Hałas - jeden z głównych parametrów użytkowych urządzeń sprężarkowych
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Wydanie 9/2008  |  Data dodania: 17.09.2008

Ochrona przed hałasem jest jednym z głównych problemów współczesnego uprzemysłowionego świata. Zagadnienia związane z hałasem pojawiają się w każdym zakresie działań inżynierskich. Mają z nimi do czynienia zarówno inżynierowie drogowi, architekci oraz oczywiście inżynierowie sanitarni. Zagadnienia te dotyczą zarówno przestrzeni wewnętrznych (pomieszczeń przeznaczonych do stałego przebywania osób, w tym w szczególności ochrony stanowisk pracy), jak i przestrzeni zewnętrznych (emisja hałasu do środowiska). W niniejszym artykule omówiony zostanie ostatni temat, czyli emisja hałasu do środowiska oraz dodatkowo przedstawione zostaną wymagania w kontekście zastosowań agregatów wody lodowej. Przedstawiane zostaną również standardy poziomów hałasu i rozwiązania w zakresie ograniczenia emisji na przykładzie agregatów wody lodowej firmy CLINT dystrybuowanych na terenie Polski przez firmę KLIMA-THERM.

    Sprawa hałasu jest regulowana przez szereg dyrektyw europejskich które znajdują odzwierciedlenie w krajowych rozporządzeniach oraz przez szereg norm zharmonizowanych ISO oraz PN-EN. Dokumenty te regulują zarówno dopuszczalne poziomy hałasu, sprawy związane z certyfikacją wyrobów oraz trybem badań i pomiarów natężenia lub ciśnienia dźwięku.
    Podstawowym aktem prawnym określającym dopuszczalny poziom emisji hałasu od urządzeń używanych na zewnątrz jest: Rozporządzenie Ministra Gospodarki „W sprawie zasadniczych wymagań dla urządzeń używanych na zewnątrz pomieszczeń w zakresie emisji hałasu do środowiska”. Rozporządzenie to reguluje sposób certyfikacji  urządzeń oraz wymienia rodzaje urządzeń dla których nałożono ograniczenia emisji hałasu. Jednym z takich urządzeń jest agregat sprężarkowy wraz z urządzeniami pomocniczymi, czyli w naszym przypadku agregat wody lodowej. Ograniczenie nałożone przez to rozporządzenie jest zależne od mocy elektrycznej sprężarki i przyjmuje ono następujące wielkości wg tabeli 1.
    Rozporządzenie to reguluje również sposób prowadzenia badań i jako jedyną dopuszczalną metodę przywołuje metodę zgodną z EN ISO 3746 w klasie dokładności 2. Pomiary w tej metodzie przeprowadza się w specjalnych  pomieszczeniach, a schemat rozmieszczenia mikrofonów (minimum 9) przedstawiono na rysunku 1.

    Z rozporządzenia tego wynika, że zgodność z tymi wymaganiami jest konieczna do wystawienia przez producenta deklaracji zgodności WE i oznaczaniu wyrobu znakiem CE, czyli jest elementem składowym procedury dopuszczenia do obrotu na polskim rynku.
    Jak widać, wymogi nie są szczególnie wygórowane dla urządzeń klimatyzacji komfortu. W tym zakresie urządzenia charakteryzują się często zdecydowanie mniejszymi wartościami na poziomie 60-80 dB(A). Bierze się to przede wszystkim z tego, że z montażem agregatów wody lodowej są związane inne ograniczenia wyrażone przede wszystkim w:
● Rozporządzeniu Ministra Środowiska z 2007 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku – gdzie podane są dopuszczalne poziomy hałasu w zależności od rodzaju terenu;
● PN-87/B-02151/02 – Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem pomieszczeń w budynkach – gdzie podane są dopuszczalne wartości poziomu dźwięku w pomieszczeniach przeznaczonych do przebywania ludzi;
● Planie Zagospodarowania Przestrzennego dla danej lokalizacji;
● Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 9 stycznia 2002 r. w sprawie wartości progowych poziomów hałasu – gdzie podane są wartości progowe poziomu hałasu;
● Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 listopada 2002 r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy – gdzie podane są wartości NDN hałasu na stanowiskach pracy.
(...)

Podsumowanie
    Projektując lokalizację agregatu wody lodowej, czy skraplacza klimatyzatora z bezpośrednim odparowaniem projektant musi mieć na uwadze wszystkie powyższe ograniczenia. Tylko wybór urządzenia o jak najniższej emisji hałasu gwarantuje spełnienie wymogów dla stref chronionych i odpowiednią ochronę stanowisk pracy i pomieszczeń mieszkalnych.

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.