Zapraszamy na XI Kongres PORT PC „Pompy ciepła w energetyce prosumenckiej” PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Data dodania: 17.05.2023

Już 21 czerwca 2023 r. w Krakowie odbędzie się kolejny, doroczny Kongres Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC), najważniejsze wydarzenie krajowej branży pomp ciepła, służące jej integracji oraz wymianie wiedzy i doświadczeń. Kongres PORT PC to wyjątkowa okazja do zapoznania się z najnowszymi trendami i uwarunkowaniami rozwoju polskiego rynku pomp ciepła w odniesieniu do innych rynków europejskich, polityki Unii Europejskiej i działań polskiej administracji państwowej. Program Kongresu został tak zaplanowany, aby każdy z naszych gości znalazł w nim wiele tematów szczególnie odpowiadających na jego potrzeby.

 

 

 

20230517 XI Kongres PORT PC

 

Bezpieczeństwo energetyczne i rozwój energetyki prosumenckiej

Dziś, gdy zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego wymaga istotnego przyspieszenia działań związanych m.in. z elektryfikacją w ogrzewnictwie i wdrażaniem odnawialnych źródeł energii, rozwój rynku pomp ciepła − jako docelowej technologii w ogrzewnictwie − zyskał pierwszorzędne znaczenie. Upowszechnianie pomp ciepła i prosumenckiej energetyki słonecznej wymaga odpowiedniego wsparcia systemowego – skierowanego do branży i konsumentów. Potrzebne są również zmiany w świadomości właścicieli czy zarządców budynków, ale jednocześnie − pozyskanie nowych kompetencji przez projektantów i wykonawców, w tym odpowiednie dopasowanie niektórych mocno skostniałych już wytycznych projektowych.


Niezbędne jest również przemodelowanie rynku energetycznego, w którym aktywną rolę powinien odgrywać prosument, który produkuje, magazynuje i konsumuje znaczącą ilość energii odnawialnej wytworzonej przez domową instalację solarną.


W ten sposób każdy z nas może zapewnić sobie pewną samowystarczalność energetyczną i znikome koszty eksploatacji budynku, a jednocześnie mieć wkład w krajowe bezpieczeństwo energetyczne.


Właśnie tym zagadnieniom poświęcony będzie przede wszystkim tegoroczny Kongres PORT PC – „Pompy ciepła w energetyce prosumenckiej”. Liczymy, że nie zabraknie na nim nikogo, kto zawodowo związany jest z rynkiem pomp ciepła i szerzej − rynkiem grzewczym czy rynkiem budowlanym.

 


Nasi goście specjalni

O randze Kongresu PORT PC dobitnie świadczy liczba jego uczestników oraz znamienici prelegenci i goście specjalni wydarzenia. W 2021 r., w Kongresie emitowanym on-line wzięło udział ponad 1000 osób. W 2022 r., w formule hybrydowej, Kongres zgromadził 750 uczestników, w tym 200 stacjonarnie oraz 550 on-line. W bieżącym roku wszystkich zainteresowanych organizatorzy zapraszają do udziału stacjonarnego.

 

Gośćmi specjalnymi XI Kongresu będą ważni przedstawiciele administracji państwowej oraz znani eksperci z Polski i zagranicy, w tym m.in.:

  • Piotr Dziadzio – Podsekretarz stanu, Główny Geolog Kraju, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Surowcowej Państwa, Ministerstwo Klimatu i Środowiska,
  • Paweł Mirowski – Wiceprezes Zarządu, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW),
  • Laura Cozzi – Chief Energy Modeller; International Energy Agency (IEA),
  • Jan Rosenow – Dyrektor Programów Europejskich, The Regulatory Assistance Project,
  • Marek Miara – Business Developer Heat Pumps w Fraunhofer ISE.

 

Kompleksowa tematyka dopasowana do potrzeb

Tegoroczny Kongres PORT PC jest wydarzeniem jednodniowym, z kompleksowym i obszernym programem − stąd część sesji będzie odbywać się równolegle. Wszystkie prezentacje będą jednak nagrywane, a dostęp do nich uczestnicy uzyskają po Kongresie.


Program XI Kongresu PORT PC został tak zaplanowany, aby każdy z naszych gości znalazł w nim wiele tematów szczególnie odpowiadających na jego potrzeby.

 


Producenci, dystrybutorzy, przedstawiciele hurtowni

Tę grupę niewątpliwie zainteresują wyzwania, z jakimi musi się zmierzyć branża grzewcza w Polsce i w Europie – m.in. w związku z nowymi regulacjami unijnymi oraz celami w zakresie odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej. Omówione będą więc zmiany w dyrektywie EPBD, zestaw narzędzi polityki dotyczącej pomp ciepła (analiza Regulatory Assistance Project − RAP) oraz plan działania na rzecz przyspieszenia wdrażania pomp ciepła w UE, tzw. unijny akcelerator pomp ciepła.

