Premiera nowych narzędzi PORT PC - nowe publikacje oraz zestaw programów obliczeniowych PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Data dodania: 05.10.2016

Jesień w Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła przebiega pod znakiem nowości, jeszcze w tym roku na rynku pojawią się nowe publikacje oraz zestaw programów obliczeniowych PORT PC. Stowarzyszenie od początku działalności koncentruje się na zapewnianiu odpowiednich warunków do rozwoju technologii pomp ciepła w Polsce.

 

Po pięciu latach wytyczne PORT PC cieszą się sporym zainteresowaniem wśród projektantów i instalatorów instalacji z pompami ciepła. Dotychczasowy dorobek Organizacji to przede wszystkim sześć części Wytycznych Projektowania Wykonania i Odbioru Instalacji z pompami ciepła oraz szereg poradników. Niebawem w ręce czytelników trafią kolejne pozycje.

 

Jakie nowości czekają nas jeszcze w tym roku?

Współpraca PORT PC z niemieckim stowarzyszeniem pomp ciepła Bundesverband Wärmepumpe (BWP) e.V. zaowocowała serią poradników, które zaadaptowane są do polskich warunków. Do tegorocznych nowości zaliczyć należy:

 • „Poradnik – Układy hydrauliczne z pompami ciepła”
  Poradnik ten ma służyć jako pomoc przy tworzeniu koncepcji systemów. Umożliwia użytkownikowi projektowanie i budowę  efektywnych pod względem hydraulicznym systemów pomp ciepła. W przewodniku znajdują się wskazówki do orientacyjnego wymiarowania podstawowych elementów składowych w poszczególnych układach hydraulicznych.
 • „Poradnik – Ograniczanie hałasu w instalacjach z pompami ciepła”
  Poradnik w tematyce akustyki, który ma służyć wszystkim osobom działającym w obszarze projektowania, wykonania i serwisowania instalacji z pompami ciepła. Zawartość broszury może przyczynić się do lepszego zrozumienia wpływu wielu parametrów na hałas. W rezultacie już w fazie prac projektowych opracowanie powinno umożliwić identyfikację problemów akustycznych i zapobieganie im poprzez odpowiednie przedsięwzięcia.
 • „Poradnik do przygotowania ciepłej wody użytkowej”
  Pozycja ta posłuży wszystkim osobom działającym w obszarze projektowania wykonania i użytkowania instalacji z pompami ciepła jako poradnik w tematyce podgrzewania wody użytkowej. Broszura w krótkiej i zrozumiałej formie zawiera wszystkie ważne zagadnienia i problemy, na które należy zwrócić uwagę.

 

Ponadto w ramach działań komisji ds. współpracy z projektantami i architektami PORT PC powstał informator „Dom z pompą ciepła”, który w przystępny sposób pokazuje zalety stosowania tych urządzeń. Czytelnik znajdzie w nim podstawowe informacje począwszy od zasady działania pomp ciepła poprzez porównanie z innymi technologiami grzewczymi, przykłady dobrych praktyk, kończąc na podstawowych informacjach w zakresie standardów jakościowych pomp ciepła.

 

20161005 nowe publikacje PORT PC

Rys. 1. Nowe publikacje PORT PC

 

Zestaw programów obliczeniowych PORT PC
Już w listopadzie w regularnej sprzedaży dostępny będzie również zestaw programów obliczeniowych PORT PC wraz z instrukcjami. Zestaw narzędzi PORT PC zawiera 26 różnych arkuszy kalkulacyjnych, uławiających dobór i projektowanie instalacji z pompami ciepła i m. in. analizy kosztów dla różnych technologii pomp ciepła, narzędzia do analizy danych klimatycznych i wyliczeń udziału energii przekazywanej przez pompy ciepła, dobór średnic rur, naczyń przeponowych, buforów, zasobników ciepłej wody, średnic i oporów hydraulicznych dolnego źródła ciepła, przypływów hydraulicznych dla równoważenia hydraulicznego i wiele innych.

 

20161005 PORTPC programy obliczeniowe

Rys. 2. Przykładowy program obliczeniowy PORT PC

 


Powyższe publikacje będą miały oficjalną premierę podczas V Jubileuszowego Kongresu PORT PC „Najlepsze praktyki w likwidacji niskiej emisji” który odbędzie się już 20 października podczas Międzynarodowych Targów Energii Odnawialnej i Efektywności Energetycznej Renexpo 2016 w Centrum Konferencyjnym EXPO XXI w Warszawie. Ponadto uczestnicy konferencji otrzymają również „Podręcznik dobrych praktyk w zakresie doboru i wykorzystania odnawialnych źródeł energii oraz likwidacji niskiej emisji” autorstwa V-ce prezesa zarządu PORT PC dr inż. Adolfa Mirowskiego.


Zachęcamy do udziału w V Kongresie PORT PC, szczegóły dotyczące programu i rejestracji znajdziecie Państwo na stronie internetowej www.portpc.pl/kongres .
    


Źródło: PORT PC

 

 

 

PODOBNE ARTYKUŁY:

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

 • Pompy ciepła 2023-2024

 • Pompy ciepła 2021-2022

 • Pompy ciepła 2022-2023

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

 • Pompy ciepła 2020-2021

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

 • Pompy ciepła 2019-2020

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.