#REPowerEU – Podwojenie sprzedaży pomp ciepła wymaga Akceleratora pomp ciepła PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Data dodania: 07.04.2022

8 marca 2022 w komunikacie Komisji Europejskiej "REPowerEU" przedstawiono szereg działań dotyczących rezygnacji z paliw kopalnych. W dokumencie zaproponowano podwojenie poziomu ambicji w zakresie sprzedaży pomp ciepła, informując o potrzebie 2-krotnego zwiększenia rocznej sprzedaży pomp ciepła w ciągu najbliższych 5 lat.

 

 

W lipcu 2020 r. w unijnej strategii UE dotyczącej integracji systemów energetycznych zasugerowano potrzebę elektryfikacji ogrzewania ponad 40% europejskich budynków mieszkalnych i komercyjnych, co doprowadziłoby do osiągnięcia celu w postaci około 50 milionów pomp ciepła zainstalowanych do 2030 r. i w praktyce wymagałoby rocznego wzrostu o około 16% w ciągu tej dekady. 3 marca 2022 r. Międzynarodowa Agencja Energii MAE stwierdziła, że „przyspieszenie przewidywanego wdrożenia poprzez podwojenie obecnego tempa instalacji pomp ciepła w UE pozwoliłoby zaoszczędzić dodatkowe 2 mld m3 gazu już w pierwszym roku”.

 

20220407 EU PARLAMENT


W opublikowanej w lutym 2022 r. w języku polskim mapie drogowej „Net Zero by 2050” MAE wskazuję, że w 2050 r. ponad 50% ciepła powinno pochodzić z elektrycznych pomp ciepła, a w przypadku krajów rozwiniętych (OECD) poziom ten powinien sięgnąć 2/3 istniejących zasobów budowlanych.

 

Jak twierdzi Tomasz Nowak, Sekretarz Generalny Europejskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła EHPA: „Doceniamy to, że korzyści płynące z pomp ciepła dla społeczeństwa zostały w pełni uznane. Potrzebujemy jak najszerszego wsparcia, aby zmniejszyć zależność od paliw kopalnych w ogrzewaniu i to potrzebujemy go szybko. Podwojenie obecnego poziomu sprzedaży pomp ciepła w ciągu najbliższych 5 lat to minimum, aby uniezależnić obywateli UE od energii ze źródeł kopalnych. W 2021 r. sprzedaż pomp ciepła wyniosła ponad 2 mln sztuk rocznie (25% rynku urządzeń grzewczych w Europie), a podwojenie sprzedaży do 2026 r. oznaczałoby zainstalowanie około 16,5 mln dodatkowych urządzeń w ciągu najbliższych pięciu lat*. Wzywamy Komisję Europejską do wdrożenia tego przyspieszenia poprzez ustanowienie „Unijnego Akceleratora Pomp Ciepła”, który zapewni wszystkie środki niezbędne do ułatwienia instalacji pomp ciepła i uczynienia ich przystępnymi cenowo dla użytkowników końcowych oraz do odpowiedniego dostosowania unijnego prawodawstwa*.


Zwiększenie zaangażowania użytkowników końcowych będzie niezbędne, aby transformacja energetyczna zakończyła się sukcesem, i to od zaraz. Branża jest gotowa do działania, a my jesteśmy gotowi określić szczegóły dotyczące przyspieszenia wdrażania pomp ciepła we współpracy z ustawodawcami europejskimi i krajowymi.”

 

Jak twierdzi Paweł Lachman, prezes PORTPC, obecnie bardzo prawdopodobne jest znaczne skrócenie terminu wprowadzenia wymogu mieszkalnych budynków bezemisyjnych, wynikającego z najnowszego projektu dyrektywy EPBD, z 2030 r. na rok 2025/2026. Chodzi o nowe budynki mieszkalne, w których nie występuje emisja dwutlenku węgla w miejscu lokalizacji inwestycji oraz standard energetyczny spełnia warunek energii pierwotnej EP  65 kWh/m2rok. Dokładnie taki standard budynków ma wesprzeć przygotowywany obecnie program priorytetowy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o nazwie „Moje Ciepło”

 

*Dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, Dyrektywa w sprawie opodatkowania energii, Dyrektywa w sprawie ETS, Dyrektywa w sprawie efektywności energetycznej, Dyrektywa w sprawie energii odnawialnej, Rozporządzenie w sprawie F-gazów, Dyrektywa i Rozporządzenia w sprawie ekoprojektu.O EHPA

Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła (EHPA) reprezentuje większość europejskiego przemysłu pomp ciepła. Jego członkowie to producenci pomp ciepła i komponentów, instytuty badawcze, uniwersytety, laboratoria testowe i agencje energetyczne. Głównym celem stowarzyszenia jest promowanie świadomości i właściwego wdrażania technologii pomp ciepła na rynku europejskim w zastosowaniach mieszkaniowych, komercyjnych i przemysłowych. EHPA dąży do zapewnienia technicznego i ekonomicznego wkładu dla władz europejskich, krajowych i lokalnych w sprawach legislacyjnych, regulacyjnych i dotyczących efektywności energetycznej. Wszystkie działania mają na celu pokonanie barier rynkowych i rozpowszechnianie informacji w celu przyspieszenia rozwoju rynku pomp ciepła do ogrzewania, chłodzenia i produkcji ciepłej wody.

 

Więcej informacji o EHPA na stronie: www.ehpa.org

 

 

O PORT PC

Polska Organizacja Rozwoju Pomp Ciepła (PORT PC) jest stowarzyszeniem branżowym, którego celem jest wzmocnienie wizerunku technologii pomp ciepła poprzez stworzenie systemu zarządzania jakością, opracowanie i wdrożenie standardów technicznych oraz certyfikowanie i przeprowadzanie profesjonalnych porad technicznych na europejskim rynku. poziom uznany w skali europejskiej. PORT PC od 2012 roku jest członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła (EHPA) z siedzibą w Brukseli. Ponadto współpracuje z europejskimi organizacjami branżowymi, w tym z niemieckim BWP i niemieckim stowarzyszeniem inżynierów VDI. PORT PC jest członkiem założycielem Porozumienia Branżowego na Rzecz Efektywności Energetycznej Budynków (od 2018 roku)

Więcej informacji o PORT PC na stronie: www.portpc.pl

 

[Źródło: EHPA, PORT PC]

 

PODOBNE ARTYKUŁY:

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2024

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.