Rzeźby lodowe - technologia produkcji i wykorzystanie lodu blokowego
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
Wydanie 6/2008  |  Data dodania: 20.06.2008

Rozmaite potrzeby współczesnego człowieka warunkują konieczność produkcji różnych typów lodu: blokowego (płytowego), łuskowego, kostkowego, granulowanego, śnieżnego itp. Produkcja kiedyś bardzo popularnego lodu blokowego, po trwającym prawie stulecie zaniku zainteresowania nim, odrodziła się na przełomie XX i XXI wieku dzięki sztuce rzeźby lodowej (ice-sculpting). Inne zastosowania tego typu lodu, np. chłodzenie ryby (po wstępnym kruszeniu bloków), lub używanie go w lodowniach lądowych i transportowych, odgrywają istotnie mniejszą rolę w kształtowaniu obecnego popytu na lód blokowy. Zastosowanie lodu w celach artystycznych narzuca niektóre cechy produkowanych bloków, m.in. przezroczystość i zunifikowane wymiary. 

 Produkcja
    W Polsce produkcją lodu: w kostkach, kruszonego i blokowego na skalę przemysłową zajmuje się m.in. ICE ART Sp. z o.o. z Wrocławia. Przyjrzymy się technologii produkcji lodu blokowego na przykładzie tej firmy.
    Gotowe bloki lodowe mają wymiary 105x50x25 cm, wagę około 130 kg oraz temperaturę przy końcu wytwarzania -20°C. Wytwarzanie takich brył jest dość skomplikowanym i długotrwałym procesem. Cykl produkcyjny trwa od 4 do 5 dni. Istnieje kilka sposobów na to, aby wyprodukować krystalicznie czyste bloki. Niestety żaden z nich nie jest łatwy. Produkcja wymaga specjalistycznego sprzętu oraz krystalicznie czystej wody.
    Najlepiej do produkcji lodu stosować wodę z własnego ujęcia. W tym przypadku jest to źródło wody głębinowej „Krzysztof ” w Obornikach Śląskich k/ Wrocławia. Uzdatnianie wody jest procesem polegającym na doprowadzeniu zanieczyszczonej wody do stanu czystości wymaganego dla danego zastosowania. Woda ta musi być odfiltrowana ze wszystkich zanieczyszczeń, zarówno tych widocznych, jak i niewidocznych „gołym okiem”. Do wstępnej obróbki wody przy produkcji bloków stosuje się następujące procesy: filtracja (rys. 1), promieniowanie UV oraz odwrócona osmoza (ultrafiltracja). Woda po kolei przepływa przez filtry mechaniczne (siatkowe), następnie przez filtry sznurkowe, węglowe, odżelaziacz, zmiękczacz i stację filtrów odwróconej osmozy.

