Sukces na całej linii Zastosowanie eżektorów w układach transkrytycznych CO2
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
Data dodania: 20.01.2016

Dwa lata temu zainstalowano pierwszy na świecie transkrytyczny system chłodzenia CO2 z zastosowaniem wielu eżektorów, co zapoczątkowało rewolucję w systemach komercyjnych urządzeń chłodniczych. Z ponad 15% wzrostem wydajności układów chłodniczych w klimacie północno-europejskim wyznaczono nowe standardy.
W południowych regionach kontynentu można spodziewać się nawet ponad 20% wzrostu wydajności, a to oznacza, że „drzwi” dla CO2 zostały szeroko otwarte.

 

Nowa generacja systemów chłodniczych

 

Transkrytyczne obiegi chłodnicze CO2 stały się standardem i są instalowane aktualnie w większości krajów Europy północnej w obszarze chłodnictwa komercyjnego. Pomimo innowacyjnych rozwiązań, takich jak zastosowanie sprężarek równoległych, nadal istnieją dalsze możliwości zwiększenia ich efektywności energetycznej.

 

 

2015 12 56 1

Rys. 2. Zespół sprężarkowy Migros Bulle: Ten z pozoru normalny transkrytyczny system chłodzenia CO2 dzięki trzem prostym elementom układu, zrewolucjonizował 2 lata temu branżę

 

 

Z pierwszego na świecie zastosowanego systemu transkrytycznego CO2 z wieloma eżektorami rodzi się aktualnie nowa generacja systemów, która zapewni osiągany poziom efektywności także w południowych regionach Europy, powodując, że syntetyczne czynniki chłodnicze będą traciły swoją wysoką pozycję.

 


Europejska fala

 

Zainstalowana dwa lata temu w obiekcie pilotażowym w Migros Bulle instalacja chłodnicza z eżektorami stała się sensacją w branży. Tworzące się olbrzymie możliwości zastosowania technologii systemów chłodniczych z CO2 do pracy w cieplejszych regionach, spowodowały u różnych producentów rozwinięcie i realizację swoich badań w tym kierunku.
Oczekuje się, że w ciągu niespełna roku na rynku pojawią się pierwsze standaryzowane rozwiązania. Jest to triumf CO2 także w południowej Europie, dla której już nic nie stoi na drodze do stosowania tego typu systemów chłodniczych.

 

 

2015 12 57 1

Rys. 3. Eżektor – to niepozorne urządzenie bez ruchomych części zapewnia wzrost efektywności systemu chłodniczego

 

 

Przekroczone oczekiwania


Przez dwa lata, rejestrowano i analizowano dane z pilotażowego obiektu Migros w Bulle. Już w 2014 roku pomimo stosunkowo chłodnego lata, osiągnięto prognozowany wzrost wydajności o 15%.

 

 

2015 12 57 2

Rys. 4. Rozszerzony system w obiekcie Migros w Ibach z dwoma kolejnymi eżektorami oraz dodatkowym separatorem (oddzielaczem) cieczy na przewodzie ssawnym w układzie temperatur minusowych

 

 

W bardzo gorącym lecie 2015 roku system chłodniczy był w stanie w pełni rozwinąć swój potencjał. Oceny bieżącego roku wskazują na wzrost wydajności o około 20% w porównaniu do podobnej wielkości systemów booster dla CO2 ze sprężaniem równoległym. Przewidywany wzrost wydajności w krajach południowych, w ten sposób zostanie przekroczony.

 

 

Optymalizacja nadal postępuje


Dzięki odniesionemu sukcesowi obiektu pilotażowego w Migros Bulle nastąpiło szerokie otwarcie drzwi. Nadal pozostaje wiele możliwości, w zakresie udoskonalania technologii, uzyskując dzięki temu dodatkowe możliwości oszczędności energii.


Już jesienią 2014 roku rozpoczęto kolejny projekt Migros w Ibach w Szwajcarii. Dzięki doświadczeniu zdobytemu w Bulle i zastosowaniu rozszerzonego systemu z dodatkowym zalewaniem parowników w zakresie wartości temperatur minusowych, podniesiono kolejny raz poprzeczkę w zakresie uzyskiwanych wydajności.

 

 

2015 12 57 4

Rys. 5. Wzrost efektywności energetycznej: Pomiary wykonano podczas przełączania pierwszego z zespołów sprężarkowych w tryb pracy z eżektorami. Urządzenie chłodnicze początkowo z 5% zmniejszeniem zużycia energii, po przełączeniu systemu redukuje zużycie o kolejne 20%

 

 

Na uwagę zasługuje fakt, iż celem zapewnienia realizacji pełnego chłodzenia w obiekcie, zainstalowano dwa identyczne zespoły sprężarkowe. To pozwala na unikalną możliwość porównania pracy układu konwencjonalnego z równoległym sprężaniem oraz pracy układu z eżektorami.

 

Już pierwsze pomiary wykonane w listopadzie 2014 roku wykazały zmniejszenie zużycia energii o 20% przez układ z eżektorami w porównaniu do pracy instalacji chłodniczej CO2 tylko ze sprężaniem równoległym. Spodziewamy się, że w całym 2015 roku zmniejszenie zużycia energii będzie wynosiło ponad 25%.

 


Materiał Frigo-Consulting AG we współpracy z

2015 12 57 5

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.