Zarządzanie energią oraz znaczenie jakości powietrza wewnątrz pomieszczeń
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Wydanie 5/2008  |  Data dodania: 19.05.2008

Liczy się zawsze pierwsze wrażenie. Wiedzą o tym doskonale właściciele i pracownicy sklepów. Kiedy tylko klient otworzy drzwi i postawi swoją nogę w wejściu, temperatura, wilgotność, wentylacja i zapach panujące w pomieszczeniu będą miały natychmiastowy i długotrwały wpływ na to, jak przyjemny będzie dla niego pobyt w sklepie i co kupi. 

    Uzyskanie i utrzymanie odpowiedniej jakości powietrza wewnątrz pomieszczeń (IAQ) w środowisku sprzedaży detalicznej wymaga odpowiedniej strategii kontroli wilgotności, ciśnienia i wentylacji, nieważne czy jest to hipermarket, mały sklep warzywny, restauracja czy dom towarowy. Sprzedawcy detaliczni mogą skorzystać z usług eksperta od ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji aby odnaleźć optymalną kombinację czynników mikroklimatycznych, zapewniających komfort klienta i pracownika, utrzymanie struktury budynku, a także inne cele operacyjne, takie jak konserwacja energii i redukcja kosztów remontowych.

Popraw wygląd budynku i zredukuj koszty zużycia energii

    Ciepło i wilgoć w czasie letnich miesięcy (lub w gorącym klimacie), w połączeniu z małą powierzchnią i dużym ruchem w sklepie sprawia, że utrzymanie przyjemnych warunków mikroklimatycznych przy jednoczesnej kontroli wydatków na energię elektryczną staje się poważnym wyzwaniem.
    Wydajne systemy HVAC (z angielskiego: heating, ventilation and air conditioning – ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja) zapewniają poważną redukcję kosztów zużycia energii. Powód jest prosty: system osuszający HVAC kosztuje cztery razy mniej, niż ręczne usuwanie skroplonej wody z lodówek, zaś emisja gazów cieplarnianych przy produkcji i zużyciu energii elektrycznej jest najpoważniejszym elementem przyczyniającym się do globalnego ocieplenia.
    Właściciele sklepów mają do wyboru kilka różnych sposobów na redukcję kosztów zużycia energii, poprawiając przy tym IAQ i kontrolując wilgotność. Jednym z nich jest instalacja systemu ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji (HVAC) wraz z układem osuszania powietrza w celu usunięcia jak największej ilości wody i precyzyjnego kontrolowania przestrzeni.

Obniż codzienne koszty operacyjne
    Efektywne techniki kontroli wilgotności mogą pomóc w obniżaniu codziennych kosztów operacyjnych na kilka różnych sposobów: niższe koszty mrożenia, redukcja strat w zapasach poprzez zapewnienie świeżości produktów, zmniejszenie ilości zwolnień chorobowych pracowników, a także obniżenie kosztów obsługi urządzeń.
    Konsultanci HVAC współpracują z pracownikami sklepów i konserwatorami urządzeń w celu określenia IAQ, biorąc pod uwagę czas otwarcia, ruch w sklepie, izolację ścian budynku, wilgotność, wpływ kuchni i lodówek w restaruacjach, sklepach, a także określając wpływ procesów unikalnych dla obiektu, takich jak sprzęt elektroniczny, pieczenie czy parzenie kawy. Po oszacowaniu tych elementów, obiekty detaliczne mogą wymagać instalacji systemów HVAC i dodatkowych urządzeń osuszających.

Rozwiązania HVAC redukują zużycie energii
    Termin „zarządzanie energią” jest używany w celu określenia co można zrobić, aby obniżyć ilość energii potrzebnej w działalności, co obniża koszty, zwiększa poziom komfortu gości i minimalizuje wpływ na środowisko jednocześnie nie zmniejszając jakości.
    O tym, jaki wpływ ma IAQ na poziom zadowolenia klientów wiedzą doskonale restauratorzy. Wysoka wilgotność i zapachy z kuchni wywołują u klientów poczucie dyskomfortu i mogą obniżyć sprzedaż i zyski. Zorientowanie na zarządzanie energią i przeprojektowanie systemu HVAC to innowacyjny sposób na utrzymanie wilgotności na ustalonym, niezmiennych poziomie bez konieczności zużycia większej ilości energii. Utrzymanie stałej wilgotności umożliwia właścicielowi zwiększyć temperaturę panującą w sklepie, oszczędzając tym samym energię i zwiększając zyski, a wszystko to bez zmniejszania poziomu komfortu klienta.

Rekomendowane podejście do IAQ
1. Przeprowadzenie audytu obiektu w celu ustalenia poziomu obciążenia systemu HVAC w sklepie, podstawy użyteczności konsumpcyjnej i wykrycie ewentualnych problemów związanych z poziomem wilgotności;
2. Ustawienie kontroli temperatury i wilgotności, aby jak najbardziej odpowiadały wymaganemu poziomowi wygody klienta i określenie wpływu na komfort i zużycie energii;
3. Modernizacja systemu HVAC, dodając systemy zaawansowanej kontroli, takie jak podgrzewanie gorącego powietrza do osuszania i określenie wpływu na komfort i zużycie energii;
4. Określenie wymaganych w obiekcie ulepszeń w izolacji powietrza i instalacja dodatkowej izolacji, aby zapobiec dostawaniu się do budynku nieobrobionego powietrza;
5. Instalacja specjalnych systemów wentylacyjnych lub central nawiewno-wywiewnych w strefach kuchennych aby usunąć nadmierną wilgoć, zapewnić dopływ świeżego powietrza i uzyskać kontrolę nad przemieszczaniem się zapachów;
6. Ustalenie programu kontroli zapobiegawczych z ekspertem HVAC, w którym znajdowałoby się doroczna konserwacja, próbkowanie smarowania, restartowanie urządzeń i bieżąca kontrola.

Jak konserwować energię
● Przeprowadzaj audyty energetyczne w celu lepszego zrozumienia punktu wyjścia obiektu
● Ustal temperaturę i wilgotność na poziomie najlepiej odpowiadającym wymaganemu poziomowi konsumpcji
● Modernizuj posiadane systemy HVAC
● Skontroluj dach i okna w celu ustalenia wycieków energii
● Zainstaluj izolację aby zapobiec dostawaniu się nieklimatyzowanego powietrza
● Zainstaluj systemu kontroli oświetlenia i HVAC, wraz z programowalnymi termostatami.
 
Źródło: Materiały prasowe TRANE 
 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.