Handlowe meble chłodnicze - przegląd zastosowań
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Wydanie 12/2008  |  Data dodania: 22.12.2008

Ewolucja upodobań konsumentów – zwiększenie popularności i zapotrzebowania na produkty, które umożliwiają szybkie i łatwe przyrządzanie posiłków, rosnące wymagania żywieniowe związane z dietą – to wyzwania, za którymi producent wyposażenia chłodniczego obiektów handlowych musi nadążać. W artykule przedstawiono ogólne spojrzenie na umiejscowienie dystrybucji żywności w łańcuchu dostaw, opisano strukturę krajowego handlu spożywczego oraz usystematyzowano zakres stosowania i przeznaczenia chłodniczych mebli handlowych. Odniesiono się również do obowiązujących uregulowań prawnych i specyfikacji technicznych.

Zarządzanie bezpieczeństwem żywności – rola mebli chłodniczych w łańcuchu chłodniczym
    W zdecydowanej większości produkty spożywcze są wystawiane do sprzedaży w meblu chłodniczym, stanowiącym ostatni, przed zabraniem przez konsumenta, dający się kontrolować przez specjalistów etap łańcucha zimna. Końcowym ogniwem łańcucha zimna jest chłodziarka domowa, która jest z pewnością ogniwem najmniej skutecznym, dlatego tym bardziej ważne jest, aby wystawiona do sprzedaży żywność spełniała wszystkie normy jakości. Zasadniczymi kwestiami, jakie należy rozstrzygnąć przy planowaniu wyposażenia chłodniczego sklepu są:
● jakie wyposażenie chłodnicze będzie właściwe dla danego obiektu handlowego (biorąc pod uwagę wszystkie ograniczenia, z wielkością powierzchni sklepowej i lokalizacją włącznie),
 ● czy dany mebel chłodniczy, jako ogniwo w łańcuchu zimna, będzie w stanie zapewnić spełnienie wszystkich wymaganych kryteriów, łącznie z wymaganiami efektywności energetycznej i wymagań ekologii.

     Zapewnienie wysokiego poziomu ochrony konsumenta w odniesieniu do bezpieczeństwa żywności, w ramach sieci produkcji i dystrybucji żywności, jest oparte na czterech kluczowych elementach:
● zapewnienie utrzymania łańcucha chłodniczego przez zarządzanie systemem bezpieczeństwa żywności,
● zastosowanie zasad dobrej praktyki oraz/lub analiza zagrożeń i krytycznych punktów kontroli (HACCP),
● spełnienie kryteriów mikrobiologicznych dotyczących żywności oraz przestrzeganie wymogów kontroli temperatury żywności (programy warunków wstępnych),
● komunikacja – wszechstronna wymiana informacji między poszczególnymi organizacjami, łącznie z organami nadzoru. (...)

 Struktura krajowego handlu detalicznego artykułami spożywczymi
    Sfera handlu detalicznego to końcowy kanał dystrybucji żywności, w którym ogniwem spinającym poszczególne formy handlu jest wyposażenie chłodnicze. Wyposażenie chłodnicze znajduje zastosowanie w różnej wielkości i oferujących różny asortyment obiektach usługowych i handlowych – w supermarketach, sklepach spożywczych, stacjach obsługi, restauracjach, hotelach, pubach i kawiarniach - prowadzących sprzedaż w sposób tradycyjny lub w systemie samoobsługowym. O wyborze danego typu mebla decyduje nie tylko jego przeznaczenie ale również rodzaj budynku i jego lokalizacja, pozostałe umeblowanie i wykorzystanie w danym rodzaju punktu handlowego lub usługowego. Znaczenie ma również asortyment eksponowanych artykułów (wymagane temperatury przechowywania) oraz wielkość powierzchni przeznaczonej na ekspozycję towaru lub do sprzedaży samoobsługowej. W tabeli 2 przedstawiono typowe rodzaje sprzętu chłodniczego, stosowanego w różnych obiektach handlowych i usługowych. (...)

Klasyfikacja handlowego wyposażenia chłodniczego

(...)

Meble chłodnicze i przepisy

(...)

 Meble chłodnicze i normy
(...)

Podsumowanie
    W przedstawionym wyżej omówieniu zakresu stosowania i przeznaczenia mebli handlowych oraz wymagań zapewnienia bezpieczeństwa żywności, nie odniesiono się do wymagań środowiskowych, wynikających z obowiązujących przepisów. Należy jednak mieć na uwadze ten aspekt projektowania. Meble chłodnicze, traktowane często jako całość, szacunkowo zużywają istotną część energii elektrycznej w UE. W przeszłości w pracach studyjnych na temat tych produktów kładziono szczególny nacisk na aspekty efektywności energetycznej, nie przykładając większej wagi do całkowitych wpływów środowiskowych podczas pełnego cyklu życia. Mimo że różni producenci mają odmienne podejście do projektowania, wytwarzania, eksploatowania i końca życia tych produktów, obecnie obowiązkiem producenta jest wzięcie pod uwagę również negatywnego wpływu jaki wywierają one na środowisko podczas całego cyklu życia. To zagadnienie, szczególnie w kontekście wprowadzanych nowych innowacyjnych technologii, powinno być szerzej dyskutowane w środowisku producentów wyposażenia chłodniczego, przeznaczonego do zastosowania w obiektach handlowych i usługowych.

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.