Zastosowanie krzywej N do oceny poziomu hałasu emitowanego przez klimakonwektory
Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
Wydanie 9/2008  |  Data dodania: 17.09.2008

Poziom hałasu emitowanego przez klimakonwektory można mierzyć z zastosowaniem metody klasycznej, tzn. wg poziomu równoważnego wyrażonego w dB(A) oraz z wykorzystaniem krzywej n. w niniejszym artykule zaprezentowano pomiarową ocenę emisji hałasu klimakonwektorów w pomieszczeniu testowym tzw. „mock-up” dokonaną według obu wymienionych metod.

    w polskim systemie prawnym ocenę oddziaływania hałasu (generowanego przez urządzenia wentylacyjne i klimatyzacyjne) na ludzi w pomieszczeniach dokonuje się za pomocą tzw. poziomu równoważnego hałasu, wyrażonego w dB(A). wielkości poziomów dopuszczalnych są w polskich normach podawane również w tych jednostkach [1,2]. W krajach Unii Europejskiej do oceny uciążliwości hałasu stosowane są krzywe NR, odwzorowujące czułości ucha ludzkiego (percepcji hałasu przez człowieka) zarówno w funkcji częstotliwości jak i poziomów docierających dźwięków. W polskich normach krzywe NR nazwane „Krzywe oceny hałasu N”, używane są w przemyśle okrętowym [3].

 Wyjaśnienie używanych pojęć

Dźwięk (sound)

    To drgania powietrza, odbierane zmysłem słuchu, związane ze zmianami ciśnienia powietrza w zakresie częstotliwości słyszalnych (20 Hz – 20 kHz).

Hałas (noise)

    To dźwięk niepożądany, przeszkadzający, w skrajnych wypadkach mogący spowodować uszkodzenie słuchu.

Poziom (level)
    To uśredniona w określonym przedziale czasowym wartość skuteczna sygnału, podawana w skali logarytmicznej.
    Poziom hałasu (noise level, prec. Sound Pressure Level – SPL, oznaczenie w normach Lp) to uśredniona w określonym przedziale czasowym (1 minuta, godzina, doba itp.) wartość skuteczna niepożądanego (uciążliwego lub zgoła szkodliwego) ciśnienia powietrza, drgającego z częstotliwością w zakresie słyszalnym (20 Hz – 20 kHz). Jednostką ciśnienia jest Pascal [Pa]. Poziom hałasu wyrażany jest w skali logarytmicznej, w decybelach.

Poziomy dB(A), dB(Lin)

    Pasmo dźwięków słyszalnych przez ludzi obejmuje zakres częstotliwości od 20 Hz do 20 kHz. Poziom dźwięku zmierzony przez miernik w tym zakresie częstotliwości, opiuje obiektywnie zjawisko wyrażane w tzw. dB(Lin). Chcąc opisać zjawisko hałasu tak, jak odbierane jest przez ludzki zmysł słuchu (nieliniowy) za pomocą tylko jednej liczby, wprowadzono dodatkowe krzywe korekcyjne w dziedzinie częstotliwości tzw. A, B, C i D. najbardziej popularna jest krzywa ważąca typu „A”, używana w większości przepisów dotyczących dopuszczalnych poziomów hałasu. Pomiary hałasu wykonane za pomocą ważenia typu A pozwalają porównać wielkość poziomu dźwięku (jedną liczbę) z wartościami dopuszczalnymi i ocenić ewentualne przekroczenia tych wartości. z takiego pomiaru nie można wnioskować jednak o przyczynach wywołujących nadmierny hałas. Do celów diagnostycznych niezbędne jest dokonanie analizy hałasu w dziedzinie częstotliwości, tzn. uzyskanie przynajmniej ośmiu wielkości z poszczególnych pasm częstotliwości, składających się na wartość opisaną w dB(A).

 

Pasma oktawowe
    Ponieważ ucho ludzkie odbiera dźwięki w bardzo szerokim zakresie częstotliwości (20 Hz do 20 kHz), w celu dokładniejszego opisu zjawisk akustycznych zakres ten podzielono na 9 pasm, w taki sposób, że stosunek najwyższej częstotliwości występującej w paśmie do najniższej częstotliwości równy jest liczbie 2. każde z tych pasm, zwane pasmem oktawowym, opisuje się umownie częstotliwością występującą w środku tego pasma. w tabeli 1 podano nazwy tych pasm oraz długość fali dźwiękowej czystego tonu o częstotliwości odpowiadającej częstotliwości środkowej oktawy.

Krzywe oceny hałasu N

    Na podstawie wieloletnich badań i doświadczeń stwierdzono, że stopień uciążl iwości hałasu zależy zarówno od poziomu dźwięku jak i jego częstotliwości. Na tej podstawie stworzone zostały krzywe tzw. noise Criterion Curve (oznaczane NR wg iSO, NC w USA, N – w Polsce), odzwierciedlające czułość ucha ludzkiego. Przyjęto nazwy krzywych NR w zależności od wartości ciśnienia dźwięku dla oktawy 1000 Hz. i tak powstały krzywe od NR10 do NR130. Przyjmuje się, że dany dźwięk spełnia warunek krzywej np. NR70 jeżeli wartości poziomu dźwięku mieszczą się pod tą krzywą we wszystkich pasmach oktawowych (rys. 1). w Polsce krzywe N używane są w przemyśle okrętowym i dokładnie opisuje je norma Pn-w-01350-2:1996, Ochrona przed hałasem na statkach morskich [3].
    w tabeli 2 podano wartości poziomów ciśnienia akustycznego w pasmach oktawowych odpowiadające liczbom oceny hałasu N, najczęściej używanych w branży wentylacyjnej.
    Uwaga: krzywej oceny hałasu N odpowiada w przybliżeniu poziom dźwięku A (wyrażony w decybelach) powiększony o 5 dB, np. n25 ≈ 30 dB(A). (...)

 

Przebieg pomiarów
(...)

Wyniki po zastosowaniu kryterium poziomu równoważnego hałasu wyrażonego w dB(A)

(...)

Wyniki po zastosowaniu krzywej N (analiza oktawowa)
(...)

Wnioski
    w badanym pomieszczeniu testowym, podczas pracy dwóch klimakonwektorów na średniej prędkości (2 bieg), poziom hałasu emitowanego do wnętrza pomieszczenia: spełnia wymagania kryteria inwestora, tzn. mieści się pod krzywą nr31, (rys 4), ale przekracza wartość dopuszczalną (tzn. poziomu 35 dB(A), zgodnie z normą Pn-87/B-02151/02) o 0,9 dB(A).
    zestawienie poziomów emisj i hałasu generowanego przez instalację klimakonwektorową w pomieszczeniu testowym zaprezentowano w tabeli 9.
    Potwierdza się uwaga, zapisana w punkcie odnoszącym się do krzywych oceny hałasu N, że krzywej oceny hałasu N odpowiada w przybliżeniu poziom dźwięku A (wyrażony w decybelach) powiększony o +5 dB.

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.