     Sterylizacja wody promieniowaniem UV prowadzi do jej całkowitego wyjałowienia – woda nie zawiera wtedy żadnych żywych drobnoustrojów (także wirusów) oraz ich form przetrwalnikowych.
    Proces odwróconej osmozy jest podstawą jednej z najlepszych metod odsalania wody morskiej. Stosuje się ją także do oczyszczania i zatężania ścieków przemysłowych, szczególnie pochodzących z przemysłu spożywczego, papierniczego i galwanicznego. Główną zaletą odwróconej osmozy jest stosunkowo małe zużycie energii, gdyż proces zachodzi bez przemiany fazowej.
    Po oczyszczeniu woda jest wlewana do specjalnych, izolowanych cieplnie wanien (rys. 2). Jedno urządzenie zawiera dwie wanny, każda o pojemności 185 litrów oraz agregat chłodniczy (CMS26FB3N) pracujący pod napięciem 220-240V, częstotliwości 50 Hz, przy maksymalnej temperaturze otoczenia 43oC.
    Wanny są w kształcie prostokąta, z uchylnymi „elastycznymi” ściankami. Do nich mocowane są specjalnie wyprofilowane metalowe zaczepy służące do wyjęcia gotowej bryły. Zaczepy zostają wmrożone w bryłę w czasie jej powstawania. Przed wlaniem wody wanna jest wyłożona odpowiednio przygotowaną folią: w celu uszczelnienie ścian oraz późniejszego zabezpieczenia bryły – izolowania. Do każdej, tak przygotowanej wanny, wlewane jest około 150 litrów odfiltrowanej wody.
    Zamrażanie wody odbywa się głównie od spodu, co pozwala uniknąć powstania tzw. korków lodowych w objętości wanny. W trakcie produkcji brył, do wanny jest zanurzona pompa akwariowa, o wydajności 300 litrów na godzinę, która powoduje ciągły ruch wody i w ten sposób eliminuje bąbelki powietrza wewnątrz bryły. Taki proces zapewnia przezroczystość bloku. Pompę wyłącza się w momencie, gdy poziom zamarzniętej wody jest na tyle wysoki, że może uniemożliwić jej pracę. Wanny są zamykane od góry izolacyjnymi pokrywami.
     Do wyciągnięcia bloku stosuje się małogabarytowy żurawik warsztatowy z wciągarką elektryczną (rys. 3), który unosi lodowy blok i jest w stanie przetransportować go w wybrane miejsce na terenie hali produkcyjnej. Wysięgnik ma konstrukcję teleskopową, hak o konstrukcji jednorożnej jest połączony ze zbloczem za pomocą poprzecznej przekładki. Zblocze utrzymuje układ cięgnowy. Do haka podwieszono mały trawers ze specjalnie wyprofilowanymi dwoma płytkami do zaczepienia bryły lodowej.
    Jednak bloki lodowe nie są transportowane za pomocą żurawia. Służy on jedynie do wyciągnięcia bloku z wanny i umieszczeniu go na tzw. „kołysce”. „Kołyska” jest to urządzenie służące do transportu bloku w pozycji poziomej oraz do łatwego ustawienia go w pozycji pionowej. Wykorzystuje się ją także do utrzymania bloku w trakcie jego obróbki mechanicznej, tj. ścinania górnej warstwy.
    Po usytuowaniu bloku na „kołysce” następuje zwolnienie zaczepów oraz ściągnięcie folii z połowy bryły tak, aby możliwe było odcięcie jej górnej warstwy. „Kołyska” z blokiem wędruje „pod” trak taśmowy poziomy (rys. 4), gdzie zostaje unieruchomiona przez dwa pręty, zamocowane na zawiasach do podłogi. Trak, zaprojektowany do cięcia drewna, świetnie nadaje się do cięcia lodu w toku jednej operacji technologicznej za pomocą piły taśmowej. Posuw i odbiór odciętych elementów odbywa się ręcznie.
    Ścinanie górnej warstwy bloku o grubości około 5 cm jest konieczne nie tylko ze względu na wyrównanie górnej powierzchni bloku. Wspomniana warstwa lodu jest matowa, gdyż powstaje po wyjęciu pompy z wanny. Rozwiązanie tego problemu mogłoby skrócić o około 16% czas produkcji i odpowiednio koszty zużytej energii elektrycznej. Odłamki odciętej warstwy lodu zostają umieszczone w zbiorniku, gdzie następuje ich roztopienie.
     Do wykonania rzeźb i instalacji lodowych potrzebny jest nie tylko lód przezroczysty. Wrocławska firma produkuje również lód mleczny i fakturowy (strukturowy). Dla uzyskania lodu mlecznego (białego) wystarczy do wanny z wodą dolać zwykłego mleka i rzetelnie wymieszać. Tzw. lód fakturowy powstaje na drodze wsypywania do wanny lodu kostkowego, zalania wody i wtórnego zamrożenia masy lodowo-wodnej.

Przechowywanie
(...)

Transport
(...)

Wykorzystanie
(...)

Podstawy technologii tworzenia rzeźb lodowych (...) 

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.