Bezpieczeństwo instalacji freonowych w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej
Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
Wydanie 1-2/2009  |  Data dodania: 04.03.2009

W artykule opisano problemy bezpieczeństwa instalacji freonowych stosowanych w systemach klimatyzacyjnych z bezpośrednim odparowaniem czynnika. Rozważania oparto na obowiązujących wymogach zawartych w normie EN-378. Podano wyniki przykładowych obliczeń dla typowego pomieszczenia mieszkalnego oraz zaproponowano dwa rodzaje instalacji monitorujących stan powietrza w pomieszczeniu.

    Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego 2037/2000 – W sprawie substancji zubażających warstwę ozonową, które weszło w życie 1.10.2000 r., postuluje konieczność podejmowania wszelkich dostępnych kroków zapobiegawczych w celu uniknięcia i minimalizacji wycieków czynników chłodniczych z instalacji chłodniczych i klimatyzacyjnych. Nie oznacza to jedynie podejmowania działań w kierunku zubożenia warstwy ozonowej, ale także zapewnienia bezpieczeństwa użytkownikom instalacji. Stosowane w nich czynniki oprócz potencjału zubożenia warstwy ozonowej mogą charakteryzować się toksycznością, łatwopalnością lub innymi cechami groźnymi dla użytkownika lub innych osób, znajdujących się w zasięgu oddziaływania tych instalacji. Dlatego nowa norma europejska EN-378 traktuje temat szerzej, uwzględniając potencjalne zagrożenia wynikające z nieszczelności instalacji czynników chłodniczych. W niniejszym artykule zajmiemy się jednym z obszarów stosowania normy EN-378. Dotyczy on zagadnień bezpieczeństwa instalacji chłodniczych wprowadzanych do budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej. Problem nie dotyczy kwestii zubożenia warstwy ozonowej, globalnego ocieplenia itp., ale zapobiegania bezpośrednim zagrożeniom zdrowia i życia użytkowników.


Wymagania dotyczące bezpieczeństwa instalacji w klimatyzacji

    Poszukiwanie rozwiązań o najwyższej efektywności energetycznej kończy się coraz częściej wyborem systemów bezpośredniego chłodzenia powietrza (systemy z bezpośrednim odparowaniem czynnika chłodniczego w wymiennikach klimakonwektora). Coraz częściej też projektanci proponują systemy z odwracalnym obiegiem chłodniczym – pompy ciepła, które oprócz chłodzenia umożliwiają ogrzewanie pomieszczeń. W tej grupie rozwiązań znajdujemy systemy VRV (Variable Refrigerant Volume) czy VRF (Variable Refrigerant Flow). Bez względu na nazwę systemy te proponują doprowadzenie czynnika chłodniczego (freonu) bezpośrednio do wymiennika klimakonwektora znajdującego się w klimatyzowanym pomieszczeniu. Takie rozwiązanie stanowi modyfikację systemów znanych pod nazwą „multisplit” i pozwala podłączyć do jednostki zewnętrznej wiele jednostek wewnętrznych. W konsekwencji powstaje system, którego istotną cechą jest znacząca objętość zładu – załadunek freonu wypełniającego wspólną dla wszystkich obsługiwanych pomieszczeń instalację. W rozbudowanych instalacjach załadunek freonu może sięgać kilkudziesięciu kilogramów. Rozszczelnienie takiej instalacji w jednym punkcie oznacza imisję znaczącej ilości freonu do jednego z pomieszczeń obsługiwanych przez instalację klimatyzacyjną. W przypadku małych pomieszczeń (biura, pomieszczenie mieszkalne) jest to ilość, która wypełni całą jego objętość. Jakie będą tego konsekwencje zależy od cech charakterystycznych czynnika chłodniczego.
    Systemy VRF i VRV zaliczają się w świetle klasyfikacji podanej przez normę PN-EN 378 do grupy systemów bezpośrednich. Norma podaje także klasyfikację czynników chłodniczych ze względu na ich bezpieczeństwo użytkowania (toksyczność i palność). Przykładowa klasyfikacja konkretnych czynników chłodniczych została podana w tabeli. (...)

 


    Zagrożenie nie jest postrzegane przez człowieka, ponieważ freon R410A jest gazem o słabym eterycznym zapachu, bez smaku, bezbarwnym, na dodatek cięższym od powietrza.
    Warto przyjrzeć się także Karcie Charakterystyki Preparatu Chemicznego – dokumentowi dostarczanemu z pojemnikiem zawierającym jakikolwiek czynnik chłodniczy. Przykładowo, dla czynnika R-410A napisano w niej:
    Oddziaływanie na organizm: przy wdychaniu w wysokich stężeniach działa dusząco, powoduje utratę zdolności poruszania się i świadomości. Objawy: zawroty i bóle głowy, mdłości i zakłócenia koordynacji ruchu, brak zauważalnych objawów duszenia się, w niskich stężeniach wykazuje działanie odurzające. Pomimo tego zapisu mamy doczynienia z substancją nietoksyczną. Uwzględniamy zatem jedynie jej potencjał wypierania tlenu z powietrza atmosferycznego.

