Audytorom o wentylacji PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Data dodania: 10.11.2009

Pod koniec września odbyło się pierwsze spotkanie szkoleniowe dla przyszłych audytorów energetycznych organizowane przez korporację SEDPOL w ramach programu szkolenia audytorów energetycznych w Polsce. Kolejne spotkania przyszłych audytorów energetycznych odbywały się w październikowe weekendy w Poznaniu i Warszawie. Wykłady dotyczące wentylacji oraz możliwości odzyskiwania ciepła prowadzi założyciel portalu www.rekuperatory.pl Maciej Kosowski.





W szkoleniu każdorazowo bierze udział grupa około 70 audytorów wywodzących się głównie z branży architektonicznej. Szkolenia odbywają się w cyklach dwudniowych, zazwyczaj w weekendy w kilku miastach w Polsce: między innymi w Lublinie, Poznaniu i Warszawie. Prowadzone będą zarówno w 2009 jak i w 2010 roku.

Podczas ostatniego szkolenia olbrzymie zdziwienie jednej z grup wzbudził fakt istnienia możliwości instalowania wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła w budynkach mieszkalnych, gdyż jak stwierdził jeden z uczestników - przepisy wykluczają możliwość stosowania rekuperacji w domach wyposażonych w piece czy kominki, a architekci nie mają innej możliwości niż wentylacja grawitacyjna.





Nic bardziej błędnego – zgodnie z przepisami w pomieszczeniach wyposażonych w kominek czy piec nie wolno stosować wentylacji wywiewnej, kolejny ustęp rozporządzenia precyzuje wyraźnie, jakiego typu wentylacja może zostać zastosowana we wspomnianych pomieszczeniach:
Par. 150, ustęp 9: W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze
 - do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urządzenia stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione.
- Par. 150, ustęp 10: Przepisu ust. 9 nie stosuje się do pomieszczeń, w których zastosowano wentylację nawiewno-wywiewną zrównoważoną lub nadciśnieniową.





Problem wynikł najprawdopodobniej wyłącznie z powodu specyficznego umieszczenia pos zczególnych punktów w przepisach budowlanych: ustęp 9 i 10 w paragrafie 150 „Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie” znajduje się na… sąsiednich stronach. W niektórych sytuacjach czytelnicy mogli ograniczać się do zapoznania się z treścią ustępu 9… nie czytając dalszej części ustawy. Co więcej, ustęp 9 precyzuje wyraźnie typ wentylacji, jako nie może być stosowany, ustęp 10 precyzuje typy systemów wentylacyjnych, jakie mogą być stosowane w opisanym wyżej przypadku. Stąd zdziwienie wykładowcy dotyczące zapytania zadanego przez uczestników szkolenia.


źródło:

Maciej Kosowki
Magazyn REKUPEARTORY.pl

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.