Więcej niż standard – Multi V czwartej generacji Email
Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
Data dodania: 14.10.2013

 

2013-09-12-1

 

Firma LG z systemami klimatyzacyjnymi obecna jest na rynku od kilkunastu lat. Państwa rozwiązania, design w układach Split i Multi zdobyły duże uznanie jak i sukces rynkowy.

 

JJ: Bardzo się cieszę z Pana spostrzeżeń. Jesteśmy obecni w Polsce od 1998 roku. Na początku oferta produktowa była skromna, ograniczała się do kilku modeli splitów ściennych, komercyjnych oraz multi splitów. Sukcesywnie wprowadzaliśmy na rynek nowe kategorie produktów, nowe typy urządzeń oraz rozszerzaliśmy już istniejącą ofertę o nowe modele i jednostki. Dlatego dzisiaj z perspektywy tych kilkunastu lat mogę powiedzieć, że LG Electronics oferuje w tej chwili pełną gamę rozwiązań, począwszy od najprostszych urządzeń ściennych, poprzez systemy multi split z szerokim typoszeregiem jednostek wewnętrznych, a kończąc na systemach VRF z odzyskiem ciepła (Multi V Heat Recovery), czy systemach VRF ze skraplaczem wodnym (Multi V Water).

Warto również dodać, iż nasza oferta obejmuje także centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła z chłodnicą freonową DX oraz funkcją grzania i chłodzenia na wymienniku freon-powietrze z funkcją nawilżania o wydajności do 2000 m3/h, która może być używana jako jednostka wewnętrzna systemu Multi V. Stosowane technologie, parametry techniczne urządzeń, niezawodność i energooszczędność stawiają nas w czołówce producentów na rynku polskim.

 

Od blisko dekady oferują Państwo również komercyjne systemy klimatyzacji typu VRF pod nazwą MULTI V. Jaka jest obecna Państwa pozycja na tym rynku i oferta?

Systemy ze zmiennym przepływem czynnika oferujemy od 2007 roku. Wprowadzenie systemów Multi V na rynek polski związane było z przyjęciem i realizacją kilkuletniej strategii polegającej na rozbudowie wewnętrznych struktur handlowych oraz wsparcia technicznego, a także inwestycji w lokalne struktury handlowe pod kątem intensyfikacji działań na rynku B2B. Działania te przyniosły wymierne rezultaty – systemy Multi V to kategoria, która od 3 lat notuje dwucyfrową dynamikę wzrostu. Ma to bezpośrednie przełożenie na pozycję rynkową LG Electronics w tym segmencie; kilkunasto-procentowy udział w rynku stawia nas wśród liderów na rynku systemów VRF w Polsce. W naszej aktualnej ofercie posiadamy standardowe systemy dwururowe pompy ciepła (Multi V III), systemy trzyrurowe z odzyskiem ciepła (Multi V III Heat Recovery) oraz systemy ze skraplaczem wodnym (Multi V II Water).

 

W chwili obecnej wprowadzają Państwo najnowsze dziecko LG Air Conditioning and Energy Solution (AE) system Multi V IV generacji?

Przy wprowadzaniu nowych rozwiązań najważniejszy jest dla nas komfort użytkowników oraz realne i wymierne korzyści jakie daje im zastosowanie naszych systemów. Dlatego skupiamy się na opracowywaniu i wdrażaniu najbardziej zaawansowanych na świecie technologii z zakresu wentylacji, ogrzewania i klimatyzacji.

Wprowadzając na rynek Multi V IV mamy dla naszych klientów jasny i prosty przekaz: Multi V IV to system VRF znacznie przewyższający dotychczasowe standardy i aktualnie dostępne rozwiązania. Wdrożenie szeregu unikalnych, własnych rozwiązań technologicznych zapewniło uzyskanie przez MULTI V IV najwyższego poziomu wydajności i energooszczędności. Rezultat ten został osiągnięty dzięki zdefiniowaniu i ograniczeniu lub wyeliminowaniu procesów generujących straty energii. Efektem tych prac jest m.in. technologia zarządzania olejem HiPOR, aktywna kontrola ilości czynnika chłodniczego, inteligentny system odzyskiwania oleju, czy wymiennik ciepła z technologią zmiennych przepływów.

