Reklama
 
 
 
 
PORT PC apeluje do Premiera w sprawie ochrony użytkowników pomp ciepła przed drastycznymi podwyżkami cen energii PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Data dodania: 23.09.2022

22 września br. PORT PC wystosowało apel do Premiera polskiego rządu o pilną interwencję w kwestii ograniczenia drastycznych podwyżek cen energii dla użytkowników pomp ciepła. PORT PC zwraca uwagę, że jest to szczególna grupa odbiorców energii, która poprzez swoją decyzję o inwestycji w pompę ciepła ‒ jako najbardziej efektywnego i ekologicznego źródła zasilania w ciepło/chłód budynków ‒ istotnie przyczynia się do realizacji założeń Krajowego Planu Odbudowy i Polskiego Ładu. PORT PC popiera propozycje Polskiego Alarmu Smogowego dotyczące zwiększenia limitu 2 tys. kWh/rok zużycia energii elektrycznej, w ramach którego ceny energii będą zamrożone, o dodatkowe 4000 kWh/rok w przypadku gospodarstw domowych wykorzystujących energię elektryczną na cele grzewcze.

 

 

portpc 300

 

22 września bieżącego roku Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC), zrzeszająca producentów i dystrybutorów pomp ciepła w Polsce oraz projektantów, instalatorów i inne osoby związane zawodowo z technologią pomp ciepła, wystosowała do Premiera polskiego rządu, pana Mateusza Morawieckiego, specjalny apel związany z krytyczną sytuacją, w jakiej znalazł się obecnie polski rynek pomp ciepła. PORT PC wyraziło w nim swoje zaniepokojenie skalą planowanych podwyżek cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych oraz dotychczasowymi propozycjami związanymi z tzw. tarczą solidarnościową, prosząc o pilną interwencję w kwestii ograniczenia tych podwyżek dla użytkowników pomp ciepła. Jest to szczególna grupa odbiorców energii, która decydując się na inwestycję w pompę ciepła ‒ jako najbardziej efektywnego i ekologicznego źródła zasilania w ciepło/chłód budynków ‒ istotnie przyczynia się do realizacji założeń Krajowego Planu Odbudowy i Polskiego Ładu.


Proponowana obecnie tzw. tarcza solidarnościowa nie obejmuje ochroną gospodarstw domowych korzystających z pomp ciepła. Właściciele domów, którzy już zdecydowali się na tę ekologiczną formę ogrzewania swoich budynków (co najmniej trzykrotnie bardziej efektywną niż bezpośrednie ogrzewanie elektryczne), bardzo dotkliwie odczują więc zapowiadane podwyżki cen energii elektrycznej, znajdując się ‒ z uwagi na posiadanie elektrycznego źródła ciepła ‒ poza limitem 2 tys. kWh/rok zużytej energii. Z kolei osoby, które planują inwestycję w pompy ciepła, mogą zostać skutecznie do niej zniechęcone.


Problemu z pewnością nie rozwiążą złożone w ostatniej chwili przez przedstawiciela rządu, Ministra Waldemara Budę, niesprecyzowane bliżej obietnice rekompensat z powodu wzrostu cen prądu dla użytkowników ogrzewania elektrycznego.

 

Obecna sytuacja stanowi ogromne zagrożenie dla rozwoju polskiego rynku pomp ciepła oraz realizacji założeń Krajowego Planu Odbudowy. Warto zauważyć, że w lipcu 2022 r. udział wniosków o dofinansowanie do instalacji pomp ciepła, złożonych w ramach programu „Czyste Powietrze”, wynosił aż 62% w odniesieniu do ogólnej liczby wniosków, co w przełożeniu na liczby może oznaczać zapotrzebowanie na około 100 tys. pomp ciepła rocznie. Jednak istotny wzrost kosztów eksploatacji pomp ciepła spowodowany podwyżką cen energii elektrycznej, brak ochrony w tym zakresie ze strony państwa i niepewność inwestorów co do rozwoju sytuacji oraz ostatecznie ‒ spodziewany znaczący spadek rentowności inwestycji w pompę ciepła przy porównaniu kosztów jej eksploatacji z eksploatacją innych źródeł ciepła (zasilanych z paliw kopalnych, które zostały objęte tzw. tarczą) mogą spowodować załamanie programu „Czyste Powietrze” i programu „Moje Ciepło”, a także całkowite załamanie polskiego rynku pomp ciepła. Będzie to skutkować gwałtownym spadkiem popytu na te urządzenia i zagrozi stabilności funkcjonowania wielu polskich firm związanych z rynkiem pomp ciepła.


