Nowe chillery WinPACK – dzieło najnowszych tendencji i wymogów rynku
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
Data dodania: 24.02.2015

Kierunki rozwoju rynku, z ang. market drivers, są to „siły napędowe” leżące u podstaw każdego rynku, zmuszające klientów do zakupu produktów lub do ponoszenia kosztów za określone usługi. Ogólniej mówiąc są to branżowe trendy, które sprawiają, że rynki ciągle rosną i rozwijają się.

W branży HVAC do takich „driverów” z pewnością zaliczyć możemy:

1. Dyrektywy Parlamentu Europejskiego, m.in.

  • EPDB – (Energy Performance of Buildings Directive) jest dyrektywą 2002/91/EC Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej z 16 grudnia 2002 r., dotyczącą charakterystyki energetycznej budynków. Jej głównym celem jest stymulowanie poprawy jakości energetycznej budynków;
  • ErP – ekoprojekt dla produktów związanych z energią (UE 2009/125/ WE) dyrektywa określa ogólne ramy obowiązków dla producentów i importerów w odniesieniu do wszystkich przedmiotowych grup produktów j.w.;
  • RES – promocja innowacyjnych technologii i odnawialnych źródeł energii;
  • F-gas – redukcja czynników chłodniczych o wysokim GWP.

2. Systemy certyfi kacji budynków (LEED, BREEAM, …) w zakresie promocji zrównoważonego budownictwa (zielone budynki).

3. Rosnące wymagania użytkowników, dotyczące komfortu cieplnego, energooszczędności i ekologii.

 

 

 2015 0102 58 1

 

Przedstawione „drivery” silnie oddziałują na całą branżę, a głównie na producentów sprzętu HVAC. Zgodnie z główną zasadą teorii ewolucji Darwina, przetrwa nie najsilniejszy, ani nie najbardziej inteligentny, ale ten, kto najszybciej będzie potrafił dostosować się do zmian…

 

 

Co robią producenci chillerów?

Odpowiedź producenta Rhoss 

 

Producenci chillerów, zwłaszcza europejscy czy amerykańscy – mówiąc wprost – nieustannie śledzą tendencje rynkowe. Często wydają ogromne środki fi nansowe na współpracę z uczelniami technicznymi na badania naukowe lub utrzymują własne laboratoria R&D. Ich celem jest stałe ulepszanie swoich produktów i wprowadzanie nowatorskich rozwiązań (czasem technologii kosmicznych), które poddają certyfi kacji celem uwierzytelnienia osiąganych wskaźników energetycznych i ogólnych parametrów urządzeń. 

 

Do takich nowoczesnych producentów należy również włoski producent agregatów wody lodowej i pomp ciepła Rhoss, który prowadzi własne laboratorium R&D LAB (chociaż większość dzisiejszych producentów takowego laboratorium – nie posiada) oraz aktywnie współuczestniczy w badaniach naukowych Uniwersytetu technicznego w Padwie. Należy podkreślić iż wszystkie swoje produkty Rhoss poddaje certyfikacji EUROVENT.

 

Jednym z najnowszych rozwiązań tego producenta jest nowa seria agregatów wody lodowej – WinPACK. Typoszereg innowacyjnych chillerów i pomp ciepła stanowi konkretne rozwiązanie dla wymogów zmieniającego się rynku HVAC. Ta nowa generacja agregatów z czynnikiem R410A została zaprojektowana tak, aby:

  • zapewnić zgodność z wymogami wysokiej sprawności energetycznej oraz redukcji emisji gazów cieplarnianych;
  • zaoferować elastyczne rozwiązania o niskim poziomie hałasu;
  • rozwiązywać problemy z niską efektywnością istniejących systemów i umożliwiać ich łatwą i nisko kosztową modernizację;
  • umożliwić stosowanie pomp ciepła w nawet najbardziej ostrym klimacie.

 

Seria pokrywa zakres wydajności: 110÷340 kW liczbą 11 modeli, zarówno chillerów jak i pomp ciepła.

 

 

WinPACK SE

 

Na szczególną uwagę zasługują Chillery WinPACK SE, które oferowane są w:

  • wersji B: standardowej;
  • wersja S: cichej, z powłoką dźwiękochłonną przedziału sprężarek, wentylatorami o zredukowanej prędkości obrotowej i powiększonej powierzchni skraplania.

