Zawór zaworowi nierówny
Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
Data dodania: 07.09.2014

Zawory są podstawowym elementem układów hydraulicznych wodnych i glikolowych w systemach HVAC. Niezawodne zawory obniżają do minimum ryzyko awarii instalacji chłodniczej i przestoju zakładu przemysłowego, na który żadna firma nie może sobie dziś pozwolić.

 

Ze względu na ich zastosowanie zawory można podzielić na:

  • regulacyjne,
  • odcinające,
  • bezpieczeństwa,
  • zwrotne.

 

W branży chłodniczej istotną cechą wyboru konkretnych typów zaworów jest ciśnienie i temperatura pracy oraz materiał, z którego dany zawór jest wykonany. Johnson Controls produkuje zawory dostosowane do pracy w temperaturze od -20 do 280°C. Taki zakres temperatury pracy daje możliwość zastosowania ich w instalacjach zarówno grzewczych, klimatyzacyjnych jak i chłodniczych, zakres ciśnień zawiera się w przedziale od 6 do 40 bar. Średnice przyłączeniowe oferowanych zaworów zawierają się w zakresie od DN10 do DN500. Odpowiedni dobór zaworu i sposobu sterowania gwarantuje długą i bezawaryjną pracę instalacji oraz zapewnia bezpieczeństwo funkcjonowania całego systemu chłodniczego, dając jednocześnie komfort pracy osobom, które są za ten system odpowiedzialne.

Istotną i ważną cechą dla instalacji chłodniczych jest jakość regulacji. W praktyce, w większości instalacji użytkowanych w Polsce regulacja odbywa się dwu-stawnie, co ma znaczący wpływ na utrzymanie zadanych parametrów, jak również na żywotność elementów regulacyjnych. Niezależnie od przeznaczenia, instalacje można podzielić na dwie grupy ze względu na sposób dystrybucji czynnika:

  • zmienno przepływowe,
  • stało przepływowe.

 

2014-08-42-1a

 

Instalacje stało przepływowe wymagają zastosowania zaworów umożliwiających utrzymanie niezmiennego przepływu w instalacji, bez względu na zapotrzebowanie odbiorników. Aby uzyskać takie warunki pracy instalacji, należy zastosować zawory trójdrogowe.

W układach, w których jesteśmy w stanie regulować i kontrolować ilość czynnika przepływającego przez instalację, możemy zastosować zawory dwudrogowe. Rodzaj zastosowanych zaworów i, co za tym idzie, sposób dystrybucji czynnika ma istotny wpływ na charakterystykę energetyczną instalacji.

 

2014-08-42-2

 

Równie ważnym kryterium doboru zaworów jest również ich sposób napędzania oraz sterownia – oprócz zaworów potrzebujemy elementu napędowego jakim jest siłownik. Siłowniki możemy podzielić na:

  • sterowane cyfrowo (ON-OFF),
  • sterowane analogowo (sygnałem ciągłym).

 

W grupie siłowników sterowanych ON-OFF możemy wyróżnić dwie grupy:

  • sterowane sygnałem dwustanowym (zamknij-otwórz),
  • sterowane trójstawnie, czyli (zamknij-stop-otwórz).

 

Trójstawny sposób sterowania nazywany jest ekonomicznym sterowaniem analogowym.

 

W grupie siłowników możemy wyróżnić dwie grupy ze względu na rodzaj medium używanego do napędu siłownika:

  • siłowniki elektryczne,
  • siłowniki pneumatyczne,
  • ze sprężyną powrotną,
  • bez sprężyny powrotnej.

 

W grupie zaworów sterowanych, oprócz zaworów z siłownikami elektrycznymi i siłownikami pneumatycznymi, należy wydzielić grupę zaworów regulacyjnych bezpośredniego działania. Zawory bezpośredniego działania charakteryzuje autonomiczna praca bez potrzeby instalacji dodatkowych urządzeń automatyki.

Johnson Controls dostarcza także urządzenia regulacyjne o unikalnej konstrukcji, które wyposażone są w siłowniki. Wyjątkowa niezawodność zaworów pozwala zapewnić ciągłość pracy zakładu ograniczając do minimum koszty napraw oraz przestoju.

Projektowanie i produkcja zaworów regulacyjnych Johnson Controls opiera się na normach AN SI i odbywa się w zakładach produkcyjnych posiadających certyfikat ISO 9000.

 

Podsumowanie

Współpraca z Johnson Controls, jako dostawcą zaworów i siłowników, gwarantuje nie tylko doskonałe dopasowanie do danego zastosowania, ale także bardzo szeroki wybór elementów. Sam montaż zaworów i siłowników odbywa się szybko i sprawnie. Rozwiązania Johnson Controls umożliwiają tysiące kombinacji zaworu i siłownika, można zatem wybrać odpowiedni sprzęt do pracy z zapewnieniem pełnej zgodności z obowiązującymi normami oraz zapotrzebowaniem konkretnej aplikacji. W zakresie komponentów chłodniczych, od zaworów poprzez przepustnice do siłowników, żaden inny producent nie jest w stanie zaoferować większej różnorodności i elastyczności doboru produktów.

 

mgr inż. Grzegorz BEDNARCZYK
Kierownik Sprzedaży
Johnson Controls International Sp. z o.o.

 

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.