Wybrane aspekty badań termograficznych w budownictwie
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Wydanie 3/2009  |  Data dodania: 19.03.2009

Zastosowanie termografii w ocenie stanu konstrukcji budowlanych ma szereg zalet, do których przede wszystkim należy zaliczyć fakt, iż jest to metoda nieniszcząca i bezdotykowa. Umożliwia zatem prowadzenie badań bez naruszenia konstrukcji budynku lub też czasowego usunięcia mieszkańców/użytkowników obiektu. Jednocześnie termografia umożliwia graficzne przedstawienie wyniku z lokalizacją wady usterki a także dokładny pomiar temperatury na dużym obszarze, zatem możliwa jest szybka identyfikacja problemu. Z drugiej strony prowadzenie badań z zastosowaniem kamery termowizyjnej wiąże się z dość wysokim kosztem zakupu aparatury, a także przeszkolenia personelu, gdyż na duży błąd odczytu mogą wpływać nieprawidłowo założone parametry obiektu oraz otoczenia badania.
W artykule przedstawiono wybrane informacje dotyczące termowizji, źródeł błędu pomiaru oraz metod badań prowadzonych w budownictwie.

Podstawy termografii
    Badanie termowizyjne polega na pomiarze natężenia promieniowania cieplnego, które jest emitowane przez wszystkie powierzchnie o temperaturze ciała wyższej od zera bezwzględnego, czyli 0 K (-273, 15oC). Widmo elektromagnetyczne jest podzielone na pasma, które różnią się metodami generowania i wykrywania promieniowania (rys. 1).

 

    Termografia wykorzystuje pasmo podczerwieni, które jest podzielone na 4 kolejne pasma [2], tj: bliska podczerwień (0,75-3 μm), średnia podczerwień (3-6 μm), daleka podczerwień (6-15 μm) i ekstremalna podczerwień (15-100 μm). (...)

Najczęstsze źródła błędów pomiaru

    W pierwszym etapie badania termowizyjnego należy do programu kamery wprowadzić dane dotyczące: emisyjności badanego obiektu, odległości pomiędzy kamerą a obiektem, temperatury oraz wilgotności powietrza w otoczeniu badania. Z przedstawionych parametrów, emisyjność obiektu jest kluczowym zagadnieniem dla prawidłowego prowadzenia pomiarów termograficznych.
    Emisyjność obiektu jest definiowana jako zdolność tego obiektu do wypromieniowania energii promienistej [2]. Wzorem ciała o idealnych własnościach promieniowania jest tzw. ciało doskonale czarne, które choć nie występuje w naturze, to w teorii przyjmuje się, że pochłania całkowicie padające na nie promieniowanie. Pochłanianie to zachodzi we wszystkich kierunkach i dla wszystkich długości fali. Promieniowanie każdego innego ciała jest niższe od promieniowania ciała doskonale czarnego o współczynnik emisyjności (ε). Wartość współczynnika emisyjności zależy od rodzaju materiału, jego wykończenia, powierzchni, (polerowana, utleniona), geometrii powierzchni, temperatury materiału, długości fali obserwacji oraz kąta obserwacji. Przykładowe wartości współczynników emisyjności przedstawiono w tabeli 1. (...)

Termografia aktywna
    Metoda badań termograficznych dzieli się na pasywną i aktywną. W metodzie pasywnej badany jest obiekt, którego temperatura nie jest zmieniana przez badacza. W metodzie aktywnej, umożliwiającej wyznaczenie własności cieplnych materiałów jednorodnych, badane ciało jest poddane kontrolowanemu działaniu, stymulowaniu poprzez czynnik zewnętrzny. Istotą aktywnej termografii jest badanie czasu odpowiedzi cieplnej materiału na zadany bodziec [4]. Przykładowo, po równomiernym nagrzaniu powierzchni materiału impulsem cieplnym, rozkład temperatury na powierzchni nagrzanej zależy od zdolności przewodzenia ciepła poszczególnych materiałów wchodzących w skład obiektu. Zatem w przypadku braku nieciągłości w częściach obiektu rozkład temperatury na jego powierzchni będzie różny od rozkładu temperatury na powierzchni materiału jednorodnego. Schemat działania termografii aktywnej przedstawiono na rys. 2.

 

    W zależności od charakteru symulacji i sposobu obróbki sygnału rozróżnia się następujące rodzaje termografii aktywnej:
impulsowa – nagrzewanie ciała krótkim impulsem cieplnym – analiza rozkładu temperatury na badanej powierzchni w czasie stygnięcia po impulsie. Na tej podstawie można określić głębokość nieszczelności oraz jej wymiary; jednak obserwowane defekty muszą znajdować się przy powierzchni badanego materiału;
modulacyjna – źródłem ciepła jest harmoniczny strumień ciepła. Zaletą tej metody jest proste wyznaczenia obrazów amplitudy i przesunięcia fazowego, wadą jest wymóg przeprowadzania wielu testów dla tej samej częstotliwości. Źródłem stymulacji jest zazwyczaj lampa, której moc zmienia się w sposób harmoniczny. Otrzymuje się w ten sposób pole temperatury na nagrzewanej powierzchni, które może być w czasie rejestrowane przez układ pomiarowy;
impulsowa fazowo – łączy zalety termografii impulsowej i modulacyjnej. Powierzchnia badanego elementu jest pobudzana impulsem cieplnym a za pomocą kamery rejestruje się rozkład temperatury na jej powierzchni w czasie stygnięcia. Jednocześnie zarejestrowany sygnał zostaje poddany dalszym obl iczeniom wskutek czego otrzymuje się mapy fazowe – faza powierzchni o danej częstotliwości w obszarze powierzchni, w której znajdują się defekty różni się od mapy fazy, w której defekt nie występuje;
wibracyjna – zmiana temperatury wywoływana jest wibracjami mechanicznymi za pomocą piezoelektrycznego wibratora. Kamerą monitoruje się w sposób ciągły rozkład temperatury na powierzchni badanego elementu. W szczelinach lub w miejscu innych defektów powstaje specyficzne zjawisko rezonansu, które wpływa na wzrost lokalny temperatury w takim obszarze.

Możliwości zastosowania termografii w budownictwie
(...)

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.