Obie wersje zaprojektowano tak, aby zapewnić bardzo kompaktowy wymiar i bardzo konkurencyjną cenę – specjalnie dla wymogów rynku wymiany urządzeń. Użyteczne są wszędzie tam, gdzie liczą się małe gabaryty i niskie koszty inwestycyjne.

 

 

WinPACK HE-A

 

Dla inwestorów wymagających urządzeń w najwyższej klasie energetycznej dedykowane są jednostki WinPACK HE-A w wersji:

  • T: klasa energetyczna A;
  • Q: super cicha.

 

Wersje te spełniają wymogi wysokiej wydajności (sprawności) zarówno przy pracy w funkcji chiller, jak i pompa ciepła.

 

 

Główne cechy techniczne serii WinPACK

 

Sercem jednostek WinPACK są hermetyczne sprężarki typu scroll na czynnik chłodniczy R410A. Aby sprostać wymogom rynku pod kątem efektywności, ale również redukcji ilości czynnika chłodniczego, jako skraplacze zastosowano wymienniki MCHX (microchannel), wykonane w całości z aluminium. Dostępne są również wykonania z powłoką antykorozyjną (MCHXE) w celu zabezpieczenia wymienników w środowisku agresywnym chemicznie np.: morskim, przemysłowym, czy też zanieczyszczenia miejskie. Jednak ich główną zaletą jest mniejsze, aż o 30% napełnienie czynnikiem chłodniczym (patrz zapisy ustawy F-gazowej). 

 

Za prawidłową pracę odpowiada autorski system sterowania Software AF+ z nowymi funkcjami – aby zapewnić większą niezawodność oraz jeszcze wyższą sprawność, przy niepełnym obciążeniu. AF+ to opatentowany system sterowania Rhoss, umożliwiający oszczędności energii w sezonie letnim do 18% i w sezonie zimowym do 36% w porównaniu do agregatów ze standardowym sterowaniem adaptacyjnym.

 

Efektem tych rozwiązań jest również rozszerzona koperta pracy zarówno przy pracy jako chiller, jak i pompa ciepła.

 

Poza powyższym Rhoss zastosował szereg nowych akcesoriów do wyboru, a wśród nich m.in.:

  • STE – wymiennik płaszczowo-rurowy;
  • różne opcje zapewniające dodatkowe wyciszenie (CAC, BCI, BCI60, INS, INS60);
  • FI15 – praca do -15°C otoczenia, z wentylatorami elektronicznymi EC;
  • FIAP – wentylatory osiowe EC o wysokim sprężu (do 150 Pa), np. do podłączenia pod kanały;
  • RS – zawory odcinające na ssaniu i tłoczeniu dla tandemu sprężarek;
  • LKD – wykrywacz nieszczelności czynnika chłodniczego (patrz: zapisy dyrektywy F-gazowej – 2-krotnie zmniejszona częstotliwość przeglądów okresowych);
  • PR, DPR – pompy dla obiegu odzysku ciepła;
  • FDL – funkcja wymuszenia poboru mocy (odłączanie kolejnych sprężarek) – jeśli konieczne

 

Już wkrótce typoszereg zostanie wzbogacony o kolejne opcje, tj.:

  • VPF – zmienny przepływ wody przez parownik (= oszczędności energii);
  • EEO – optymizer efektywności energetycznej (= oszczędności energii);
  • FNR – wymuszanie niskiego poziomu hałasu (= większy komfort).