 

Przedstawimy również zmiany w dyrektywie f-gazowej i ich wpływ na rynek pomp ciepła, a także wnioski z najnowszego raportu IEA – „Przyszłość pomp ciepła” oraz doświadczenia z „rewolucji” na niemieckim rynku pomp ciepła. Omówiony będzie też przykład projektu, który służy zmniejszeniu barier rozwoju technologii gruntowych pomp ciepła.

 

Kolejne ważne tematy to nowe programy wsparcia rynku pomp ciepła i OZE w Polsce, pożądane zmiany w tych programach, a także główne bariery rozwoju rynku, w tym związane z kwalifikacjami i szkoleniami branży. Będzie też mowa o nowych projektach Narodowego Centrum Badań i Rozwoju skierowanych do branży. Celem porównania − zostaną zaprezentowane programy wsparcia, które funkcjonują w wybranych krajach europejskich.

 

Ponadto organizatorzy pomogą rozprawić się z mitami na temat pomp ciepła, przedstawiając konkretne fakty, które można wykorzystać np. podczas planowania kampanii reklamowych czy rozmów z inwestorami.

 


Projektanci, wykonawcy, serwisanci

Oprócz zmian w aktach prawnych i nowości w zakresie dofinansowań inwestycji oraz programów wsparcia, projektantów i wykonawców (podobnie jak producentów) zapewne żywo zainteresuje temat powszechnie funkcjonujących mitów w odniesieniu do technologii pomp ciepła. W programie XI Kongresu dedykowanych jest im jednak znacznie więcej tematów, wprost odnoszących się do praktyki projektowej czy wykonawczej.

 

Można się m.in. spodziewać premiery nowych projektowych temperatur zewnętrznych w przypadku ogrzewania i chłodzenia budynków, a także konkretnych przykładów doboru urządzeń w kontekście wyznaczania punktu biwalentnego.

 

Przeanalizujemy również możliwości techniczne w zakresie układów z pompą ciepła i fotowoltaiką oraz dodatkowo − magazynem energii elektrycznej i korzyści wynikające z takiego połączenia. Zostanie też zaprezentowana kompleksowa analiza samowystarczalności energetycznej budynku w odniesieniu do różnych standardów energetycznych domów jednorodzinnych, wykorzystujących kompleksowe rozwiązanie OZE – pompę ciepła, fotowoltaikę i magazyn energii elektrycznej. Tematy te dopełni premiera nowego poradnika „Moje ciepło 2023”.

 


Przedstawiciele samorządów, organizacji branżowych i szkół wyższych

Tej grupie uczestników dedykujemy zarówno tematy związane z nowymi regulacjami unijnymi i krajowymi, jak i wyzwaniami, z którymi trzeba się zmierzyć w kontekście zwiększania efektywności energetycznej budynków, obecnych zmian na rynku urządzeń grzewczych czy też rozwoju rynku prosumenckiego w Polsce.

 

Warto przeanalizować możliwości, jakie dają w tym zakresie krajowe programy wsparcia inwestycji – „Czyste Powietrze”, „Mój Prąd”, „Moje ciepło”, oraz przyjrzeć się praktycznym rozwiązaniom. Warto też poznać konkretne korzyści, jakie zapewnia technologia pomp ciepła, połączenie jej z fotowotaiką i dodatkowo – magazynem energii elektrycznej.

 

Istotny jest również temat wyzwań związanych ze szkoleniami branży i zdobywaniem odpowiednich kwalifikacji zawodowych, który zostanie zaprezentowany podczas wydarzenia. Porozmawiamy też o jednym z najnowszych projektów POBE – kampanii edukacyjnej wspierającej kompleksową termomodernizację i program „Czyste Powietrze”.


Podsumowaniem Kongresu będzie debata z udziałem prelegentów i gości na temat perspektyw rozwoju rynku pomp ciepła w Polsce.

 


Zapraszamy na Kongres!
Do udziału w XI Kongresie PORT PC tradycyjnie zapraszamy wszystkich reprezentantów branży grzewczej − producentów, dystrybutorów i przedstawicieli hurtowni instalacyjnych, instalatorów, projektantów, dystrybutorów, audytorów i certyfikatorów energetycznych, a także przedstawicieli organizacji branżowych oraz instytucji związanych z rozwojem rynku pomp ciepła w Polsce. Równie ważna jest obecność na wydarzeniu przedstawicieli samorządów, szkół i uczelni oraz innych osób zainteresowanych tematyką efektywnych budynków przyszłości.


Szczegóły dotyczące XI Kongresu PORT PC oraz program dostępne są na stronie: https://portpc.pl/kongres/

 

 
 

PODOBNE ARTYKUŁY:

Reklama

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2024

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.