Skraplacze chłodzone powietrzem w instalacjach amoniakalnych
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
Wydanie 6/2008  |  Data dodania: 20.06.2008

W przeszłości amoniakalne urządzenia chłodnicze były przeważnie wyposażane w skraplacze natryskowo-wyparne. Przy obecnym stanie techniki powstaje jednak pytanie: czy skraplacze chłodzone powietrzem są lepszą alternatywą? Jaki wpływ na koszty eksploatacji różnych systemów mają rosnące ceny wody, odprowadzania ścieków i energii? W poniższym opracowaniu pokazano, bazując na wynikach przeprowadzonych badań, w jakich regionach i dla jakich instalacji amoniakalnych skraplacze chłodzone powietrzem stanowią ekonomiczną alternatywę. 

    W ciągu ostatnich 30 lat rosły koszty energii elektrycznej, wody i kanalizacji, jednak zmienił się także stan techniki w chłodniczych instalacjach amoniakalnych.

Co się zmieniło?
Budowa sprężarek
    W odróżnieniu od dawniejszych urządzeń amoniakalnych, obecnie stosuje się coraz więcej sprężarek śrubowych. System smarowania sprężarek śrubowych odprowadza ciepło i dzięki temu temperatura gorących gazów jest znacznie niższa niż w sprężarkach tłokowych. Sprężarki śrubowe w instalacjach amoniakalnych mogą być stosowane w temperaturze skraplania do 50÷55°C.

Regulacja
    Dowolnie programowalna regulacja optymalizuje eksploatację urządzeń. Temperatura skraplania w celu zaoszczędzenia energii została obniżona do minimalnej dopuszczalnej wartości 20÷25°C. W ten sposób powstały nowe perspektywy oceny ekonomiczności skraplacza chłodzonego powietrzem.
    O ile w skraplaczach natryskowo-wyparnych temperatura skraplania spada proporcjonalnie do temperatury wilgotnego termometru, o tyle w skraplaczach chłodzonych powietrzem temperatura skraplania spada proporcjonalnie do temperatury otoczenia, a więc znacznie szybciej. Urządzenia chłodnicze ze skraplaczami chłodzonymi powietrzem osiągają w związku z tym przy temperaturze otoczenia poniżej 20°C niższą temperaturę skraplania niż ze skraplaczami natryskowo-wyparnymi.

Koszty substancji roboczych
    Koszty energii, wody i odprowadzania ścieków wzrosły i będą dalej wzrastać. W zależności od miejsca zainstalowania, koszty eksploatacyjne skraplaczy natryskowo-wyparnych mogą być wyższe niż dla skraplaczy chłodzonych powietrzem.

Świadomość ekologiczna

    Chemikalia do uzdatniania wody obciążają środowisko naturalne i nie mogą być odprowadzane do kanalizacji bez oczyszczenia. W wielu regionach występuje deficyt wody pitnej i jest ona kosztowna.

Różne konstrukcje skraplaczy amoniakalnych

    Konstrukcje skraplaczy amoniakalnych można podzielić na trzy grupy.

Natryskowo-wyparne
    Para czynnika chłodniczego przepływa w zamkniętym układzie gładkorurowego wymiennika ciepła, którego powierzchnia zewnętrzna jest stale zraszana wodą obiegową. Powietrze jest przeciągane lub przetłaczane przez wymiennik, dzięki czemu następuje ochłodzenie powierzchni wymiennika i częściowe odparowanie wody.
    Chłodzenie przez powietrze i odparowanie wody powoduje odprowadzenie ciepła z pary czynnika chłodniczego i prowadzi do skraplania pary tegoż czynnika. Dzięki efektowi odparowania wody z powierzchni, nawet w wysokiej temperaturze otoczenia osiąga się temperaturę skraplania czynnika chłodniczego niższą o ok. 10 K niż w skraplaczu chłodzonym powietrzem.
    Skraplacz natryskowo-wyparny składa się z elementów takich, jak: obudowa, wężownica dla amoniaku, wentylator, odkraplacz, kolektor rurowy z dyszami do natrysku wody, wanna dla wody natryskiwanej, tłumik dźwięku (opcjonalnie), wbudowane urządzenie do podgrzewania lub osobny zbiornik wody z pompą wtórną (na wypadek mrozu).
    Do zaopatrzenia skraplacza w wodę chłodzącą potrzebne są: system uzdatniania wody świeżej, chemikalia (biocydy, ochrona antykorozyjna, stabilizator twardości wody), miernik przewodności elektrycznej, zawór z napędem siłownikowym dla odsalania i odszlamiania.
    Dostarczanie wody chłodzącej implikuje dodatkowe koszty świeżej wody, kanalizacji, chemikaliów i niezbędnego nadzoru instalacji. Wymagane media eksploatacyjne dla skraplacza natryskowo-wyparnego to: powietrze, prąd elektryczny, świeża woda, chemikalia, (ścieki).
    Urządzenia te stanowią największą grupę skraplaczy amoniakalnych.

