Reklama
Reklama
 
 
 
Reklama
REAL Alternatives - Innowacyjny projekt szkoleniowy dla branży chłodnictwa i klimatyzacji PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
Data dodania: 16.12.2013  |  Autor: Michał DOBRZYŃSKI

Z przyjemnością informujemy o rozpoczęciu nowego europejskiego projektu szkoleniowego „REAL Alternatives”. Jego celem jest zapewnienie technikom chłodnictwa kompleksowej wiedzy niezbędnej do pracy z urządzeniami funkcjonującymi w oparciu o alternatywne wobec HFC czynniki chłodnicze.

 

 

 

20131216 REAL Alternatives logotypy

 

Zagadnienia te stają się niezwykle istotne – mając na uwadze trwające od ponad roku w Brukseli prace nad nowelizacją unijnego Rozporządzenia 842/2006 o F-gazach. Wbrew wcześniejszym zapewnieniom, Parlament Europejski planuje stopniowe ograniczanie wykorzystania czynników HFC w chłodnictwie i klimatyzacji oraz definitywne wycofanie z użycia HFC o najwyższych współczynnikach globalnego ocieplenia (tzw. GWP>2500, w tym R404A i R507).

 

Projekt REAL Alternatives jest poświęcony takim czynnikom chłodniczym jak dwutlenek węgla, amoniak, węglowodory oraz HFO. Jego przewodnim celem jest podniesienie świadomości, wiedzy i praktycznych umiejętności w kontekście bezpieczeństwa użytkowania, wydajności i niezawodności urządzeń oraz zapobiegania emisji tych czynników.

 

Nasze przedsięwzięcie połączy już istniejącą wiedzę i doświadczenia zdobyte we wspomnianym zakresie w różnych krajach europejskich. W jego realizacji pomocne będą również schematy wypracowane w ramach wcześniejszego brytyjskiego projektu REAL Zero oraz realizowanego także w Polsce w latach 2009-2011 projektu REAL Skills Europe (www.realskillseurope.eu/?lang=6).

 

„Stworzymy wielopostaciową platformę nauczania w zakresie alternatywnych czynników chłodniczych stosowanych w nowoczesnych urządzeniach. To będzie innowacyjna formuła złożona z kilku metod szkoleniowych: szkolenia tradycyjne, e-learning oraz samodoskonalenie w ramach e-biblioteki i materiałów opracowanych w wielu krajach europejskich.” – mówi Michał Dobrzyński z Fundacji PROZON.

 

W ramach projektu zapewnione będą:

 • profesjonalny wortal internetowy w kilku językach, zawierający istotne wiadomości i materiały szkoleniowe;
 • dostęp do e-szkoleń i podręczników szkoleniowych w 5 językach (polskim, angielskim, niemieckim, włoskim i flamandzkim); w ramach tego działu dostępne będą także praktyczne testy i moduł oceny testów; stworzona zostanie również możliwość uzyskania certyfikatu i/lub świadectwa uczestnictwa i zdania testu;
 • e-biblioteka zasobów obejmująca szeroki zakres materiałów informacyjnych i szkoleniowych z Europy, wraz z efektywną wyszukiwarką;
 • różnorodne formy kształcenia, odpowiadające różnym potrzebom edukacyjnym;
 • ustandaryzowane i łatwo adaptowalne programy dla szkolących (firm szkoleniowych) oraz dla pracodawców;
 •  możliwość ustalenia programu szkolenia w zależności od grupy docelowej.

 

 

Ten dwuletni projekt realizowany jest przez siedmiu europejskich partnerów, dzięki wsparciu unijnego programu „Uczenie się przez całe życie” (ang. Lifelong Learning Programme”). W skład konsorcjum wykonawców wchodzą instytuty naukowo-badawcze, firmy szkoleniowe oraz organizacje zrzeszające przedsiębiorstwa branży chłodnictwa, klimatyzacji i pomp ciepła. Trzy z tych podmiotów od kilku lat z powodzeniem realizują szkolenia i certyfikację wynikającą z legislacji o F-gazach.

 

Od wszystkich partnerów oczekuje się zaangażowania w każdy aspekt projektu, natomiast odpowiedzialność za nadzór nad poszczególnymi etapami podzielono następująco:

 

Zakres prac i odpowiedzialności

(fazy projektu)

Lider poszczególnych

faz projektu

Badanie wymagań oraz potrzeb szkoleniowych w Europie w zakresie alternatywnych czynników chłodniczych

London South Bank University
(LSBU, Wielka Brytania)

Ustalenie zakresu i specyfikacji szkoleń (w tym e-szkoleń)
oraz przegląd już dostępnych zasobów

London South Bank University
(LSBU, Wielka Brytania)

Opracowanie zintegrowanych materiałów szkoleniowych, w tym w formie e-learningowej oraz wykonanie tłumaczeń

Catholic University of Limburgh
(KHLim, Belgia)

Faza testowania opracowanych materiałów "na żywej publice" w 5 wersjach językowych (angielskiej, włoskiej, niemieckiej, polskiej i flamandzkiej)

Associazione Technici del Freddo
(ATF, Włochy)

Monitorowanie wpływu i ocena wyników

Informationszentrum fur Kalte-, Klima- und Energietechnik
(IKKE, Niemcy)

Informowanie o projekcie, promocja i zaangażowanie interesariuszy

Air-Conditioning and Refrigeration European Association
(AREA, organizacja międzynarodowa) oraz Institute of Refrigeration
(IOR, Wlk.
Brytania)

Zarządzanie projektem

Institute of Refrigeration
(IOR, Wlk.
Brytania)

Identyfikacja możliwości dla długoterminowego wykorzystania wyników projektu

Fundacja PROZON (Polska)

 

 

Podstawowy serwis internetowy projektu został już uruchomiony pod adresem www.realalternatives.eu. Będzie on stopniowo rozbudowywany o informacje o postępach w realizacji prac, dodawane będą ogólnodostępne materiały szkoleniowe i edukacyjne. Można tu także zarejestrować się, aby otrzymywać e-mailem informacje o nowych wydarzeniach w ramach realizacji REAL Alternatives.

 

Ponadto zapraszamy wszystkich zainteresowanych do skontaktowania się z krajowym partnerem tego przedsięwzięcia – aby uzyskać więcej informacji, lub jeśli chcielibyście Państwo w jakiś sposób zaangażować się w realizację projektu. Za realizację projektu REAL Alternatives w Polsce odpowiada Fundacja PROZON.

 

 

Opracowanie:

Fundacja PROZON

PROZON copy kopia

 

 

 

 

www.prozon.org.pl

 

Kontakt: Michał Dobrzyński, Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

 

l

20131216 REAL Alternatives logotypy EU flag LLP

 

20131216 REAL Alternatives Real Alt. Master

 

 

 

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

 • Pompy ciepła 2020-2021

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

 • Pompy ciepła 2019-2020

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

 • Pompy ciepła 2018

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2017

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2018

 • Pompy ciepła 2015

 • Pompy ciepła 2016

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.