Reklama
Reklama
 
 
 
Reklama
Ekologiczne pompy ciepła na CO2
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
Wydanie 1-2/2009  |  Data dodania: 04.03.2009

Od początku istnienia firmy SANYO myślą przewodnią jej założycieli było „Think GAIA” czyli tworzenie produktów opartych na najnowszych technologiach, ale jednocześnie przyjaznych dla środowiska naturalnego. Rezultatem takiego działania było powstanie szeregu produktów charakteryzujących się znikomym wpływem na środowisko naturalne oraz bardzo energooszędnym trybem pracy. Jednym z najnowszych osiągnięć wpisujących się w ideę japońskiej firmy są nowoczesne pompy ciepła CO2 ECO pracujące na ekologicznym i naturalnym czynniku chłodniczym jakim jest dwutlenek węgla.

Zasada działania pompy ciepła CO2 ECO
    Zasada działania pompy ciepła, polega na pobieraniu z powietrza otaczającego ciepła niskotemperaturowego i przekazywaniu go niskowrzącemu czynnikowi chłodniczemu, który w instalacji chłodniczej przechodząc przez sprężarkę zwiększa swoje parametry termodynamiczne. Ciepło to następnie oddawane jest w chłodnicy gazu (w przypadku pomp ciepła na CO2 wymiennik wysokociśnieniowy nosi nazwę chłodnicy gazu, ze względu na rodzaj zachodzącego tam procesu) obiegowi wodnemu, który transportuje je do zbiornika ciepłej wody użytkowej (zbiornik ten znajduje się wewnątrz budynku, co sprawia, że jedynym medium wewnątrz obiektu jest woda). W zbiorniku ciepło to jest akumulowane i wykorzystywane do ogrzania dwóch obiegów grzewczych: instalacji ogrzewania podłogowego lub grzejnikowego oraz instalacji ciepłej wody użytkowej.

 

CO2 – jako czynnik chłodniczy
    Dwutlenek węgla jest jednym z najstarszych naturalnych czynników chłodniczych, jego doskonałe właściwości grzewcze na początku XX nie mogły być dostatecznie wykorzystane ze względu na trudności technologiczne związane z dużymi ciśnieniami roboczymi panującymi wewnątrz instalacji. Obecne możliwości konstrukcyjne sprawiają, że dwutlenek węgla staje się jednym z najbardziej perspektywicznych czynników chłodniczych na świecie i jego obecność w chłodnictwie oraz ogrzewnictwie będzie z każdym rokiem większa. Dwutlenek węgla jest substancją: niepalną, nietoksyczną, niewybuchową, nie wymaga odzysku w czasie demontażu instalacji, ma dużą objętościową wydajność chłodniczą (co wpływa na zmniejszenie poszczególnych komponentów instalacji tj.: sprężarka, wymienniki, rury), cechuje go współczynnik ODP = 0 i GWP = 1.

 

Zalety pompy ciepła CO2 ECO
(...)

Zastosowane rozwiązania techniczne
(...)

Podsumowanie
    W dobie coraz większego negatywnego wpływu człowieka na środowisko naturalne oraz kryzysu energetycznego w Europie warto zastanowić się, w jaki sposób można wspomóc naturę, jednocześnie nie rezygnując z wysokiego komfortu życia oraz oszczędzając pieniądze. Rozwiązaniem są niekonwencjonalne źródła ciepła do jakich zaliczamy pompy ciepła, które zapewniają nie tylko korzyści ekonomiczne ale również ekologiczne.

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

  • Pompy ciepła 2018

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2017

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2018

  • Pompy ciepła 2015

  • Pompy ciepła 2016

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.