Hybrydowe
    Skraplacz hybrydowy stanowi kombinację skraplacza natryskowo-wyparnego i skraplacza chłodzonego powietrzem.
    W klasycznym skraplaczu hybrydowym para czynnika chłodniczego przepływa w wymienniku żebrowym. Dzięki dużej powierzchni ożebrowania (podobnie jak w skraplaczu chłodzonym powietrzem), możliwa jest praca skraplacza do pewnej temperatury zewnętrznej (np. 15°C) bez zraszania powierzchni wodą. Dopiero w wyższej temperaturze otoczenia powierzchnia ożebrowana będzie zraszana wodą w celu wykorzystania efektu odparowania i uzyskania niskiej temperatury skraplania.
    Dzięki odpowiedniej podaży wody i regulacji obrotów wentylatora, powierzchnia żebrowa może być tylko częściowo zwilżona i przez to odparowuje tylko tyle wody, ile jest konieczne dla osiągnięcia założonej temperatury skraplania.
    W klasycznym skraplaczu hybrydowym występują trzy stany robocze:
● stan roboczy 1 – przy niskiej temperaturze otoczenia – ochładzanie wymiennika żebrowego za pomocą powietrza suchego. Układ pracuje tak jak skraplacz chłodzony powietrzem;
● stan roboczy 2 – przy średniej temperaturze otoczenia – część powierzchni ożebrowanej jest zraszana wodą. Układ pracuje częściowo jako skraplacz chłodzony powietrzem, a częściowo, jako skraplacz natryskowo-wyparny.
● stan roboczy 3 – przy wysokiej temperaturze otoczenia – powierzchnia żebrowa wymiennika jest zraszana w całości. Układ pracuje jako skraplacz natryskowo-wyparny.

    Skraplacze hybrydowe zużywają tylko część wody chłodzącej, która jest niezbędna dla skraplacza natryskowo-wyparnego. Dzięki temu skraplacze hybrydowe mimo wysokich kosztów inwestycyjnych i rosnących kosztów zaopatrzenia w wodę oraz usuwania ścieków są coraz bardziej ekonomiczne. W stanie roboczym 3 osiąga się taką samą temperaturę skraplania, jak dla skraplacza natryskowo-wyparnego.
    Skraplacz hybrydowy jest zbudowany z elementów takich, jak: wymiennik ciepła z rur ożebrowanych, wentylator, kolektor wodny wraz z rurociągiem wodnym, pompa obiegowa wody zraszającej, wanna na wodę zraszającą.
    Dla uzdatnienia wody konieczny jest taki sam nakład, jak w skraplaczu natryskowowyparnym. Nie jest potrzebna grzałka do podgrzewania wody podczas mrozów ani dodatkowy zbiornik wodny. W skraplaczach hybrydowych, jeśli wystąpi temperatura otoczenia w granicach od 5 do 10°C, nie potrzeba zraszania wodnego i woda jest odprowadzana poprzez zawór.
    Niezbędne media eksploatacyjne dla skraplaczy hybrydowych: powietrze, prąd elektryczny, świeża woda, chemikalia, (kanalizacja).

Chłodzone powietrzem
    Największa część spośród wszystkich instalacji chłodniczych, napełnionych czynnikiem HFC, jest wyposażona w skraplacze chłodzone powietrzem. W ciągu ostatnich 20 lat skraplacze chłodzone powietrzem były coraz częściej stosowane także w amoniakalnych instalacjach chłodniczych.
    W skraplaczu chłodzonym powietrzem para czynnika chłodniczego przepływa przez wymiennik z rur żebrowych. Para ta jest tam schładzana i zostaje skroplona. Ciepło skraplania jest odprowadzane przez powietrze chłodzące wymiennik. Po ekonomicznym doborze skraplacza temperatura skraplania może być o 10÷12 K wyższa niż temperatura otoczenia.
    Skraplacz chłodzony powietrzem jest zbudowany z następujących elementów składowych: obudowa z nogami do ustawienia, wymiennik z rur ożebrowanych, wentylatory osiowe. Niezbędne media eksploatacyjne to powietrzei prąd elektryczny.
    Skraplacz chłodzony powietrzem jest najprostszą konstrukcją spośród wszystkich skraplaczy i zawiera mało elementów składowych. Oprócz kosztów napędu wentylatorów, nie występują żadne inne koszty eksploatacyjne.
    Obok przedstawionych wyżej trzech rodzajów skraplaczy w agregatach amoniakalnych, istnieją także inne warianty, np.:
● natryskowo-wyparny z wbudowanym wymiennikiem z rur żebrowych, jako chłodnica wstępna adiabatyczna,
● chłodzone powietrzem z dyszami do natrysku wodnego.

    Obecnie wielu wytwórców konstruuje nowe kombinacje mające na celu oszczędności energii, wody i odprowadzania ścieków. Wszystkie systemy z chłodzeniem natryskowo-wyparnym wymagają jednak zaopatrzenia w wodę i związanych z tym urządzeń oraz chemikaliów. Największe zalety posiada system, który nie wymaga wody chłodzącej i chemikaliów.

Granice stosowania sprężarek amoniakalnych chłodzonych powietrzem
(...)

Porównanie zużycia energii i kosztów eksploatacji
(...) 

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.