Izolacja kanałów wentylacyjnych
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Data dodania: 05.08.2009

Wzrastający poziom życia oraz tendencja do racjonalnego wykorzystywania energii wpływa na zwiększenie ilości instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych w mieszkaniach, budynkach biurowych, handlowych i innych pomieszczeniach bytowych. Instalacje te ze względu na warunki eksploatacyjne wymagają zazwyczaj odpowiedniej izolacji, która zabezpieczy kanały przed wykraplaniem się pary wodnej, obniży poziom dźwięków wydostający się z kanałów lub zabezpieczy je przeciwogniowo.

Zgodnie z obowiązującym Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury „w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie” Dz.U.08.201.1238 przewody instalacji wentylacyjnej i klimatyzacyjnej, w przypadku gdy są narażone na straty energii, będąc prowadzone np. przez pomieszczenia nieogrzewane, powinny mieć izolację cieplną wykonaną w sposób zapewniający nierozprzestrzenianie ognia. Dodatkowo Dziennik Ustaw wymaga, aby budynek i jego instalacje wewnętrzne, w tym także wentylacyjne i klimatyzacyjne, były zaprojektowane i wykonane w taki sposób, aby ilość ciepła i chłodu potrzebnych do użytkowania budynku zgodnie z jego przeznaczeniem, można było utrzymać na racjonalnie niskim poziomie. W tym celu technika instalacyjna w budynkach powinna spełniać wymagania określone w załączniku do ww. rozporządzenia „w sprawie warunków technicznych(…)”. Załącznik ten podaje zalecane grubości izolacji cieplnej przewodów rozdzielczych i komponentów instalacji wewnętrznych m.in. instalacji chłodu i ogrzewania powietrznego. Podane grubości odnoszą się do materiału izolacyjnego o współczynniku przewodzenia ciepła równym 0,035 W/mK. W przypadku, gdy materiał izolacyjny charakteryzuje się innym współczynnikiem lambda, grubość izolacji należy odpowiednio skorygować.

Zabezpieczenie przed kondensacją pary wodnej
Częstym zjawiskiem występującym w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych jest wykraplanie się pary wodnej na zimnych i niezaizolowanych powierzchniach. Intensywność tego zjawiska zależy od różnicy temperatur pomiędzy powierzchnią zimną (ściana kanału wentylacyjnego) a otoczeniem oraz od wilgotności powietrza w tym otoczeniu. Zasada wykonywania izolacji termicznej polega na szczelnym odgrodzeniu zimnej powierzchni od otoczenia w taki sposób, aby temperatura powierzchni izolacji była wyższa od temperatury punktu rosy. Dzięki temu zawarta w powietrzu para wodna nie będzie się wykraplać na powierzchni kanału, ani też na powierzchni zewnętrznej izolacji. (...)

 

Akustyka instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych
(...)

Zabezpieczenie ogniochronne kanałów wentylacyjnych

(...)

Podsumowanie
Wełna mineralna z uwagi na doskonałą jakość i parametry techniczne jest powszechnie stosowanym materiałem budowlanym. W dzisiejszym budownictwie niewiele jest instalacji, które oddawane są do eksploatacji bez jakiejkolwiek izolacji termicznej, akustycznej bądź przeciwogniowej. Stosowanie izolacji wymuszają zarówno obowiązujące przepisy i wymagania, jak i wciąż zmieniający się standard nowo budowanych obiektów. Jest on zdecydowanie wyższy niż we wcześniejszych latach. Często pojawiającym się zagadnieniem jest oszczędność energii i bezpieczeństwo pożarowe obiektów, dlatego zarówno projektanci jak i wykonawcy sięgają do oferty m.in. ROCKWOOL, mając na uwadze kryteria techniczne i ekonomiczne.
Należy wybierać produkty o niskiej przewodności cieplnej, nawet w wysokich temperaturach, niepalne i zapewniające rozwiązania nierozprzestrzeniające ogień. Stosowanie skalnej wełny mineralnej zwiększa dodatkowo bezpieczeństwo pożarowe obiektów, dzięki temu, że sklasyfikowano ją w najwyższej klasie reakcji na ogień A1, co gwarantuje niepalność oraz brak dymu i płonących kropli w czasie pożaru.

 

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.