Reklama
Reklama
 
 
 
Reklama
Klimatyzatory w kuchni?
Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
Wydanie 6/2008  |  Data dodania: 20.06.2008

Coraz większe rozpowszechnienie klimatyzacji powoduje, że zaczyna być ona stosowana w miejscach do tej pory pomijanych. Jednym z takich miejsc są kuchnie przy restauracjach. W większości pomieszczeń kuchennych problem wentylacji i klimatyzacji rozwiązuje jedynie okap wyciągowy. 

     Na chwilę obecną w takich miejscach problem chłodzenia powietrza jest często trudny do rozwiązania.
Możliwe rozwiązania to m.in.:
● montaż centrali nawiewnej wyposażonej w chłodnicę zasilaną odpowiednim agregatem,
● dołożenie dodatkowej chłodnicy i agregatu do istniejącej centrali nawiewnej (rozbudowa automatyki),
● montaż klimatyzatora.

    W przypadku montażu klimatyzatorów problemem jest przede wszystkim otoczenie samej kuchni, w której występują duże ilości oparów tłuszczu osadzające się na sprzęcie. Co za tym idzie problem do rozwiązania to nie tylko schłodzenie powietrza, ale przede wszystkim urządzenie, które „wytrzyma” w takich warunkach i będzie łatwe do czyszczenia.
    Mitsubishi Electric w swojej ofercie proponuje urządzenia podstropowe dedykowane właśnie do kuchni (model PCA-RP-HA). Urządzenie składające się z jednostki montowanej wewnątrz i agregatu montowanego na zewnątrz, występuje w dwóch wielkościach: 7,1 i 12,5 kW mocy chłodniczej. Model ten można podłączyć do różnych agregatów m.in. konwencjonalnych tylko chłodzących (najtańsze, regulujące ilość chłodu poprzez załączanie/wyłączanie sprężarki), czy też inverterowych (mniejszy pobór prądu i płynna regulacja dostarczanego chłodu).
    Sam montaż to kwestia podwieszenia jednostki wewnętrznej w pomieszczeniu, odprowadzenie skroplin (wystarczający jest przewód o średnicy 25 mm), doprowadzenie instalacji chłodniczej do agregatu (dwa przewody o średnicy 15,88/9,52 mm w otulinie). Jeśli na etapie budowania kuchni nie przewidziano dostarczenia świeżego powietrza, możliwe jest też doprowadzenie przewodu wentylacyjnego o średnicy 200 mm, a urządzenie samoczynnie będzie zasysać powietrze zewnętrzne.
    Jeśli zwrócimy uwagę na możliwość czyszczenia urządzenia, to elementy wystawione bezpośrednio na pomieszczenie wykonane są ze stali nierdzewnej. Nie ma obawy o to, że czyszczenie detergentami zniszczy obudowę, która w innych modelach klimatyzatorów wykonana jest z tworzywa.
    Urządzenie PCA-RP-HA posiada również większy rozstaw lamel, dzięki czemu ew. zanieczyszczenia osadzające się na wymienniku nie będą blokować przepływu powietrza. Nawet jeśli zapomnimy o czyszczeniu filtrów. (...) 

 

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

  • Pompy ciepła 2018

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2017

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2018

  • Pompy ciepła 2015

  • Pompy ciepła 2016

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.