 

 

2015 0102 59 1

Agregaty wody lodowej WinPACK produkcji Rhoss

 

 

System sterowania AF+ zastosowany w WinPACK 

 

Adaptive Function Plus (AF+) to patent firmy Rhoss – nowatorskie oprogramowanie kontroli typu przewidującego, powstałe przy współpracy z wydziałem Fizyki Technicznej i Inżynierii Informacji Uniwersytetu w Padwie. Nowa logika sterowania pozwala zespołowi chłodzącemu na pozyskanie informacji z instalacji, odnośnie jej obciążenia i inercji, na przetworzenie i optymalizację parametrów roboczych w celu zmniejszenia zużycia energii przez agregaty chłodnicze i pompy ciepła. Tradycyjna logika sterowania adaptacyjnego, stosowana w chillerach i pompach ciepła, ignoruje dynamikę wewnętrznych obciążeń cieplnych, gdyż reguluje wg temperatury wody powracającej z instalacji, zapewniając stabilną, lecz nie energooszczędną pracę chillera. Innowacyjny AF+ działa inaczej. Obiektywnie optymalizuje pracę chillera pompy ciepła poprzez stałe zbieranie informacji w profi lu obciążenia cieplnego (np. budynku), regulując następnie temperaturę wody wyjściowej w dół lub w górę, w zależności od aktualnego zapotrzebowania. Specjalny algorytm adaptacyjny i formuła matematyczna są używane do zmiany tych wartości, poprzez zarządzanie pracą każdej sprężarki z osobna. AF+ oferuje ponadto unikalną funkcję tzw. „wirtualnego bufora” („Virtual Tank”), pozwalając chillerom i pompom ciepła na pracę ze znacznie zmniejszonym zładem wody na kW mocy chłodniczej i grzewczej. AF+ pozwala na pracę już przy zładzie równym 2 l/kW poprzez „tłumienie” sygnału sterującego, kiedy osiągnięta zostanie docelowa temperatura, zapobiegając przed ciągłym załączaniem/ wyłączaniem się sprężarki, redukując średnią fl uktuację wartości zadanej (setpoint). W związku z tym sprężarka jest załączana rzadziej, oszczędzając w ten sposób energię, podczas gdy mniejszy zład wody oznacza możliwość zaprojektowania mniejszego bufora, oszczędzając miejsce, czas montażu, koszt glikolu czy uzdatniania wody. 

 

Zespoły chłodzące w instalacjach klimatyzacyjnych pracują z pełnym obciążeniem tylko przez niewielką liczbę godzin, natomiast przez większą część sezonu pracują z obciążeniem częściowym. Istnieje więc zapotrzebowanie na projektowanie ich i zarządzanie w taki sposób, aby podczas całego okresu eksploatacji zużywana przez nie energia była jak najmniejsza. AF+ reaguje na wielkość zadanej wartości, dostosowując wydajność agregatów do rzeczywistych warunków obciążenia. W ten sposób można znacznie zaoszczędzić na sezonowym zużyciu energii w porównaniu z agregatami chłodniczymi i pompami ciepła o tej samej mocy, pracującymi w oparciu o tradycyjne logiki sterowania. Oszczędność w sezonowym zużyciu energii, przy AF+, dochodzi do 36% w sezonie zimowym i 18% w sezonie letnim!

 

 

Podsumowanie

 

 

Ponieważ odbiorcą końcowym ponad 40% energii jest sektor budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej – idea energooszczędności ma na celu zminimalizowanie negatywnego oddziaływania na klimat poprzez ograniczanie emisji gazów cieplarnianych (emisja gazów stale towarzyszy wytwarzaniu energii). Z punktu widzenia konsumenta – wiadomo, że to właśnie od poziomu zużycia energii zależy wysokość jego rachunków. Jeśli więc będzie racjonalnie użytkować energię, zapłaci mniej…

 

Odbiorcą końcowym w ponad 40% energii jest sektor budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej. Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale systemy HVAC, w tym chillery, są w takich obiektach największym konsumentem energii elektrycznej w zalezności od przeznaczenia obiektu nawet do 30÷40%. W wielu przypadkach są one największym użytkownikiem wszelkich form energii w budynku! 

 

Dlatego dyrektywy unijne, oprócz oczywistej funkcji nakręcania koniunktury, mają rzeczywiście pomóc uporać się z problemem marnotrawstwa energii. Opisane przykładowo agregaty wody lodowej WinPACK są tego doskonałym przykładem!

 

 

Na podstawie materiałów technicznych Producenta Rhoss www.elektronika-sa.com.pl 

 

 

Borys SKRZYPCZYŃSKI

 

Małgorzata MANIAWSKA

 


Artykuł z miesięcznika Chłodnictwo&Klimatyzacja nr 01-02/2015

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.