Kształtowanie się strumienia wyporowego w warunkach przemysłowych i klimatyzacji komfortu
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
Wydanie 7/2008  |  Data dodania: 10.07.2008

Wentylacja wyporowa w ostatnich latach cieszy się rosnącym zainteresowaniem stając się coraz bardziej znanym i popularnym sposobem kształtowania parametrów środowiska wewnętrznego pomieszczeń, zarówno w Europie jak i na całym świecie. Wyrazem tego jest szereg publikacji naukowych oraz poradników opisujących wspomniane zagadnienie i zawierających wskazówki dotyczące procesu projektowania. 

    Istniejące opisy matematyczne opracowane zostały w większości dla dużych wartości liczby Archimedesa charakterystycznych dla klimatyzacji komfortu, w której ze względu na bardzo małą prędkość wypływu dominującą rolę w kształtowaniu przepływu odgrywają siły wyporu związane z temperaturą nawiewu.
    W przypadku strumieni nawiewanych z wyższymi prędkościami, typowymi w zastosowaniach przemysłowych, należy spodziewać się zmniejszania się wpływu wyporu na charakterystykę zmian prędkości w osi strumienia oraz rosnącego znaczenia sił bezwładności, związanych z rosnącym wraz z prędkością nawiewu pędem strumienia. Potwierdza to m.in. Nielsen w [11] zauważając, że dla małych wartości liczby Archimedesa występują odchylenia od przyjętych modeli opisujących kształtowanie się strumienia w strefie początkowej.

Strumień wyporowy
    Powietrze nawiewane z nawiewnika wyporowego ze względu na niewielką prędkość i temperaturą niższą od temperatury otoczenia stosunkowo blisko wylotu opada w dół i w dalszej fazie rozpływa się radialnie tworząc warstwę o niewielkiej wysokości nad podłogę. Maksymalna prędkość powietrza w profilach pionowych strumienia zlokalizowana jest na niewielkiej wysokości nad podłogę. Zwykle jest, to wysokość 2-6 cm [9, 12, 14, 15].
     Strumień wyporowy można podzielić na dwie główne strefy (rys. 1): początkową i podstawową.
    W strefie początkowej powietrze, ze względu na swą temperaturę, posiada zwykle znaczne przyśpieszenie oraz prędkość pionową spowodowane działaniem sił wyporu. Wielkość przyśpieszenia jest związana z początkową indukcją strumienia i osiąga większe wartości dla urządzeń o niższym początkowym stopniu indukcji [9]. Przy małej prędkości nawiewu (~0,2 m/s) prędkość powietrza w strumieniu przy podłodze w strefie początkowej rośnie wraz z odległością od nawiewnika, aż do osiągnięcia maksimum, które zwykle znajduje się w odległości 0,6÷1,0 m. Takie kształtowanie się prędkości jest szczególnie wyraźne dla nawiewników o równomiernym profilu wypływu [9, 10]. Przy wyższych prędkościach nawiewu lub mniejszej różnicy temperatury pomiędzy powietrzem nawiewanym a otoczeniem przebieg zmienności prędkości jest bardziej płaski [18].
    Odległość, w której prędkość przy podłodze osiąga wartość maksymalną i zaczyna się jej spadek jest zwykle przyjmowana jako punkt podziału pomiędzy strefami [7, 13, 15]. Długość strefy początkowej wyrażona może być również jako odległość od nawiewnika do punktu, w którym nawiewany strumień opada do podłogi poruszając się dalej jedynie w płaszczyźnie poziomej [1, 4].
    W strefie podstawowej powietrze przemieszcza się równolegle do płaszczyzny podłogi, a wysokość strumienia w tej strefie wynosi ok. 0,2÷0,3 m, niezależnie od odległości od wylotu [9, 12, 14, 15]. Maksymalna prędkość powietrza maleje wraz z odległością od nawiewnika, aż do osiągnięcia wielkości przyjmowanych jako wartości graniczne dla komfortu cieplnego, zwykle 0,2 m/s [6, 11, 14]
    Odległość od powierzchni wypływu do miejsca, w którym prędkość strumienia spada do wartości 0,2 m/s jest nazywana strefą oddziaływania strumienia, a jej określenie jest niezbędne do prawidłowego doboru elementów nawiewnych w procesie projektowania [14, 15].
    W tradycyjnych opisach strumieni wentylacyjnych do określenia strefy oddziaływania używa się pojęcia zasięgu strumienia. W przypadku strumieni wyporowych ze względu na charakter przepływu równie ważne jest określenie szerokości strumienia. Rozszerzanie się strumienia jest zależne od wielu czynników, z których jako najważniejsze należy wymienić: konstrukcję nawiewnika, stopień indukcji początkowej powietrza otaczającego oraz prędkość i temperaturę nawiewu. Wizualizacja przeprowadzona przez Nielsena [9] oraz badania [18] przeprowadzone dla nawiewnika prostokątnego zasilanego od góry wskazują, że wzrost różnicy temperatury nawiewu powoduje zwiększenie kąta rozszerzania się strumienia.
    Strumień wyporowy nawiewany z niewielką prędkością przy podłodze pomieszczenia kształtuje się podobnie do strumienia półograniczonego, jednakże zachodzą nieco inne warunki przepływu, niż w opisywanym w literaturze strumieniu o dużym momencie pędu.
    Znaczącą rolę na kształtowanie się profili prędkości w strefie początkowej może mieć również rozkład prędkości w przekroju nawiewnym. Większość opisów opracowana została przy założeniu równomiernego wypływu (stałego pola prędkości w płaszczyźnie nawiewnej). Nawiewniki wyporowe, a szczególnie proste konstrukcje stosowane w wentylacji przemysłowej charakteryzują się często bardzo zróżnicowanym i nierównomiernym profilem prędkości wypływu, który może znacząco wpływać na kształtowanie się strumienia.

Parametry nawiewu wyporowego
(...)

Wyniki badań strumienia wyporowego

(...) 

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.