Systemy fasadowe – energooszczędne systemy wentylacyjne i grzewczo-chłodzące
Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
Data dodania: 21.08.2014

Wciąż rosnące ceny energii potęgują potrzebę planowania budynków energooszczędnych, co przy nowoczesnych architektonicznych rozwiązaniach niejednokrotnie jest ogromnym wyzwaniem inżynierskim.

 

Dlatego bardzo ważne jest, aby już w fazie wczesnego planowania architektonicznego dochodziło do konsultacji branżowych z inżynierami sanitarnymi. Realizacja nowoczesnego budynku niskoenergetycznego wymaga bardzo dobrej i sprawnej komunikacji pomiędzy wykonawcami a projektantami branżowymi.

Do rozwiązań, które wymagają ścisłej współpracy projektantów branżowych z architektami należą niewątpliwie rozproszone systemy fasadowe. Ich budowa i funkcje są ściśle zależne od architektury budynku jak i powierzchni fasady.

 

2014-07-74-1

Rys. 1. Kompleksowe integralne planowanie

 

Systemy fasadowe – systemy decentralne

Systemy rozproszone mogą współpracować z jednostkami centralnymi. W typowym przypadku powietrze zewnętrzne (świeże) jest zasysane przez jednostkę rozproszoną – czerpnie fasadową, filtrowane i podgrzewane/chłodzone. Wywiew z pomieszczeń odbywa się poprzez jednostkę centralną, a odzysk ciepła realizowany może być przez pośredni system wodny.

 

Budowa urządzeń systemu rozproszonego

Podział urządzeń wynikający z ich funkcji dzieli się na urządzenia nawiewne, wywiewne, kombinowane nawiewno-wywiewne jak i cyrkulacyjne. Urządzenia nawiewne dla zwiększenia mocy chłodniczej mogą mieć dodatkowo funkcję pracy na powietrzu obiegowym. W zależności od miejsca montażu, urządzenia dzielimy na kompaktowe, podpodłogowe, ścienne i sufitowe.

 

Wymagania dla urządzeń rozproszonych

Szczegółowe wymagania dla urządzeń rozproszonych podane zostały w wytycznych niemieckich VDMA nr 24390 oraz w VDI nr 6035.

 

2014-07-74-2

Rys. 2. Właściwości i funkcje fasady w nowoczesnym budynku

 

Wymagania akustyczne

W pomieszczeniach oczekiwany poziom ciśnienia akustycznego wynosi około 35 dB(A). Oznacza to, że przy typowej tłumienności pomieszczenia wynoszącej około 7 dB, poziom mocy akustycznej urządzenia nie powinien przekraczać 42 dB(A) (suma mocy akustycznych wielu źródeł nie jest tutaj analizowana). Biorąc pod uwagę ograniczone miejsce montażu dla jednostek podpodłogowych i fasadowych oraz fakt, że posiadają wentylator, klapy regulacyjne i zamykające, regulatory przepływu, filtr, wymiennik ciepła oraz zawory, wymagania konstrukcyjne są bardzo wysokie. W przeciwieństwie do jednostek centralnych montaż tłumika akustycznego jest ograniczony. Wymagany poziom ciśnienia akustycznego osiągnąć można przez odpowiedni dobór wentylatora, właściwe prowadzenie powietrza w urządzeniu oraz możliwie małe straty ciśnienia i chłonny materiał wewnątrz urządzenia. Dodatkowo urządzenia muszą posiadać odpowiednie właściwości izolacyjności akustycznej, tak by tłumić hałas zewnętrzny. Dla sprawdzenia tych parametrów stosuje się normę PN-EN ISO 10140 [1].

 

2014-07-74-3Rys. 3. Rozproszone dostarczanie powietrza świeżego przez podłogowy system fasadowy i centralny wywiew z korytarzy

 

Wymagania higieniczne

Budowa urządzeń decentralnych powinna spełniać takie same wymagania jak centralne urządzenia wentylacyjne. Ocena jednak pomiędzy urządzeniem centralnym a rozproszonym różni się nieznacznie. Urządzenia decentralne cyrkulacyjne lub indukcyjne pracujące w trybie powietrza cyrkulacyjnego nawiewa powietrze tam gdzie je pobiera. W przeciwieństwie do rozwiązań centralnych nie mogą pogorszyć jakości powietrza. Zgodnie z normą EN 13799 powietrze to nazywane jest wtórnym, a nie cyrkulacyjnym i nie podlega wysoki wymaganiom filtrowania.

 

Tryb cyrkulacyjny

Urządzenia rozproszone powinny mieć możliwość pracy w trybie powietrza cyrkulacyjnego. Gdy budynek nie jest użytkowany w nocy lub w weekend praca na powietrzu obiegowym jest energetycznie i ekonomicznie najwłaściwsza. Również w trakcie użytkowania pomieszczenia (budynku) praca w trybie powietrza obiegowego jest pożądana, jeśli wymagany strumień powietrza zewnętrznego jest zapewniony. Urządzenie powinno zatem mieć możliwość rozdziału pracy w trybie higienicznym (powietrze świeże) od trybu kalorycznego (grzanie/chłodzenie).

 

Wpływ wiatru

Różnica ciśnień pomiędzy środowiskiem wewnętrznym a zewnętrznym powstaje na skutek różnicy temperatury oraz wpływu wiatru, przy czym różnica ciśnień powodowana wiatrem jest dominująca przy budynkach wysokich. Prędkość wiatru zależna jest od wysokości, powoduje to różnice w przebiegu ciśnień na różnych piętrach budynku. Wiatr o prędkości 10 m/s (5 w skali Bf – dość silny wiatr) powoduje różnice ciśnień po stronie nawietrznej i zawietrznej od 30 do 40 Pa w stosunku do ciśnienia wewnątrz budynku. Różnica ciśnień powoduje zakłócenia pracy wentylatora i zmianę jego zadanych strumieni powietrza. Aby zapobiec wpływowi wiatru na pracę urządzenia fasadowego w trybie powietrza świeżego, montowane są regulatory przepływu lub wentylatory EC o regulacji stałych obrotów.

 

2014-07-75-1

Rys. 4. Przykład systemu rozproszonego Kavent BA+, fot. Kampmann

 

System rozprowadzania powietrza w pomieszczeniu

(...)

 

Serwis

(...)

 

Zalety i wady systemu

(...)

 

Możliwości i ograniczenia stosowania

(...)

 

Podsumowanie

Systemy rozproszone są ciekawym rozwiązaniem dla budynków pod względem ich wentylacji i kondycjonowania. Podczas projektowania należy przeanalizować ich ograniczenia w stosowaniu. Pełna klimatyzacja budynku jest trudna w realizacji (osuszanie i nawilżanie powietrza). Systemy rozproszone dają użytkownikowi możliwość pełnej regulacji klimatu wewnątrz oraz mają wiele zalet w porównaniu do systemu centralnego. Przy remontach czy rewitalizacjach systemy rozproszone są często jedynym możliwym systemem do zastosowania.

 

LITERATURA:

PN-EN ISO 10140, Pomiary laboratoryjne izolacyjności akustycznej właściwej od dźwięków powietrznych.

 

Maciej DANIELAK
Kierownik Działu Sprzedaży Kampmann w Polsce

 

Więcej na ten temat przeczytają Państwo w Chłodnictwie i Klimatyzacji nr 07/2014

 

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.