 

2013-09-12-2

Rys. 1. Jednostka MULTI V IV

 

Z jakimi problemami stykają się dzisiaj instalatorzy i inwestorzy od systemów typu VRF i jakich rozwiązań oczekują?

Nawet nowoczesne technologie stosowane w aktualnie dostępnych na rynku systemach VRF generują straty energii. W trakcie prac badawczo-rozwojowych nad nową generacją systemów inżynierowie zbudowali w różnych strefach klimatycznych na terenie Europy laboratoria, w których były testowane rozwiązania zastosowane po raz pierwszy w systemach Multi V IV ograniczające straty energii do minimum.

W związku ze zmieniającym się klimatem, a także ze względów ekonomicznych, inwestorzy coraz częściej oczekują od systemów VRF całorocznej możliwości użytkowania bez względu na temperatury otoczenia. Dlatego też w systemach Multi V IV generacji firma LG zastosowała opatentowane rozwiązania takie jak:

  • najnowszej generacji sprężarki z funkcją kontroli oleju oraz systemem HIPOR™;
  • zmienna powierzchnia wymiennika ciepła;
  • aktywna kontrola ilości czynnika chłodniczego.

Potrzeby i oczekiwania firm instalacyjnych sprowadzają się głównie do prostej instalacji systemu oraz serwisu. Dzięki kompaktowym wymiarom i mniejszej masie jednostek zewnętrznych można je transportować przy użyciu standardowej windy, bez konieczności posiłkowania się dźwigiem. Możliwość podłączenia rur instalacji chłodniczej z 4 dowolnie wybranych stron w zależności od konkretnych uwarunkowań konstrukcyjnych, automatyczne wykrywanie błędów w podłączeniach, funkcja detekcji awarii w czasie rzeczywistym czy funkcja automatycznego wznowienia pracy po usunięciu usterki są niezwykle ważnymi narzędziami, znacznie usprawniającymi proces instalacji oraz serwisu.

 

2013-09-13-1m

Rys. 2. Schemat przepływu czynnika przez zewnętrzny wymiennik ciepła - system zmiennego obiegu czynnika

 

Przywołał Pan tutaj autorskie, innowacyjne rozwiązania LG. W jaki sposób zatem możemy zaoszczędzić energię, uzyskać większą efektywność systemów?

LG opatentowało technologię systemu zmienno-przepływowego wymiennika ciepła, która automatycznie kontroluje powierzchnię wymiennika ciepła, poprzez dobór optymalnego przepływu zarówno dla zimnych jak i ciepłych strumieni. W konwencjonalnych urządzeniach liczba przepływów jest z góry ustalona, a zmiana nie jest możliwa, nawet jeżeli w określonych warunkach atmosferycznych wpłynęłaby ona na zwiększenie wydajności. Wymiennik ciepła z technologią systemu zmienno- przepływowego dostosowuje wielkość powierzchni wymiany ciepła dopasowując ją do temperatury i trybu pracy, wskutek czego przyczynia się do 6% wzrostu wydajności.

Dodatkowo, w zależności od zmian obciążenia, w funkcji chłodzenia i ogrzewania, ilość czynnika chłodniczego krążącego w układzie jest kontrolowana w sposób ciągły, a tym samym otrzymujemy zwiększenie wydajności systemu. Z nowym zbiornikiem cieczy system może automatycznie regulować jego ilość. W trybie ogrzewania więcej czynnika jest dostarczane z akumulatora do układu przez co zwiększa się wydajność grzewcza. Podobnie – w trybie chłodzenia – umiarkowana ilość czynnika chłodniczego jest wykorzystywana z akumulatora w celu uzyskania jak najwyższej efektywności chłodzenia. Takie rozwiązanie zaowocowało rozszerzeniem dolnego zakresu temperaturowego pracy układów do -25°C w trybie grzania oraz -10°C w trybie chłodzenia.

 

Czy mógłby Pan szerzej omówić system zmiennego obiegu czynnika, bardziej obrazowo?

