Reklama
Dezynfekcja przez zamgławianie termiczne. Synova foG – stop patogenom PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
Data dodania: 16.12.2020

Pogarszająca się sytuacja epidemiologiczna jest ogromnym problemem z uwagi na zagrożenie zdrowia, życia i uciążliwe obostrzenia społeczne. Trudności, z jakimi spotykają się służby sanitarne, spowodowane są głównie wysokim współczynnikiem reprodukcji wirusa SARS CoV-2. Mimo, że neutralizacja samego koronawirusa jest stosunkowo łatwa, w porównaniu z endosporami, to istnieją obawy, że skuteczny lek na COVID-19 może nigdy nie powstać.

 

 20201216 synova 1


Wyścig firm farmaceutycznych w badaniu nad szczepionką i lekiem ciągle trwa. Równolegle rozpoczęły się także prace nad opracowaniem szybkiej i bezpiecznej metody sanityzacji dużych obiektów i pomieszczeń przy relatywnie niskich kosztach. Twórcom zależało na jak najkrótszym wyłączeniu z użytkowania obiektu, w którym pojawiło się ognisko zakażeń.


Nowatorskim sposobem, który zyskuje przewagę nad bardzo popularną (mimo, że niezalecaną przez PZH) metodą ozonowania, jest dezynfekcja przez zamgławianie termiczne. Wykorzystuje się do tego  generator mgły Synova foG znajdujący się w ofercie firmy EUROALARM. Wydajność tego urządzenia pozwala w czasie około 6 minut wypełnić aerozolem pomieszczenie o kubaturze do 6000 m3.

 

Dzięki tak dużej wydajności i wyjątkowym właściwościom aerozolu dochodzi do bardzo szybkiego oczyszczenia powietrza. W pierwszej kolejności następuje oczyszczenie mechanicznie, poprzez kontakt mikrokropel, które sumarycznie cechują się bardzo dużą powierzchnię, co zobrazowano na rysunku 1.

 

20201216 synova 2

Rys. 1. Porównanie sumarycznej powierzchni kropel wody dla różnej ich wielkości

 

 

Bezpieczeństwo i skuteczność tej metody wzrasta dzięki zastosowaniu odpowiednich procedur i substancji biobójczych, które mogą być dodawane w zależności od potrzeb. Należy zaznaczyć, że tylko nieliczne substancje biobójcze mogą być stosowane w metodzie termicznej. Aerozol w 80% składa się z nośnika, a w 20% z pozostałych składników, w tym substancji czynnej. Zaletą tak wytworzonej mgły są małe krople o średnicy od 1 do 5 mikronów, dzięki czemu zawiesina może długo utrzymywać się w powietrzu, głęboko penetrując mikroszczeliny wszystkich powierzchni. Mgła utrzymuje się przez około 1-3 godziny – pomieszczenie można przewietrzyć już po 30 minutach i mgła samoistnie zanika.

 

Specjalny płyn eksploatacyjny ma analizę mikrobiologiczną i ocenę toksykologiczną producenta. Podstawowy preparat jest nietoksyczny – składa się z glikolu, wody, alkoholu, surfaktantów i substancji zapachowych. W ofercie są również płyny zawierające substancje biobójcze, dzięki czemu rozpylany aerozol może mieć różne zastosowania:

 • płyn zawierający surfaktant służy do mechanicznego oczyszczania i odświeżania powietrza, także w obecności ludzi i zwierząt (użycie Synova foG nie wymaga przeszkolonego personelu i środków ochrony osobistej);
 • płyn do dezynfekcji z zarejestrowanym preparatem w Urzędzie Wyrobów Medycznych i Biobójczych (do neutralizacji grzybów, bakterii, koronawirusów i zarodników) z zachowaniem obostrzeń BHP;
 • płyn do zwalczania insektów (głównie w przemyśle hodowlanym i obróbce drewna) z zachowaniem rygorów BHP.

 

20201216 synova 3
Rys. 2. Synova foG S na uchwycie

 

Użycie substancji bezpiecznych otwiera dużo szersze możliwości przed tym urządzeniem. Generator Synova foG może być stosowany także w systemach bezpieczeństwa przeciwpożarowego, a także jako system antykradzieżowy. Straż pożarna wykorzystuje tego typu zamgławiacze do sprawdzania systemów oddymiania (poprawności zaprojektowanych klap dymowych i ich wysterowania). Spotyka się także instalacje, gdzie generator zamontowany na stałe pełni w danym obiekcie dwie funkcje:

 • służąc do cyklicznej sanityzacji po załadowaniu płynu z substancją czynną,
 • jako system antykradzieżowy, który jest wysterowany przez system przeciwwłamaniowy lub kamery CCTV – w chwili wykrycia włamania do obiektu, intruz po 10 sekundach traci orientację, gdyż błyskawiczne spada przejrzystość powietrza, nawet do 0,5 m.

 

System Synova foG pozbawiony jest wad, z jakimi spotykamy się przy ozonowaniu. Nie jest szkodliwy dla elektroniki i nie wchodzi w reakcję z elementami gumowymi. Metodą tą można zamgławiać pomieszczenia, w których znajdują się na przykład komputery. Nie powoduje korozji, nie pozostawia osadu, smug itp.

 

Używając podstawowego płynu z surfaktantem, można również dokonać dezynfekcji powierzchni gwarantującej 99,99% odkażenia. Zalecane jest wówczas przetarcie mechaniczne powierzchni z użyciem odpowiednich preparatów, gdyż wszystkie patogeny zostały sprowadzone przez opadającą mgłę „do parteru”.

 

Podsumowując
Swoją rosnącą popularność Synova foG zawdzięcza jednak przede wszystkim zastosowaniu jako mgła z substancją czynną, gdyż rozwiązujemy dzięki temu problemy, o których wspomnieliśmy na wstępie. Najnowsze badania dowodzą, iż wirus może skutecznie rozprzestrzeniać się drogą aerozolową, a nie tylko kropelkową. Krótki czas wyizolowania pomieszczenia lub całego budynku do dezynfekcji w ogromnej mierze ogranicza straty spowodowane długotrwałą izolacją obiektu, takie jak na przykład wstrzymanie produkcji. System ten zalecany jest do biur, hoteli, klubów fitness, szkół, pojazdów komunikacji publicznej i zakładów produkcyjnych.


Urządzenia z serii Synova foG posiadają klasyczne wejścia wyzwalające, pozwalające na sterowanie z poziomu automatyki budynkowej, pilota radiowego lub manualnie. Jednostki wyposażone są w akumulator zapewniający zasilanie awaryjne.

 

Sprawdź jak działa Synova foG

 

 


Szeroka gama generatorów Synova foG pozwala na dobór urządzenia w zależności od wielkości pomieszczeń poddawanych zamgławianiu i intensywności używania. Najmniejsze generatory pozwalają na zamglenie kubatury od 50 m3 do 200 m3 w kilkanaście sekund, bardziej wydajne od 1500 m3 do 6000 m3 w kilka minut. Ceny zaczynają się od około 3 tys. zł. Płyn stanowiący źródło aerozolu jest umieszczany w prostym, łatwo dostępnym zasobniku urządzenia i jest elementem eksploatacyjnym. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.euroalarm.com.pl

 

 

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

 • Pompy ciepła 2020-2021

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

 • Pompy ciepła 2019-2020

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

 • Pompy ciepła 2018

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2017

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2018

 • Pompy ciepła 2015

 • Pompy ciepła 2016

 • Pompy ciepła 2017

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.