Reklama
Reklama
 
 
 
Reklama
Chemex - czyli chemoodporne EX
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Wydanie 6/2008  |  Data dodania: 20.06.2008

Wentylatory chemoodporne najczęściej wykonane są z polipropylenu – materiału odpornego na korozję atmosferyczną oraz działanie agresywnych substancji chemicznych. Użycie polipropylenu umożliwia zastosowanie tych urządzeń wszędzie tam, gdzie zawodzą tradycyjne wentylatory z typowych materiałów. W przypadku transportu substancji chemicznie agresywnych, trujących najczęściej pojawiającym się problemem jest korozja. Wentylator wykonany z blachy stalowej lub aluminium, podczas pracy w środowisku agresywnym szybko ulega zniszczeniu i jego żywotność drastycznie się skraca. 

    Prawidłową pracę w tak trudnych warunkach może spełnić tylko urządzenie o odpowiedniej budowie i wykonaniu. Użyte materiały muszę być w całości odporne na działanie substancji chemicznie agresywnych. Takie warunki spełniają wprowadzone w tym roku przez Venture Industries nowe wentylatory chemoodporne w wykonaniu przeciwwybuchowym.

 Wentylatory promieniowe ELF
    Zaprojektowane zostały do użytku w strefach zagrożenia wybuchem poza kopalniami i wyrobiskami górniczymi spełniając wymogi grupy II kategorii 2G/3G – strefa 1 i/lub 2. Przeznaczone są do montażu wewnątrz, w instalacji (tj. kanały na wlocie i/lub wylocie z wentylatora). Temperatura transportowanego medium nie może przekraczać 60°C, a w otoczeniu silnika elektrycznego musi się mieścić w zakresie -20 do 40°C.
    Wersje SSI ze stali nierdzewnej znakomicie nadają się do zastosowań w przypadku transportu medium zawierających związki chemiczne. Wentylatory dostępne są w wielkościach od 108 do 180, z maksymalnymi wydajnościami od 155 do 1800 m3/h, przy maksymalnych ciśnieniach statycznych od 70 do 1050 Pa.
    Obudowy jak i wirniki wentylatorów ELF standardowo są wykonane z blachy stalowej (dla wersji SSI stal nierdzewna). Wentylatory ELF wyposażane są w silniki indukcyjne elektryczne trójfazowe przystosowane do pracy w strefach zagrożonych wybuchem. Wyposażone są w czujniki pozystorowe PTC, które należy podłączyć do układu zabezpieczenia.

Wentylatory CV, CRDV
    Wentylatory te stanowią grupę urządzeń wykonanych z tworzyw sztucznych. Model CRDV to konstrukcje kanałowe lub dachowe oraz wentylatory CV – promieniowe. Jednostki te przeznaczone są do transportu agresywnych związków chemicznych, wilgotnych gazów, spalin i zanieczyszczonego powietrza. Główne elementy wykonane są z trudnopalnego polipropylenu PPs, z polipropylenu lub polichlorku winylidenu. Doskonale sprawdzają się w przemyśle chemicznym i spożywczym, jak również znajdują szerokie zastosowanie w obiektach użyteczności publicznej takich jak szpitale, laboratoria, szkoły itp.
    Specjalne wykonanie tych wentylatorów w wersji Ex są zgodne z wymogami Dyrektywy 94/9/EC ATEX dotyczącej urządzeń przeznaczonych do użytku w przestrzeniach zagrożonych wybuchem. (...)

Wentylatory dachowe typu JET
(...)

Wentylatory promieniowe SEAT i STORM
(...) 

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

 • Pompy ciepła 2020-2021

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

 • Pompy ciepła 2019-2020

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

 • Pompy ciepła 2018

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2017

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2018

 • Pompy ciepła 2015

 • Pompy ciepła 2016

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.