Zewnętrzny wymiennik ciepła stosowany w agregatach Multi V IV składa się z górnej części 28 rurowej i dolnej części 14 rurowej, jak można zobaczyć na rys. 2a. W budowie wymiennika zastosowano także zawór zwrotny regulujący kierunek przepływu czynnika.

Ten typ wymiennika ciepła pozwala elastycznie zmieniać powierzchnię i kierunek wymiany ciepła w trybie grzania i chłodzenia. W trybie chłodzenia czynnik o wysokiej temperaturze i wysokim ciśnieniu przepływa przez 28 rurek w górnej części wymiennika ciepła, a gdy jego temperatura jest nadal za wysoka przepływa w drugiej kolejności przez 14 rurek w dolnej części, jak pokazano na rys. 2b. Do pracy w trybie ogrzewania, czynnik chłodniczy przechodzi przez 48 torów w górnej i dolnej części wymiennika ciepła w tym samym czasie, od lewej strony do prawej. System takiego przepływu czynnika minimalizuje straty na wymianie ciepła, a także zwiększa wydajność układu.

 

Sercem każdego układu chłodniczego, klimatyzacyjnego jest sprężarka. Jakie sprężarki i jakie rozwiązania zostały tutaj zastosowane?

W agregatach Multi V IV zostały zastosowane sprężarki LG 4-tej generacji typu scroll. Sprężarki te charakteryzują się mniejszą masą od poprzedniej wersji o 50% oraz silnikiem BLDC, który pozwolił na zwiększenie częstotliwości zakresu pracy do 150 Hz. Co do technologii HiPOR™, to powstała ona z myślą o maksymalizacji wydajności i niezawodności sprężarki dzięki redukcji strat ciśnienia. Uzyskano je w efekcie zastosowania pompy wewnątrz sprężarki, odpowiedzialnej za bezpośrednie przekazywanie czynnika chłodniczego i oleju do górnej części sprężarki.

 

2013-09-14-1

Rys. 3. Dziesięciostopniowa regulacja pracy układu

 

Bardzo ważnym aspektem pracy systemu jest gospodarka olejowa?

Aby układ pracował poprawnie i bez najmniejszych awarii sprężarek firma LG opatentowała unikalną technologię zwiększającą wydajność systemu oraz niezawodność sprężarki, dzięki czujnikowi mierzącemu poziom oleju w sprężarce w czasie rzeczywistym. W momencie kiedy w sprężarce ilość oleju spada do minimum, automatyka agregatu otwiera odpowiedni zawór i wyrównuje ilość oleju we wszystkich sprężarkach do takiego samego poziomu, a dodatkowo rozpoczyna odzysk oleju z układu, przedmuchując go czynnikiem chłodniczym o wysokim ciśnieniu.

 

Poznaliśmy zatem nowe technologie jakie Państwo wprowadzają. A jak wygląda typoszereg nowych urządzeń? Jakie wydajności?

Typoszereg agregatów zewnętrznych, podobnie jak w przypadku poprzedniej wersji systemu, rozpoczyna się od wydajności 8 HP, a kończy na 80 HP. Dla przypomnienia, moc agregatu 20 HP jest uzyskiwana z jednostki w jednej obudowie.

Nie ograniczamy się tylko do samych systemów Multi V. Dostępność poszczególnych akcesoriów i podzespołów pozwala na dowolną rozbudowę systemu, zaczynając od systemów do zasilania central wentylacyjnych oraz moduły Hydro Kit o mocach od 4 do 10 HP do zastosowań w ogrzewaniu wodnym oraz produkcji ciepłej wody użytkowej.

 

Przy zaproponowanych rozwiązaniach o jakich oszczędnościach możemy mówić w porównaniu do obecnie stosowanych rozwiązań?

Zastosowane rozwiązania w systemach Multi V IV obniżają zużycie energii od 10% do 20% w stosunku do poprzedniej generacji układów. Mając na uwadze to, iż użytkownicy ciągle szukają oszczędności proponujemy klientom wyposażenie agregatów w specjalnie zaprojektowany moduł pozwalający regulować zużycie energii w dziesięciu etapach. Dzięki takiemu rozwiązaniu użytkownik jest w stanie zredukować zużycie energii nawet do 40%, przy nieznacznym spadku wydajności układu w stosunku do rozwiązań stosowanych obecnie na rynku.