    Zagrożenia dla życia człowieka, związane z wyparciem tlenu przewiduje norma PN-EN 378 klasyfikując pomieszczenia w zależności od sposobu ich użytkowania.

Zabezpieczenie instalacji freonowych
    Jednym ze sposobów zabezpieczania instalacji freonowych jest wyposażenie układu automatycznej regulacji w system detekcji gazów. Niektóre firmy oferują urządzenia z fabryczną możliwością podłączenia urządzeń zabezpieczających. Gwałtowny wyciek czynnika w pomieszczeniu powstały w wyniku uszkodzenia mechanicznego instalacji przez użytkownika, powoduje zadziałanie takiego czujnika i wysłanie sygnału do jednostki zewnętrznej. Następnie całość czynnika z instalacji zostaje odpompowana do zbiornika cieczy w agregacie. Wszystkie wentylatory jednostek wewnętrznych w systemie zostają przełączone w tryb wentylacji oraz zablokowana zostaje funkcja ogrzewania i chłodzenia. Schemat instalacji czujników czynnika do systemu automatycznej regulacji przedstawiono na rysunku nr 1.

 

    Dla projektanta pozostaje dylemat, jaką przyjąć wielkość immisji czynnika chłodniczego do pomieszczenia, w którym wystąpił wyciek. Proponowany system zabezpieczenia realizuje ograniczenie tej immisji do minimum. Jednakże naszym zdaniem nie upoważnia to projektanta do zmiany postaci wzoru [1].
    Innym sposobem zabezpieczenia instalacji jest jej podział na strefy. Schemat takiego układu przedstawiono na rysunku 2. W przypadku wycieku freonu system monitoringu wysyła sygnał zamknięcia zaworów elektromagnetycznych zamontowanych na rurociągu cieczowym i gazowym przed danym parownikiem lub grupą. W wyniku zamknięcia zaworów odcinających dalszy wyciek czynnika chłodniczego zostaje powstrzymany w danym pomieszczeniu. Zamykanie poszczególnych par zaworów odcinających na pojedynczym parowniku lub grupie parowników powoduje zabezpieczenie strefy wycieku przed wzrostem stężenia czynnika chłodniczego i jednoczesną pracę urządzeń w strefach, w których nie przekroczono dopuszczalnego stężenia. Zawór zwrotny zamontowany na przewodzie ssawnym równolegle do zaworu elektromagnetycznego zabezpiecza zamkniętą część instalacji przed wzrostem ciśnienia.
    W tym rozwiązaniu należy zwrócić uwagę na miejsce montażu zaworów odcinających. Nieszczelność może wystąpić na odcinku pomiędzy zaworami odcinającymi a jednostką zewnętrzną. Wówczas, pomimo zadziałania systemu zabezpieczającego, większość freonu może wydostać się na zewnątrz np. do szachtu, w którym prowadzona jest instalacja freonowa lub nawet do pojedynczego pomieszczenia obsługiwanego przez instalację klimatyzacyjną.
    W obu wyżej opisanych systemach zabezpieczania można zastosować czujniki freonu, czujniki analizujące skład powietrza lub czujniki atmosfery beztlenowej. (...)

Podsumowanie
    Chociaż, jak dotąd nie odnotowano spektakularnych awarii, wymogi bezpieczeństwa instalacji freonowych nie mogą być lekceważone. Już na etapie wstępnego doboru systemu klimatyzacji trzeba przewidzieć konieczność zastosowania odpowiednich zabezpieczeń i instalacji alarmowych. Należy jednocześnie uświadomić przyszłych użytkowników instalacji o możliwych zagrożeniach i sposobie postępowania w przypadku awarii.
    Należy zaznaczyć, iż na etapie projektowania opisywanych tutaj systemów klimatyzacyjnych projektant powinien uzgodnić z dostawcą urządzeń sposób zabezpieczenia instalacji przed nadmiernym wyciekiem czynnika. Zwróćmy tutaj uwagę na fakt, iż niektórzy dostawcy, czy też producenci urządzeń nie są w ogóle przygotowani na takie rozwiązania. Nie zwalnia to projektanta z konieczności zastosowania odpowiednich systemów zabezpieczających, a przede wszystkim detekcji i alarmu.
    Warto również podkreślić, iż systemy kontroli stanu powietrza powinny bezpośrednio oddziaływać na elementy zabezpieczające instalację przed całkowitym wypływem freonu.
    W budynkach mieszkalnych i hotelowych nierzadko rezygnuje się z wentylacji mechanicznej przyjmując system klimatyzatorów pracujących na powietrzu obiegowym i wentylację grawitacyjną lub mechaniczną wentylację wywiewną z dopływem powietrza zewnętrznego przez nawiewniki okienne. W tej sytuacji, jak wykazano w przykładzie obliczeniowym, często wielkość napełnienia zładu freonem przekracza bezpieczną objętość. Dlatego wydaje się być zasadnym postulat wprowadzenia wymogu wentylacji mechanicznej, co najmniej wywiewnej w budynkach kategorii A.

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.