PORT PC apeluje do Premiera w sprawie ochrony użytkowników pomp ciepła przed drastycznymi podwyżkami cen energii |
Data dodania: 23.09.2022 |
22 września br. PORT PC wystosowało apel do Premiera polskiego rządu o pilną interwencję w kwestii ograniczenia drastycznych podwyżek cen energii dla użytkowników pomp ciepła. PORT PC zwraca uwagę, że jest to szczególna grupa odbiorców energii, która poprzez swoją decyzję o inwestycji w pompę ciepła ‒ jako najbardziej efektywnego i ekologicznego źródła zasilania w ciepło/chłód budynków ‒ istotnie przyczynia się do realizacji założeń Krajowego Planu Odbudowy i Polskiego Ładu. PORT PC popiera propozycje Polskiego Alarmu Smogowego dotyczące zwiększenia limitu 2 tys. kWh/rok zużycia energii elektrycznej, w ramach którego ceny energii będą zamrożone, o dodatkowe 4000 kWh/rok w przypadku gospodarstw domowych wykorzystujących energię elektryczną na cele grzewcze.
22 września bieżącego roku Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC), zrzeszająca producentów i dystrybutorów pomp ciepła w Polsce oraz projektantów, instalatorów i inne osoby związane zawodowo z technologią pomp ciepła, wystosowała do Premiera polskiego rządu, pana Mateusza Morawieckiego, specjalny apel związany z krytyczną sytuacją, w jakiej znalazł się obecnie polski rynek pomp ciepła. PORT PC wyraziło w nim swoje zaniepokojenie skalą planowanych podwyżek cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych oraz dotychczasowymi propozycjami związanymi z tzw. tarczą solidarnościową, prosząc o pilną interwencję w kwestii ograniczenia tych podwyżek dla użytkowników pomp ciepła. Jest to szczególna grupa odbiorców energii, która decydując się na inwestycję w pompę ciepła ‒ jako najbardziej efektywnego i ekologicznego źródła zasilania w ciepło/chłód budynków ‒ istotnie przyczynia się do realizacji założeń Krajowego Planu Odbudowy i Polskiego Ładu.
Obecna sytuacja stanowi ogromne zagrożenie dla rozwoju polskiego rynku pomp ciepła oraz realizacji założeń Krajowego Planu Odbudowy. Warto zauważyć, że w lipcu 2022 r. udział wniosków o dofinansowanie do instalacji pomp ciepła, złożonych w ramach programu „Czyste Powietrze”, wynosił aż 62% w odniesieniu do ogólnej liczby wniosków, co w przełożeniu na liczby może oznaczać zapotrzebowanie na około 100 tys. pomp ciepła rocznie. Jednak istotny wzrost kosztów eksploatacji pomp ciepła spowodowany podwyżką cen energii elektrycznej, brak ochrony w tym zakresie ze strony państwa i niepewność inwestorów co do rozwoju sytuacji oraz ostatecznie ‒ spodziewany znaczący spadek rentowności inwestycji w pompę ciepła przy porównaniu kosztów jej eksploatacji z eksploatacją innych źródeł ciepła (zasilanych z paliw kopalnych, które zostały objęte tzw. tarczą) mogą spowodować załamanie programu „Czyste Powietrze” i programu „Moje Ciepło”, a także całkowite załamanie polskiego rynku pomp ciepła. Będzie to skutkować gwałtownym spadkiem popytu na te urządzenia i zagrozi stabilności funkcjonowania wielu polskich firm związanych z rynkiem pomp ciepła.
Dlatego też PORT PC w pełni popiera propozycje Polskiego Alarmu Smogowego z 19 września 2022 r. dotyczące zwiększenia limitu 2 tys. kWh/rok zużycia energii elektrycznej, w ramach którego ceny energii będą zamrożone ‒ o dodatkowe 4000 kWh/rok w przypadku gospodarstw domowych wykorzystujących energię elektryczną na cele grzewcze.
Tylko taka forma wsparcia dla obecnych i potencjalnych użytkowników pomp ciepła jest obecnie ‒ wobec trudnej sytuacji na rynku energii ‒ skutecznym antidotum na zagrożenia dla rynku pomp ciepła w Polsce oraz może zapewnić jego szybki i stabilny rozwój jako docelowo podstawowej technologii w ogrzewnictwie. A to z kolei jest nieodzowne, by w przyszłości zyskać większą niezależność energetyczną, zapobiegać zawirowaniom na rynku energii i cieszyć się czystym powietrzem.
Źródłó: www.portpc.pl www.portpc.pl |
PODOBNE ARTYKUŁY:
POLECAMY WYDANIA SPECJALNE
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2024
-
Pompy ciepła 2023-2024
-
Pompy ciepła 2021-2022
-
Pompy ciepła 2022-2023
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023
-
Pompy ciepła 2020-2021
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020
-
Pompy ciepła 2019-2020