Reklama
 
Reklama
 
 
 
Klimatyzatory - układy pojedyncze czy multi?
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Wydanie 7/2008  |  Data dodania: 10.07.2008

Obecnie coraz częściej nawet w mniejszych obiektach biurowych, czy też domach prywatnych, klimatyzowane jest nie jedno, ale kilka pomieszczeń. Zazwyczaj w takich przypadkach pojawia się pytanie czy montować urządzenia w układzie: jeden agregat do jednej jednostki wewnętrznej, czy też – jeden agregat do kilku jednostek? 

 Koszty zakupu
    Jeszcze niedawno dużą przeszkodą w stosowaniu systemów multi były zdecydowanie wyższe koszty zakupu urządzeń.
    Obecne koszty np. trzech modeli ściennych o wydajności 2,5 kW są porównywalne lub nawet niższe – model konwencjonalny (dane zostały przedstawione w tabeli 1). Dodatkowo koszty montażu urządzeń zarówno pojedynczych jak i multi są z reguły podobne z uwagi na to, że ilość pracy związanej z położeniem instalacji chłodniczej w obu przypadkach jest podobna.

Efektywność – wskaźniki
    Decydując o wyborze układu, oprócz ceny na pewno należy zwrócić uwagę na inne bardzo ważne parametry, takie jak:
● pobór mocy,
● wydajność chłodnicza,
● współczynnik COP.

     W tabeli 2 porównano ww. wskaźniki dla systemów Split i multi.
    Porównując dane widać, że pobór mocy w układach multi jest mniejszy, co jednak odbywa się kosztem wydajności łącznej. Zaletą układów multi jest jednak to, że w większości przypadków nie jest potrzebna wydajność maksymalna, co umożliwia stosowanie mniejszych zabezpieczeń na zasilaniu urządzeń.
    Współczynniki COP urządzeń, będących obecnie w ofercie Mitsubishi Electric (nawet w układach multi) są na tyle wysokie, że koszty eksploatacji układów pojedynczych jak i multi są podobne.

Montaż, serwis
(...)

 Podsumowanie
    Patrząc na aktualną ofertę Mitsubishi Electric na pewno należy zwrócić uwagę na urządzenia multi, które przy tych samych możliwościach użytkowych cechują dodatkowe zalety. Obecne układy multi inverter pozwalają na podłączenie do jednego agregatu od 2 do 8 jednostek wewnętrznych. Daje to szerokie pole manewru podczas doboru systemów uwzględniających zarówno potrzeby użytkowników indywidualnych, jak i wymogi techniczne klimatyzowanych obiektów.

Więcej na stronie www.mitsubishi-electric.pl 

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

  • Pompy ciepła 2018

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2017

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2018

  • Pompy ciepła 2015

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.