Czy transformacja energetyczna wymusza rewolucję w branży budynkowej? Seria webinariów POBE w dniach 16-17 grudnia 2020 r. PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Data dodania: 27.11.2020

Od lipca 2020 r. Komisja Europejska przedstawia po kolei najważniejsze strategie Europejskiego Zielonego Ładu pokazujące, jak będzie przebiegać transformacja energetyczna w Unii Europejskiej. Wszystkie one wpłyną na zmiany najważniejszych dyrektyw i innych regulacji unijnych i krajowych związanych z efektownością budynków i stosowaniem OZE, ale też ‒ na systemy dofinasowania inwestycji, rynek bankowy, rynek ubezpieczeń oraz bezpośrednio na zakres działalności firm produkcyjnych i usługowych związanych z techniką budynkową. Już teraz dwie najważniejsze strategie: Integracja Sektorów Energii i Fala Renowacji wskazują na konieczność zasadniczych zmian w podejściu do efektywności energetycznej ‒ będzie to dla nas wszystkich widoczne w najbliższych latach. Warto się do tych zmian zawczasu przygotować, ponieważ wiele z nich oznacza prawdziwą rewolucję choćby w obszarze zaopatrzenia budynków w energię.

 

 

 20201127 POBE 2020webinaria

 

Porozumienie Branżowe na Rzecz Efektywności Energetycznej (POBE) przygotowało serię webinariów poświęconych tej tematyce, które odbędą się w dniach 16-17 grudnia 2020 r. Podczas spotkań on-line eksperci POBE oraz organizacji stowarzyszonych z POBE przedstawią konkretne założenia polityki unijnej odnoszące się do naszej branży (w kontekście obecnych i planowanych unijnych strategii). Postarają się również wyjaśnić wiele istotnych kwestii związanych z wdrażaniem tej polityki w Polsce, efektywnością energetyczną budynków czy nowymi warunkami technicznymi.


Będzie się można m.in. dowiedzieć:

 • Jakie są założenia głównej strategii energetycznej UE dotyczące Integracji sektorów energetycznych i strategii Zielony Ład oraz co to oznacza dla branży?
 • Co zmieni się w wyposażeniu technicznym i standardzie budynków mieszkalnych od stycznia 2021 w związku z nowymi WT 2021? Jak wygląda pespektywa stosowania w nowych budynkach systemów grzewczych, wentylacyjnych, klimatyzacyjnych (wentylacja z odzyskiem ciepła, pompy ciepła, fotowoltaika, kolektory słoneczne) oraz izolacji termicznej przegród?
 • Jakich kolejnych zmian w warunkach technicznych budynków możemy spodziewać się w najbliższych latach?
 • Jaka będzie rola rozwiązań opartych o odnawialne źródła energii oraz czy rozwiązania grzewcze oparte o paliwa kopalne będą wspierane w nowej perspektywie budżetowej Unii Europejskiej?
 • Czy Komisja Europejska wspiera konkretne rozwiązania w transformacji energetycznej w ramach Zielonego Ładu? Jaką rolę w Fali Renowacji przewidziano dla budynków gotowych, prefabrykowanych?
 • Co to jest taksonomia i jak wpłynie na rozwój zrównoważonych rozwiązań w systemach ogrzewnictwa i ciepłownictwa w Polsce?
 • W jakim kierunku powinny się rozwijać firmy projektowe i instalacyjne w najbliższych latach?

 

Serdecznie zapraszamy do udziału w webinariach i do dyskusji z ekspertami POBE!

 

Podczas webinariów przewidziana jest PREMIERA dwóch poradników:

 • poradnika POBE na temat Strategii UE Integracji Systemu Energetycznego i „Fali renowacji"
 • aktualizacji poradnika „Jak spełnić wymagania, jakim powinny odpowiadać budynki od 2021 roku?”.

 

 

Webinaria organizowane są przez Porozumienie Branżowe na Rzecz Efektywności Energetycznej (POBE), do którego należą:

 • Sekcja Główna Ciepłownictwa Ogrzewnictwa Wentylacji i Inżynierii Atmosfery Ciepłownictwa Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych,
 • Polska Korporacja Techniki Sanitarnej, Grzewczej, Gazowej i Klimatyzacji,
 • Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej Polska PV,
 • Stowarzyszenie Energooszczędne Domy Gotowe,
 • Stowarzyszenie Polska Wentylacja,
 • Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła,
 • Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych.

 

Podczas webinariów prelegentami będą również eksperci organizacji stowarzyszonych z POBE: Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej Szklanej i Skalnej (MIWO) i Polski Związek Pracodawców Hurtowni Branży Grzewczej, Sanitarnej, Instalacyjnej, Klimatyzacji i Wentylacji ZHI.

 

 

Zapraszamy na webinaria:16-17 grudnia 2020 r.

 

HARMONOGRAM WYDARZENIA

Webinaria Porozumienia Branżowego na Rzecz Efektywności Energetycznej (POBE):

 

Dzień 1: 16 grudnia 2020 r.
"Europejski Zielony Ład i Warunki Techniczne 2021"

 

Rejestracja na webinarium: TUTAJ

 

 

10.00 „Wprowadzenie i Warunki Techniczne  2021 ‒ budynki jednorodzinne i wielorodzinne”
– Paweł Lachman (PORT PC, POBE)


11.00 „Europejski Zielony Ład, strategia integracji sektorów”
– Paweł Wróbel (ekspert POBE)


12.00 „Zagadnienia bezpieczeństwa ppoż. instalacji PV o mocy pow. 6.5 kWp”
– Bogdan Szymański (SBF Polska PV, POBE)


13.00 „Wentylacja w budynkach wielorodzinnych w świetle nowych WT 2021”
– Marcin Gasiński (SPW, POBE)


14.00 „Znaczenie prefabrykowanych budynków drewnianych w świetle Zielonego Ładu”
– Marek Beśka (SEDG, POBE)


15.00 „Izolacja cieplna przegród zewnętrznych budynków w świetle nowych WT 2021”
– Henryk Kwapisz (MIWO, POBE)

 

 

Dzień 2: 17 grudnia 2020 r.
"Fala Renowacji – rola OZE i wyzwania dla branży"

 

Rejestracja na webinarium: TUTAJ

 

10.00 „Strategia Komisji Europejskiej "Fala Renowacji”
– Paweł Wróbel (ekspert POBE)
11.00 „Budynki plus-energetyczne i akcja "Dom bez Rachunków"
– Paweł Lachman (PORT PC, POBE)
12.00 „Sposoby zwiększania udziału OZE w ogrzewaniu budynków, domy słoneczne jako koncepcja wykorzystania kolektorów słonecznych do całorocznego ogrzewania”
– Janusz Starościk (SPIUG, POBE)
13.00 „Strategia EU jako nowe wyzwania dla profesjonalnej dystrybucji: digitalizacja i zarządzanie wiedzą”
– Tomasz Boruc (ZHI, POBE)    
14.00 „SRI i wyzwania branży związane z modernizacją budynków”
– Anna Bogdan, Joanna Rucińska (PZITS, POBE)

 

Strona wydarzenia, harmonogram oraz rejestracja: http://pobe.pl/2020webinaria/

 

Źródło: Porozumienie Branżowe na Rzecz Efektywności Energetycznej (POBE)

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

 • Pompy ciepła 2023-2024

 • Pompy ciepła 2021-2022

 • Pompy ciepła 2022-2023

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

 • Pompy ciepła 2020-2021

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

 • Pompy ciepła 2019-2020

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.