PORT PC: Pompy ciepła na „fali renowacji” budynków w UE PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Data dodania: 15.10.2020

Komisja Europejska zdecydowała, iż dekarbonizacja budynków wymaga przyspieszenia. „Fala renowacji” oznacza zwiększanie udziału odnawialnych źródeł w energii konsumowanej przez budynki, a także zwiększanie w nich efektywności energetycznej. Oprócz korzyści klimatycznych pozwoli to zmniejszyć koszty dla użytkowników budynków. Dla Polski ważne jest, iż dzięki zapewnieniu unijnego finansowania i odpowiednim ramom prawnym szybciej uda się pozbyć węglowych kopciuchów i oczyścić powietrze ze smogu. Jedną z głównych technologii, które pozwolą to osiągnąć będą pompy ciepła.

 

 

 

portpc 300

 

W ostatnich dniach w  Brukseli została przyjęta długo oczekiwana strategia „fala renowacji”. Modernizacja budynków w państwach członkowskich to niełatwe zadanie, gdyż to właśnie budynki odpowiadają za ponad jedną trzecią wszystkich unijnych emisji dwutlenku węgla. Wynika to z faktu, iż ten sektor konsumuje aż 40% finalnej energii w Unii. „Fala renowacji” ustawia sektor budynków w centrum działań klimatycznych UE. Przede wszystkim chodzi o realizację celów na rok 2030 dotyczących redukcji emisji dwutlenku węgla, zwiększania efektywności energetycznej i rozwijania odnawialnych źródeł energii. Rozpoczęły się już prace nad ich zwiększeniem – tak by móc zrealizować główne zadanie Europejskiego Zielonego Ładu, jakim będzie neutralność klimatyczna UE do 2050 roku. Doprowadzi to do zmiany miksu energetycznego w ciepłownictwie. Dla branży pomp ciepła oznacza to konieczność przygotowania się do bycie liderem wytwarzania ciepła i chłodu na użytek budynków. Tym bardziej, że Komisja planuje zwiększyć cel OZE do 2030 roku do około 38-40%, co doprowadzi do zwiększenia udziału OZE w wytwarzaniu ciepła do 40%. Prawdopodobnie ustalony będzie także wymóg minimalnego poziomu OZE w budynkach. W polskich warunkach oznaczać to będzie zwrot, który szybko zazieleni nasze ciepłownictwo indywidualne i systemowe.

 

Dlaczego pompy ciepła są kluczowe dla rozwoju OZE w produkcji ciepła?
Z ostatnich wyników badań niemieckiego instytutu Fraunhofer ISE wynika, że pompy ciepła w budynkach jednorodzinnych osiągają wysokie efektywności i dzięki temu energia z OZE generowane przez pompy ciepła w zależności od rodzaju, zapewnia między 67% a 79% udziału przekazywanego ciepła. Badania dotyczyły efektywność sprężarkowych pomp ciepła (SPF) w nowych i istniejących budynkach jednorodzinnych w Niemczech. Biorąc pod uwagę efektywność tej technologii w wielu przypadkach nie innych realnych alternatyw, które pozwolą zrealizować unijne cele w ogrzewnictwie. Dlatego też sprężarkowe elektryczne pompy ciepła będą miały szczególną i uprzywilejowaną pozycję w projekcie taksonomii, który będzie podstawą oceny projektów zrównoważonych w przyszłości.

 

20201015 portpc udział OZE


 

Warto podkreślić, iż wśród planów Komisji jest również rozszerzenie działania systemu obowiązkowych uprawnień do emisji CO2 w ramach EU ETS na cały sektor ciepłownictwa i ogrzewnictwa. To spowoduje wzrost kosztów dla wytwarzania energii z paliw kopalnych takich jak węgiel czy gaz ziemny również w indywidualnych budynkach.


„Fala renowacji” jest konsekwencją przyjętej w lipcu strategii integracji sektorów energii, a także wrześniowej propozycji zwiększenia celu redukcji dwutlenku węgla w UE do 2030 roku.


W spójny sposób przedstawiają jaki będzie model transformacji energetycznej w Unii. Polega on na łączeniu sektorów czyli przede wszystkim elektryfikacji transportu, a także ciepłownictwa, ogrzewnictwa i chłodnictwa. Elektryfikację mają zapewnić odnawialne źródła energii, których udział w miksie elektroenergetycznym w 2030 roku ulegnie podwojeniu osiągając poziom 55-60% natomiast w 2050 roku wzrośnie aż do 84%. Według Komisji będzie to możliwe dzięki wzrostowi udziału pomp ciepła w budownictwie indywidualnym do 40% w 2030 roku oraz do 50-70% w 2050 roku. Zaś w budynkach komercyjnych ten udział będzie jeszcze większy tj. 65% w 2030 roku i 80% w 2050 roku.

 

Źródło: PORT PC

 

PODOBNE ARTYKUŁY:

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.