Wentylacja miejscowa w aspekcie formowania przepływów powietrza.
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Data dodania: 05.07.2007

Cz. 3 – Rozwiązania i właściwości przepływowe odciągów miejscowych

W kolejnych kilku artykułach rozważane są przepływowe uwarunkowania skutecznej pracy układów wentylacji miejscowej.
Poprzednio, w cz.1, omówiono procesy transportu zanieczyszczeń pasywnych i ciepła w przepływach powietrza drogą dyfuzji i unoszenia oraz sposoby oceny skuteczności dynamicznej hermetyzacji źródeł szkodliwej emisji (CH&K Nr 12/2006).

W cz. 2, omówiono problem wrażliwości efektów działania wentylacji miejscowej na ruch powietrza w pomieszczeniu oraz pożądane cechy tego ruchu w otoczeniu odciągów i w wydzielonych strefach wentylacji miejscowej, CH&K Nr 4/2007).
Teraz, w cz. 3, omawia się właściwości przepływowe rozwiązań miejscowych odciągów, z uwzględnieniem ich konstrukcyjnych typów.
W następnym artykule tej serii – nadal w aspekcie formowania przepływów powietrza – będą omówione sposoby prognozowania odciągów, a w tym wpływ zastosowania nawiewu wspomagającego na efekt kierunkowy i skuteczność działania odciągu oraz na efektywność energetyczną wentylacji miejscowej.

     Ogólne zasady, które warto respektować przy doborze i ocenie szczegółowych rozwiązań wentylacji pomieszczeń, można ująć następująco:
1. Zanieczyszczenia wszelkich rodzajów należy chwytać bezpośrednio u źródła ich emisji organizując wentylację miejscową z udziałem odciągów miejscowych. Zwalczanie uciążliwości zanieczyszczeń rozproszonych w pomieszczeniu jest z reguły trudniejsze, a koszty z tym związane są większe.
2. Właściwe dobranie typu oraz parametrów konstrukcyjnych i przepływowych odciągu miejscowego do mechanizmów emisji i rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń pozwala zminimalizować skuteczny wydatek odciąganego powietrza.
3. Skuteczność odciągu miejscowego potencjalnie rośnie ze wzrostem stopnia obudowania źródła emisji zanieczyszczeń oraz w miarę wykorzystywania własnych mechanizmów ruchu zanieczyszczeń do ich chwytania przez odciąg.
4. Właściwe zorganizowanie przepływów powietrza wentylacyjnego w pomieszczeniu, a zwłaszcza w sąsiedztwie źródła szkodliwej emisji, może znacząco wpływać na skuteczność układów wentylacji miejscowej.
(...)

Skuteczność wentylacji miejscowej
(...)

Rozwiązania odciągów miejscowych
      Rozwiązania wentylacji miejscowej, a w tym rozwiązania odciągów miejscowych, jakie obserwuje się w przemyśle i w obiektach użyteczności publicznej, różnią się znacznie miedzy sobą co do swojej koncepcji, konstrukcji, charakterystycznych parametrów i oszczędności pracy. Wynika to z różnych postaci i właściwości źródeł szkodliwej emisji w poszczególnych przypadkach. Mamy tego liczne przykłady. Niektóre z nich przedstawiono w tabeli 1.
     Punkty 2 i 3 ogólnych zasad wskazują, że osłanianie odciągu i strefy źródła emisji przed aerodynamicznym oddziaływaniem otoczenia może w istotny sposób poprawiać skuteczność odciągów miejscowych. Osłanianie może polegać na jego konstrukcyjnym obudowaniu lub na zastosowaniu nawiewu wspomagającego. (...)

 


Konstrukcyjne obudowania odciągów miejscowych źródeł emisji
(...)

Odciąg zewnętrzny
     Przez odciąg zewnętrzny (rys. 3.3a) rozumie się urządzenie w postaci ssawki, okapu, odciągu brzegowego itp., którego otwór wlotowy umieszczony jest w pewnej odległości od źródła emisji zanieczyszczeń. Kształt otworu ssącego, jego uzbrojenie w kołnierze oraz prędkość powietrza w tym otworze determinują rozkład prędkości w spływie odciąganym – na przedpolu odciągu. Wobec szybkiego spadku prędkości powietrza w widmie zasysania, a stąd także stosunkowo małego zasięgu jego oddziaływania, konieczna jest właściwa lokalizacja odciągu w stosunku do źródła emisji zanieczyszczeń. Polega to na przybliżeniu odciągu do źródła zanieczyszczeń i ustawienia go w taki sposób, aby zanieczyszczenia emitowane ze źródła znalazły się w obszarze efektywnego oddziaływania spływu.
     W związku z tym rozróżnia się dwa charakterystyczne przypadki odciągu zewnętrznego: odciąg chwytający i odciąg odbierający.

     Odciąg chwytający (capture hood) powinien wytwarzać w spływie odciąganym odpowiednio intensywne pole pędu i prędkości powietrza, aby zanieczyszczenia z pożądanej odległości mogły być porywane i unoszone do otworu ssącego. Wrodzony mały zasięg spływu odciąganego (rys. 2.2 w Cz. 2) wymaga maksymalnego przybliżenia odciągu do źródła emisji. Projektowanie takiego odciągu opiera się na koncepcji prędkości porywania Wx jako parametrze charakterystycznym (rys. 3.3a).



     Prędkość porywania Wx. Koncepcję prędkości porywania przedstawiono w Cz. 2 (CH&K Nr 4/2007). Pojęcie Wx jako wskaźnika skuteczności działania odciągu, budzi sporo wątpliwości z uwagi na nieprecyzyjne określenie uwarunkowań. procesu porywania zanieczyszczeń. Pojęcie prędkości porywania sugeruje bowiem, że sam rozkład prędkości powietrza w widmie zasysania może zadecydować o tym, że powietrze spływające do otworu ssącego poprzez rejon izotachy Wx, leżący w odległości x od otworu ssącego, będzie skutecznie porywać zanieczyszczenia napływające do tego rejonu. (...)

Obudowa częściowa
(...)

Obudowa pełna
(...)

Odciągi z nawiewem wspomagającym
      Nawiew wspomagający jest realizowany przy odciągach zewnętrznych i obudowach częściowych. Może mieć wiele rozwiązań. Z uwagi na pełnioną funkcję można rozróżnić nawiew osłaniający (kurtynowy) i nawiew kołnierzowy. (...) 

wydanie 6/2007 

 

CZYTAJ CAŁOŚĆ, ZAMÓW PRENUMERATĘ:

TRADYCYJNĄ                         E-WYDANIE

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.