Trudno również obecnie nie dostrzec ogromnej fali niezadowolenia wyrażanego przez aktualnych użytkowników pomp ciepła z tak drastycznych podwyżek cen energii elektrycznej oraz ich obaw o sens dalszego użytkowania pomp ciepła.


Pominięcie w tzw. tarczy solidarnościowej gospodarstw, które wymieniły nieekologicznie kotły węglowe na pompy ciepła, jest sprzeczne z założeniami Polskiego Ładu i podważa zaufanie do polityki rządu w tym zakresie. Koliduje również z dotychczasowym stanowiskiem Premiera w sprawie inwestycji w pompy ciepła, wyrażanym publicznie m.in. poprzez zachęty do montażu tych urządzeń, w tym także przy zainicjowaniu budowy dwóch prawdopodobnie największych fabryk pomp ciepła w Europie. Warto przypomnieć, że tak duże zainteresowanie inwestycyjne w Polsce jest w pełni zgodne ze strategiami „Europejskiego Zielonego Ładu” oraz pakietu REPowerEU, stawiających na powszechne zastosowanie pomp ciepła w kontekście poprawy jakości powietrza oraz uniezależnienia się od paliw kopalnych (w szczególności od gazu ziemnego i węgla) importowanych z Rosji.  
Dla przyszłości technologii pomp ciepła niezwykle ważna jest konsekwentna polityka państwa w obszarze kształtowania cen energii oraz zapewnienie ich przewidywalności i stabilności. Tymczasem sytuacja na rynku pomp ciepła w Polsce stała się krytyczna z powodu zapowiadanego drastycznego wzrostu cen energii elektrycznej po przekroczeniu proponowanego limitu 2 tys. kWh/rok, co bezpośrednio uderza w użytkowników pomp ciepła, istotnie zwiększając koszty eksploatacyjne tych urządzeń. Jednocześnie proponuje się zamrożenie cen gazu ziemnego, co stwarza dla źródeł ciepła korzystających z tego paliwa nieporównywalnie bardziej dogodne warunki. W ocenie PORT PC może to spowodować trwałe odejście od stosowania technologii pomp ciepła w Polsce i kompletną utratę zaufania polskich konsumentów do tych urządzeń.

 

Dlatego też PORT PC w pełni popiera propozycje Polskiego Alarmu Smogowego z 19 września 2022 r. dotyczące zwiększenia limitu 2 tys. kWh/rok zużycia energii elektrycznej, w ramach którego ceny energii będą zamrożone ‒ o dodatkowe 4000 kWh/rok w przypadku gospodarstw domowych wykorzystujących energię elektryczną na cele grzewcze.

 

Tylko taka forma wsparcia dla obecnych i potencjalnych użytkowników pomp ciepła jest obecnie ‒ wobec trudnej sytuacji na rynku energii ‒ skutecznym antidotum na zagrożenia dla rynku pomp ciepła w Polsce oraz może zapewnić jego szybki i stabilny rozwój jako docelowo podstawowej technologii w ogrzewnictwie. A to z kolei jest nieodzowne, by w przyszłości zyskać większą niezależność energetyczną, zapobiegać zawirowaniom na rynku energii i cieszyć się czystym powietrzem.

 

 

Źródłó: www.portpc.pl

www.portpc.pl
 

PODOBNE ARTYKUŁY:

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

  • Pompy ciepła 2018

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2017

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.