Montaż i uruchamianie agregatów chłodniczych krok po kroku
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
Data dodania: 25.05.2009

W niniejszym artykule zostały szczegółowo omówione wszystkie czynności, które należy wykonać, aby poprawnie zamontować i uruchomić agregat chłodniczy. Autor zwrócił uwagę na szereg różnorodnych błędów pojawiających się podczas tych czynności., zarówno ze strony serwisu jak i klienta.Proces doboru agregatu chłodniczego zaczyna się już w fazie negocjacji sprzedaży. Właśnie w tym momencie określane są potrzeby klienta, typ i wielkość urządzenia jak również bardzo ważne – jego usytuowanie. Zaniedbanie tego ostatniego stwierdzenia wiąże się często
z dużymi problemami tuż po dostarczeniu agregatu do jego miejsca przeznaczenia. Czasami zdarza się, iż nie ma innego wyjścia jak tylko rozebranie agregatu na części i wniesienie go do pomieszczenia.

Posadowienie agregatu
Niektóre urządzenia są przygotowane do demontażu w celu ułatwienia posadowienia w obiekcie. Przykładem jest tutaj agregat Climaveneta FOCS WATER pracujący na Ukrainie (rys. 1), który został fabrycznie przygotowany w taki sposób, aby demontaż sprężarek i skrzyni elektrycznej był jak najmniej kłopotliwy. Zastosowano tutaj specjalne połączenia skręcane na rurociągach chłodniczych. W tym przypadku wszystko było zamierzone. Ale zbyt małe miejsce na posadowienie agregatu wiąże się z licznymi kłopotami, takimi jak: brak dostępu do sprężarek, skrzyni elektrycznych i innych ważnych miejsc serwisowych (rys. 2 i 3). Dlatego tak ważna jest zaznaczona na rysunkach tzw. przestrzeń obsługowa (rys. 4). Ale to nie wszystko. Nie zapominajmy o rozplanowaniu całej zewnętrznej instalacji podłączanej do urządzeń – rurociągi, przewody elektryczne. Tzw. fachowcy bywają czasami bardzo pomysłowi i potrafią bardzo skutecznie utrudnić obsługę urządzeń (rys. 5, 6, 7, 8). Na szczęście takie sytuacje zdarzają się bardzo rzadko, ale niestety nie możemy ich wykluczyć.

 

 

 

Przygotowanie do uruchomienia
Następnym krokiem jest ustalenie warunków uruchomienia. W zależności od typu i wielkości instalacji musimy jasno zaznaczyć jakie prace wykonuje klient a co jest po stronie serwisu. Chodzi o ilość czasu poświęconego na uruchomienie. Najczęstsze problemy to przygotowanie instalacji wody lodowej – samo jej napełnienie i uzyskanie ciśnienia na „postoju” nie wystarczy. W rurociągach znajduje się jeszcze powietrze, a sam proces odpowietrzania trwa niejednokrotnie bardzo długo. Oczywiście w takiej sytuacji wszystko zależy od tego, gdzie znajdują się pompy obiegowe – w samym agregacie czy na instalacji. Jeżeli pompy są już zamontowane w agregacie, to pierwsze ich uruchomienie może wykonać jedynie autoryzowany serwis, który w związku z tym uczestniczy w odpowietrzaniu. Jeżeli pompy są po stronie klienta, to w momencie przyjazdu serwisu w celu uruchomienia urządzenia, instalacja może być już bez powietrza. W najwyższych punktach rurociągu powinny być zamontowane odpowietrzniki automatyczne. Przed napełnianiem należy sprawdzić, czy zawory spustowe na wymiennikach nie są otwarte, gdyż w przypadku wycieku glikolu ponoszone są dodatkowe koszty oraz występuje zanieczyszczenie środowiska naturalnego. W okresach zimowych ważne jest, aby to sprawdzić w pierwszej kolejności. Agregaty są testowane w fabryce na wodzie i przed transportem opróżniane a zawory spustowe otwarte. Jeżeli zawór spustowy jest otwarty to przed zalaniem instalacji należy go zakręcić a do samego wymiennika wlać, w zależności od jego wielkości, od kilku do kilkudziesięciu litrów czystego glikolu. Ewentualnie zalegająca wewnątrz woda wymiesza się i nie zamarznie. W innym przypadku może dojść do uszkodzenia parownika i bardzo kosztownej naprawy. Inną przyczyną uszkodzeń parowników jest brak filtra na wodzie lodowej. Powinien być on montowany najbliżej samego parownika na jego zasileniu. Jego brak może doprowadzić do sytuacji które zostały zaprezentowane na rys. 9, 10. Zapchanie wymienników jest możliwe do usunięcia (czyszczenie chemiczne lub mechaniczne), ale jego rozszczelnienie powoduje dostanie się wody do układów chłodniczych i remont agregatu bywa niezwykle kosztowny. Czasami koszty te przewyższają cenę nowego urządzenia.
Kolejnym krokiem jest zasilenie i uruchomienie samych pomp obiegowych (pompy sterowane częstotliwościowo), zaworów regulacyjnych, zaworów przepływowych, odcinających itp. Następnie należy podłączyć zasilanie elektryczne do samego agregatu, sprawdzić kolejność faz i ewentualnie je zamienić. Wspominam o tym, ponieważ samo podpięcie przewodów elektrycznych jest niewystarczające. W niektórych sytuacjach zasilanie agregatu może być podane tylko w obecności uprawnionej osoby mającej dostęp do rozdzielni. Nieobecność takiej osoby może być przyczyną kolejnej straty czasu, a trzeba mięć na uwadze wygrzanie oleju w sprężarkach. (...)

Sprawdzenie instalacji odbierającej chłód
(...)

Uruchomienie agregatu
(...)

Lista serwisowa i szkolenie obsługi
(...)

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.