Reklama
 
 
 
 
Pierwsza dzielnica smart city w Berlinie zasilana przez Panasonic - prawie bezemisyjne ogrzewanie dla 90 gospodarstw domowych PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Data dodania: 01.07.2020

Podczas dzisiejszej, wirtualnej konferencji prasowej (1.07.2020) Panasonic ogłosił uruchomienie innowacyjnego, energooszczędnego projektu typu smart city – Future Living® Berlin. Jest to ważne przedsięwzięcie w portfolio firmy, które przyczyni się do wzrostu jej konkurencyjności w kontekście dekarbonizacji środowiska.  Instalacja w Berlinie łączy w sobie ekologiczne aspekty zrównoważonego rozwoju z postępującą cyfryzacją społeczeństwa i życia. W jej ramach zastosowane zostaną inteligentne rozwiązania energetyczne obejmujące wysokowydajne pompy ciepła Panasonic powietrze/woda typu split, panele fotowoltaiczne (PV) oraz baterie akumulatorowe zintegrowane w inteligentny i wydajny system zarządzania energią.

 

 

W ostatnim czasie Panasonic odnotował silny wzrost sprzedaży w obszarze działalności energetycznej w Europie, m.in. dwucyfrowy skok w sektorze pomp ciepła powietrze/woda w ciągu ostatnich 10 lat. W 2019 r. firma zobowiązała się również do podjęcia działań w zakresie rozwoju urządzeń do oszczędzania energii w sektorze budynków mieszkalnych do 2025 r.  Wnosimy do projektu ponad 60 lat doświadczenia w dziedzinie ogrzewania i chłodzenia oraz projektowania rozwiązań fotowoltaicznych i akumulatorowych, a także pasję do innowacji, która będzie kształtować kierunki rozwoju przyszłych pokoleń, komentuje Junichi Suzuki, prezes Panasonic Europe B.V.


Efektywne zarządzanie energią
Future Living Berlin jest dla firmy Panasonic fundamentalnym eksperymentem w tworzeniu najnowocześniejszych rozwiązań energetycznych. Projekt stanowi kamień milowy w osiąganiu kolejnych celów określonych w strategii firmy.

 

20200701 panasonic 2 light

 


Eksperci ds. energii i inżynierowie ds. oprogramowania z Panasonic Research & Development Centre w Europie opracowali inteligentne rozwiązanie w zakresie zarządzania energią w celu optymalizacji jej wykorzystania oraz połączenia sektora energii elektrycznej z ogrzewnictwem. Inteligentne sterowanie łączy w sobie pompy ciepła z innymi wydajnymi i ekologicznymi technologiami Panasonic, takimi jak panele fotowoltaiczne. Technologie te zostały zintegrowane w efektywnym rozwiązaniu oszczędzającym energię, nie tylko sterowanym, ale również stale optymalizowanym przez coraz to nowsze funkcjonalności zarządzania energią firmy Panasonic.

 

20200701 panasonic 1 light


Rozwiązanie to jest pierwszym na świecie, opracowanym jako wspólne przedsięwzięcie z wiodącymi instytucjami badawczymi w zakresie zdecentralizowanego zarządzania energią. W symulacjach przeprowadzonych z wiodącymi uniwersyteckimi laboratoriami badawczymi osiągnęliśmy poprawę zużycia energii nawet o 15%, wyjaśnia Ralf Becker, Project Leader Energy Group w Panasonic R&D Centre Europe.

 


Duży krok ku życiu zgodnie ze zrównoważonym rozwojem


Głównym komponentem energetycznym projektu Future Living Berlin jest zainstalowana pompa ciepła powietrze/woda Aquarea firmy Panasonic. Wysoce energooszczędna technologia, zasilana źródłem energii odnawialnej pochodzącej z 600 paneli fotowoltaicznych Panasonic HIT o mocy 195 kWp, działa praktycznie bezemisyjnie w kontekście produkcji CO2. Dzięki opatentowanej technologii silikonowej system fotowoltaiczny Panasonic jest o 10% bardziej wydajny niż konwencjonalne moduły. Ponadto technologia HIT firmy Panasonic osiąga znacznie lepsze wyniki w środowiskach o wysokiej temperaturze dzięki wyższemu współczynnikowi temperaturowemu – jest to istotna zaleta w adaptacji do postępujących zmian klimatu.

 

20200701 panasonic 3 light


Wykorzystując źródła energii odnawialnej, system powietrzno-wodny może być wykorzystywany nie tylko do ogrzewania, a także wytwarzania ciepłej wody. W celu zwiększenia wydajności, pompy ciepła posiadają wbudowany moduł sieciowy do zarządzania z poziomu chmury obliczeniowej dla instalatorów Aquarea Service Cloud, dzięki czemu są one jeszcze bardziej niezawodne. Pozwala to na dalszą redukcję emisji CO2, ponieważ wizyty serwisowe mogą być organizowane znacznie efektywniej, a częściowo przeprowadzane nawet zdalnie.

 

20200701 panasonic 4 light


Zaproponowane rozwiązania energetyczne są połączone w inteligentną chmurę serwisową Aquarea, która pozwala użytkownikom końcowym na monitorowanie zużycia energii i odpowiednie zarządzanie ustawieniami temperatury. Skutkuje to zwiększoną wydajnością i komfortem przy jednoczesnym zachowaniu przejrzystości ich zużycia.

 

20200701 panasonic 5 light


Aby osiągnąć kolejne zrównoważone i środowiskowe cele, mieszkańcy są częścią szerszej społeczności proekologicznej, w ramach której promowane są również takie rozwiązania jak współużytkowanie samochodów, wspólne pralki czy właśnie rozwiązania energetyczne Panasonic.

 

20200701 panasonic 6 light

 


Cyfrowa wygoda


Cyfryzacja Future Living Berlin zaczyna się w domu. Rozwiązanie jest zgodne z ideą smart i może zostać połączone choćby z takim sprzętem jak telewizory Panasonic czy inteligentne głośniki stanowiące część ogólnej infrastruktury IoT. Cyfrowe rozwiązania są rozszerzane również o kolejne funkcjonalności w zakresie bezpieczeństwa, ochrony i inteligentnych budynków, które zwiększają ogólny komfort mieszkańców.


Future Living® Berlin to przyszły styl życia – na to, jak możemy żyć jutro, z naciskiem na połączenie cyfryzacji z ekologicznym i zrównoważonym rozwojem, dodaje Suzuki.
W ramach projektu smart city Panasonic współpracuje z GSW Sigmaringen, właścicielem budynku Future Living® Berlin.

 

 

PODOBNE ARTYKUŁY:

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

 • Pompy ciepła 2023-2024

 • Pompy ciepła 2021-2022

 • Pompy ciepła 2022-2023

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

 • Pompy ciepła 2020-2021

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

 • Pompy ciepła 2019-2020

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.