Pojawienie się na rynku ogrzewnictwa pomp ciepła, czyli zupełnie nowej technologii, która jest postrzegana jako kolejny krok w dziedzinie rozwoju energii odnawialnej, spowodowało odejście od stosowania takich surowców jak ropa czy gaz. Pompy ciepła stanowią idealne rozwiązanie ponieważ istotą ich działania jest czerpanie energii cieplnej z powietrza zewnętrznego nawet wtedy gdy jego temperatura jest bardzo niska, jak np. -20°C. W bilansie energetycznym dla przeciętnej pompy ciepła z 1 kW energii elektrycznej oraz 2 kW energii uzyskanej z powietrza atmosferycznego uzyskuje się 3 kW całkowitej mocy wyjściowej. Z tak dobrymi wynikami jasnym i oczywistym staje się wybór technologii AWHP (air to water heat pump).
Wysoka wydajność pomp ciepła LG
Co sprawia, że pompy ciepła są tak wydajne? Jeśli spojrzymy na pompę Therma V marki LG Electronics, znajdziemy kilka czynników odpowiedzialnych za wysoką wydajność grzewczą. Sercem urządzenia jest dwu-rotacyjna sprężarka BLDC wykorzystująca silny magnes neodymowy, która jest o 8% wydajniejsza i znacznie bardziej niezawodna dla pracy w trybie grzania, niż standardowe sprężarki stosowane w klimatyzacji. Zastosowanie sprężarki rotacyjnej oraz szersze użebrowanie zwiększające powierzchnię wymiennika o 28% pozwoliły osiągnąć wysoką wydajność nawet w niskich temperaturach powietrza zewnętrznego. Przy budowie urządzenia wykorzystano wysokiej jakości komponenty jak pompa wodna klasy energetycznej A, która jest o 65% bardziej wydajna od pompy konwencjonalnej. Precyzję kontroli pracy pompy ciepła Therma V osiągnięto przez sterownie urządzeniem na podstawie odczytów temperatury i ciśnienia czynnika chłodniczego. Dodatkowo wykorzystanie kontroli ciśnienia czynnika w obiegu pozwala na znacznie szybsze osiągnięcie wymaganej wydajności.
Fot. 1. Jednostka wewnętrzna pompy ciepła typu Split wraz z zasobnikiem C.W.U. 200l
LG Electronics w segmencie pomp ciepła ma do zaoferowania trzy różne gamy produktów. Począwszy od pomp ciepła typu split, składającej się z jednostki zewnętrznej i modułu hydraulicznego, poprzez układy Monobloc ze zintegrowanym modułem hydraulicznym umieszczonym w jednostce zewnętrznej. Pompy ciepła split oraz Monobloc oferowane są o mocach od 5 kW do 16 kW (5, 7, 9 kW z jedną faza zasalania oraz 12, 14, 16 kW do wyboru jedna lub trzy fazy zasalania). Obydwa typy pomp ciepła osiągają temperaturę wody do 57°C. Ofertę pomp ciepła uzupełnia wysokotemperaturowa pompa ciepła Therma V o mocy 16kW i maksymalnej temperaturze wody grzewczej 80°C. Efekt ten został osiągnięty poprzez zastosowanie kaskadowego układu pośredniego wykorzystującego inverterową sprężarkę pracująca na ekologicznym czynniku R134A.
Nowością jest pompa ciepła typu Monobloc z czynnikiem R32 posiadająca lepsze parametry pracy. Pracuje od -25°C oraz osiąga temperaturę na wyjściu do 65°C. Przy tych parametrach pompa świetnie nadaje się do budynków starszego typu oraz do budynków gdzie nie przewidziano zbyt dużo miejsca w kotłowni. Doskonale sprawdzi się też w sytuacji gdy już mamy źródło ciepła np. kocioł pelletowy – możemy po prostu zamontować pompę ciepła LG nie zmieniając istniejącej instalacji.
Fot. 2. Pompa ciepła typu Monoblok
Wysoka efektywność energetyczna dzięki technologii inwerterowej
Pompa ciepła Therma V gwarantuje wysoką efektywność energetyczną dzięki sprężarce inwerterowej LG. Zamiast pracy urządzenia tylko w jednym z dwóch stanów - włączenia lub wyłączenia, inwerter pozwala na płynną regulację wydajności urządzenia dostosowując obciążenie pracy do aktualnych potrzeb. Działanie systemu z mniejszym obciążeniem powoduje jego pracę przy minimalnym poborze energii elektrycznej. Zastosowanie silników BLDC sprężarki i wentylatora skraplacza oraz efektywnej pompy wodnej obiegu hydraulicznego pozwalają na osiągnięcie do 40% oszczędności podczas pracy na małych prędkościach obrotowych i 20% przy wyższych prędkościach obrotowych silników.
Fot. 3. Pompa ciepła typu Split jednostka wewnętrzna i zewnętrzna
Łatwa i szybka instalacja Pompa ciepła LG pozwala instalatorom na łatwe i szybkie zainstalowanie oraz dużą elastyczność projektowania. Konstrukcja pompy ciepła Therma V pozwala dostosować ją do każdego budynku. W dłuższej perspektywie taka elastyczność pozwala na oszczędność czasu i pieniędzy, ponieważ projektowanie, instalacja oraz konserwacja stają się łatwiejsze.
Kalkulacja energii
LG Electronics udostępniło kalkulator energetyczny umożliwiający porównanie rocznych kosztów związanych z ogrzaniem budynku mieszkalnego. Aplikacja oblicza roczne koszty związane z poborem mocy elektrycznej, kosztem eksploatacyjnym oraz roczną emisję CO2 do atmosfery. Po wprowadzeniu danych o dotychczasowym rodzaju systemu grzewczego, kubatury budynku, zapotrzebowaniu cieplnym oraz np. liczbie osób zamieszkujących dom, otrzymujemy graficzne zestawienie korzyści wynikających ze stosowania pomp ciepła LG Therma V. Kalkulator jest dostępny pod adresem: http://www.lgethermav.com/energy/
Fot. 4. Kalkulator – symulator oszczędności energii
Program doboru pomp LG Therma V
Firma LG stworzyła także program doborowy, który w prosty sposób pomaga w wyborze odpowiedniego urządzenia Therma V. Uzupełniając w programie niezbędne dane typu wybór typu pompy Split/Monoblok, miejsca instalacji, średniej temperatury zewnętrznej, otrzymujemy wykaz pomp o odpowiednich parametrach. Program oblicza współczynniki efektywności COP w zależności od zadanej temperatury zewnętrznej. Program doborowy, pozwala m.in. na graficzne zestawienie poboru energii elektrycznej podczas pracy pompy ciepła w porównaniu do innych źródeł ciepła takich jak kocioł gazowy, kocioł opalany paliwem stałym, ogrzewanie elektryczne. W zestawieniu Therma V kontra konwencjonalne źródła ciepła widzimy jak szybko uzyskamy zwrot kosztów inwestycji związanych z zakupem pompy ciepła LG Therma V.
Fot. 5. Program doborowy pomp ciepła LG.
Autor: Sebastian OGONEK - Therma V Sales & Product Manager
LG Electronics Polska Sp. z o.o.
ul. Wołoska 22a, 02-675 Warszawa
tel.: +48 22 48 17 100
e-mail:
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
https://www.lg.com/pl/klimatyzacja-pompy-ciepla,
www.strefaklimatyzacji.pl
|