Z czego wykonać i jak dobrać przewody wentylacyjne?
Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
Wydanie 5/2008  |  Data dodania: 19.05.2008

W zależności od rodzaju i przeznaczenia budynku, w którym zaprojektowano system wentylacji i klimatyzacji przewody można podzielić na: przeznaczone do instalacji powietrznych, które nie zawierają czynników agresywnych czy ściernych, stosowane głównie w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej (biurowce, sklepy, szkoły, urzędy) oraz przewody stosowane w instalacjach powietrznych w pomieszczeniach przemysłowych, które charakteryzuje większa odporność na działanie czynników agresywnych pojawiających się w procesach technologicznych. W budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej najczęściej stosuje się przewody z blachy stalowej, aluminium lub z materiałów ceramicznych czy betonowych o stosunkowo niewielkiej wartości chropowatości względnej. W pomieszczeniach technologicznych natomiast dobór przewodów związany jest ściśle z rodzajem zanieczyszczeń, jakie będą transportowane wraz z powietrzem oraz właściwościami środowiska wewnętrznego, gdyż zdarzają się sytuacje, że działanie niszczące na materiał, z którego wykonany jest kanał wykazuje nie transportowane powietrze, a środowisko pomieszczenia, przez które prowadzone są przewody (np. tranzyt przez groty solne). 

Dobór wielkości przewodów w wentylacji i klimatyzacji
    W większości sytuacji, w kótrych wysokość bądź powierzchnia pomieszczenia spełnia wymagania stawiane przez ustawę [1], nie ma narzuconego sposobu realizacji wentylacji, pojawia się jedynie zapis zarządzający, że „budynek i pomieszczenia powinny mieć zapewnioną wentylację lub klimatyzację, stosownie do ich przeznaczenia” (§ 51. [1]), „…spełniającą wymagania przepisów rozporządzenia oraz przepisów odrębnych” (§ 77. [1]). Zapis ten nie precyzuje czy ma to być wentylacja grawitacyjna czy mechaniczna. Przewody w wentylacji i klimatyzacji w myśl § 153. 1. [1] są projektowane w zależności od ilości powietrza, które będzie nimi transportowane tj. ich wymiary (przekrój poprzeczny) determinowane są przez określoną wartość prędkości przepływającego powietrza.
    W zależności od przyjętego rozwiązania wentylacji dobór przewodów przedstawiono poniżej.

W wentylacji grawitacyjnej
    Wymiary kanałów określa się na podstawie wymaganej ilości odprowadzanego powietrza, wysokości przewodów oraz różnicy gęstości powietrza zewnętrznego i w kanałach, wynikającego z różnicy temperatury przy założeniu prędkości wiatru zbliżonej do 0 m/s, temperaturze powietrza zewnętrznego równej 12oC i temperaturze powietrza w pomieszczeniu równej 20oC (powyżej 12oC zakłada się, że możliwe jest przewietrzania pomieszczeń poprzez otwieranie okien). Zgodnie z PN-89/B10425 [6] przewody te powinny mieć na całej swojej wysokości jednakowy przekrój i, niezależnie od obliczeń, wymiary nie mniejsze niż 140x140 mm. Często jednak nie prowadzi się odpowiednich obliczeń i bez względu na wysokość przewodu i wymagany wydatek, wykonuje się pojedynczy kanał murowany z cegły o wymiarach 140x140 mm lub z pustaków ceramicznych o średnicy 150 mm. W tabeli 1 zestawiono przybliżone wydajności powietrza w kanałach murowanych.

   Dobierając przewody w wentylacji naturalnej należy również pamiętać o zapewnieniu minimalnej wysokości kanału równej 4,0 m oraz o prawidłowej izolacji termicznej, zabezpieczającej przed korozją i kondensacją pary wodnej, jeżeli kanały wykonane są z materiałów innych niż ceramiczne.

W wentylacji mechanicznej

    Przekrój poprzeczny przewodów wentylacyjnych dobiera się tak, aby zapewnić utrzymanie odpowiednich prędkości przepływającego powietrza. W tabeli 2 zestawiono optymalne zakresy prędkości powietrza płynącego w kanałach wentylacyjnych w zależności od miejsca instalacji.

   Długości boków przewodów należy dobierać tak, aby zminimalizować opory przepływu, tj. im bardziej przekrój poprzeczny przewodu zbliżony jest do kwadratowego tym mniejsza jest wartość współczynnika oporów liniowych. Z tego powodu proporcje boków przewodu nie powinny przekraczać 3 (4):1, jeżeli oczywiście zostało to uwzględnione w projekcie architektonicznym budynku.

Rodzaje przewodów i materiały, z których one są wykonywane
(...)

Przewody murowane (...)
Przewody metalowe (...)
Przewody z tworzyw sztucznych (...)

Dodatkowe oznaczenia przewodów wentylacyjnych
(...)

Podsumowanie
    Instalacje wentylacyjne należy projektować i wykonywać z materiałów odpowiednich dla danego rodzaju transportowanego zanieczyszczenia. Najczęściej wykonuje się je z blachy stalowej z wyłączeniem tych obiektów, w których pojawi się powietrze zanieczyszczone gazami lub parami powodującymi korozję. Równie ważny jak materiał jest odpowiedni montaż przewodów w sposób trwały i prawidłowy pod względem technicznym oraz konieczność okresowego czyszczenia przewodów, która zapewni poprawną pracę instalacji.

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.