 

Czy w Multi V IV generacji dostępne są wszystkie jednostki wewnętrzne z obecnych typoszeregów? Czy planowane są jakieś nowe?

W systemach Multi V IV może być przyłączonych jednocześnie aż do 64 jednostek wewnętrznych, które można wybrać z dostępnych ponad 70 modeli, spośród 13 typów urządzeń. Taka różnorodność oznacza w praktyce możliwość zaprojektowania systemu dla dowolnej konstrukcji budynku, przy czym wydajność całego systemu może osiągnąć poziom nawet do 200% wydajności podłączonych jednostek wewnętrznych.

Jeśli chodzi o nowości, to wraz z nową serią wprowadzone zostały nowe jednostki kanałowe o niskim sprężu w kompaktowej obudowie, gdzie wysokość urządzenia nie przekracza 19 cm. Dodatkowo, oferta kasetonowych jednostek wewnętrznych została wzbogacona o jednostkę z wypływem jednostronnym z unikalnym błyszczącym panelem w kolorze białym.

 

Czy wraz z nowym systemem wprowadzane są nowe programy wspomagające projektowanie oraz zarządzanie?

Oczywiście. W systemach Multi V IV istnieje możliwość skomunikowania ich ze wszystkimi możliwymi systemami BMS opartymi na protokołach LonWorks, BACnet, Modbus oraz KNX. Sterowniki mają też możliwość zarządzania układami przez internet oraz są wyposażone w polskie menu, co umożliwia łatwą obsługę systemów nawet dla mniej wprawnych użytkowników.

Gamę sterowników centralnych oferowanych przez firmę LG otwiera nowoczesny i zarazem bardzo prosty w użytkowaniu sterownik AC Smart Premium z wyświetlaczem dotykowym z przekątną 10 cali. Kolejnymi układami sterowania są ACP Premium, AC Manager Plus oraz moduł do zliczania i rozdziału zużytej energii – PDI Premium. Całość stanowi kompleksowe rozwiązanie dla inwestorów chcących w pełni kontrolować zainstalowane układy oraz ponoszone koszty związane z eksploatacją systemów.

Jako wsparcie w procesie projektowania oferujemy oprogramowanie pod nazwą LatsCAD. Jest to nakładka do projektowania systemów VRF, zintegrowana z interfejsem AutoCAD, ułatwiająca i oszczędzająca czas pracy projektanta poprzez takie funkcje jak: automatyczne tworzenie opisów urządzeń, orurowanie po zadanej trajektorii, tworzenie prostych warstw, projektowanie systemu odprowadzania skroplin, instalacji elektrycznej oraz sterowania centralnego wraz z symulacją rzeczywistej pracy systemu Multi V w środowisku CAD. Projektowanie układów z zastosowaniem LatsCAD staje się dużo prostsze i mniej czasochłonne.

 

Kiedy system będzie dostępny w Polsce i jak będzie się kształtowała jego cena na tle konkurencyjnych rozwiązań i obecnej oferty?

Od września jest już dostępny system dwururowy Multi V IV z funkcją Continuous Heating z identycznym typoszeregiem jednostek zewnętrznych jak w Multi V III. Jeszcze w 4 kwartale tego roku będą dostępne kolejne wersje Multi V IV – system trzyrurowy Multi V IV Heat Recovery z odzyskiem ciepła oraz Multi V Water IV – również w wykonaniu dwu i trój rurowym..

Trudno mówić mi tutaj o poziomie cenowym w porównaniu do konkurencyjnych rozwiązań, gdyż na końcową cenę ma wpływ wiele czynników i zależy ona w dużej mierze od indywidualnego podejścia do danego projektu. Jeśli chodzi o poziom cenowy Multi V IV to w tej chwili pracujemy nad nową polityką cenową i nad tym, w jaki sposób pozycjonować ten produkt. Więcej szczegółów na chwilę obecną nie mogę zdradzić.

 

Dziękuję za rozmowę i życzę dużych sukcesów firmie.

 

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.