechaniczne – jest to tryb, w którym niemożliwe jest już korzystanie z freecoolingu. Pracuje cały czas system chłodzenia adiabatycznego obniżającego temperaturę powietrza chłodzącego skraplacz układu sprężarkowego;
  5. Tryb Bezpieczny – 100% mocy chłodniczej pokrywane jest przez układ sprężarkowy. Jest to z założenia sytuacja awaryjna i występuje przy braku wody zasilającej system zraszania. Jednocześnie jest to najmniej efektywny energetycznie tryb pracy.

 

2014-07-25-3

Rys. 4. Tryb pracy agregatu Liebert® AFC w zależności od temperatury zewnętrznej

 

Zasadę działania poszczególnych trybów pokazują schematy na rysunku 5.

 

Energooszczędność

Aby przedstawić zalety wykorzystania chłodzenia adiabatycznego, niech przykład agregatu o mocy chłodniczej 1 MW pracującego na parametrach wody lodowej 20/26°C będzie obrazem możliwości nowego urządzenia. Sam proces freecoolingu mieszanego rozpoczyna się już przy temperaturze powietrza zewnętrznego +33°C, co jest wartością nieosiągalną dla dotychczas stosowanych urządzeń. Temperatura ZET (ang. Zero Energy Temperature), czyli temperatura osiągnięcia 100% wydajności chłodniczej przez agregat wody lodowej uzyskiwana jest przy +10°C.

W zależności od przyjętych parametrów wody lodowej agregaty Liebert® AFC są do 25% bardziej energooszczędne w stosunku do ich „suchych” odpowiedników w ujęciu rocznego zużycia energii elektrycznej. Szczegółowych kalkulacji zużycia energii elektrycznej dokonuje się w ujęciu całościowym wykonując analizę całkowitego kosztu posiadania systemu klimatyzacyjnego TCO. Inżynierowie ENP wykonują tego typu analizy na życzenie użytkowników.

 

2014-07-26-1

Rys. 5. Zasada działania poszczególnych trybów pracy agregatu

 

Podsumowanie

Agregat wody lodowej Liebert® AFC jest nowoczesną wytwornicą wody lodowej łączącą w sobie 3 rodzaje produkcji chłodu: freecooling, chłodzenie adiabatyczne i chłodzenie sprężarkowe. Klasyczny system freecoolingu oraz technologia multiscroll układu sprężarkowego są wspierane przez adiabatyczny system chłodzenia redukujący temperaturę powietrza zewnętrznego wykorzystywanego do freecoolingu lub/i chłodzenia skraplaczy systemu sprężarkowego. Całość rozwiązania oparta jest o opatentowane, jednocześnie proste w swej konstrukcji i eksploatacji rozwiązanie złoża adiabatycznego.

Zastosowanie agregatu Liebert® AFC ma miejsce szczególnie tam, gdzie wymagana jest wysoka energooszczędność produkcji chłodu przy jednoczesnych wysokich wymaganiach dotyczących dostępności systemu chłodzenia oraz poziomu bezpieczeństwa instalacji klimatyzacyjnej, takich jak Centra Przetwarzania Danych lub zakłady przemysłowe (gdzie przerwa w działaniu klimatyzacji stanowi poważne straty dla użytkownika). Liebert® AFC wpisuje się również idealnie w ideę Green Building, tak obecnie popularną i porządaną przez użytkowników i developerów budynków użyteczności publicznej.

 

2014-07-26-2Emerson Network Power Sp. z o.o.
ul. Szturmowa 2A UBC II
02-678 Warszawa
tel.: +48 22 458 92 60
fax: +48 22 458 92 61
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
www.eu.emersonnetworkpower.com

 

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.