Szafy klimatyzacji precyzyjnej z free-coolingiem - logika działania
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
Data dodania: 05.08.2009

W dzisiejszych czasach projektowane i budowane instalacje muszą odznaczać się więcej niż tylko standardowymi właściwościami oraz wskaźnikami techniczno-ekonomicznymi. Ceny energii, szczególnie elektrycznej, idą w górę i nie zanosi się na to, aby kiedykolwiek spadły. Motywuje to użytkowników instalacji klimatyzacyjnych do szukania oszczędności, a w konsekwencji do analizy instalacji klimatyzacyjnych droższych w zakupie, aczkolwiek przynoszących wymierne zyski w niedalekiej przyszłości.

Do oszczędnościowych rozwiązań można zaliczyć szafy klimatyzacji precyzyjnej bezpośredniego odparowania, z systemem bezpośredniego lub pośredniego free-coolingu, oferowane przez firmę RC Group.
Klimatyzatory powietrza w pomieszczeniach technologicznych sektora informatycznego, teletransmisji, w przemyśle oraz centrach obróbki danych muszą dostarczać energię chłodniczą nieprzerwanie przez cały rok, również wtedy gdy temperatura powietrza zewnętrznego jest niższa od tej panującej wewnątrz klimatyzowanego obiektu.
W związku z tym, wykorzystanie darmowego chłodu powinno się opłacać, gdyż możliwe jest ograniczanie czasu pracy sprężarki do minimum.

Systemy bezpośrednie
Najprostszym sposobem jest bezpośrednie wykorzystanie chłodnego powietrza zewnętrznego.
Rysunki 1 i 2 przedstawiają urządzenie z wbudowanym skraplaczem chłodzonym powietrzem, przeznaczone do chłodzenia pomieszczeń teleinformatycznych:
Na rys. 1 przedstawiono sytuację w trybie chłodzenia mechanicznego. Gdy temperatura powietrza zewnętrznego jest wyższa od panującej wewnątrz klimatyzowanego pomieszczenia, przepustnica free-coolingu (D) jest zamknięta i dopływ świeżego powietrza na parownik jest odcięty. Cały chłód produkowany jest przy użyciu sprężarki, a powietrze zewnętrzne chłodzi wyłącznie skraplacz.
Rysunek 2 przedstawia sytuację, gdy możliwe jest rozpoczęcie procesu wolnego chłodzenia. Tutaj schemat działania wygląda następująco: przepustnica (D), która wcześniej odcinała dopływ powietrza z zewnątrz do sekcji parownika (rys. 1), zmienia położenie. Na parownik zostaje podane powietrze o niższych parametrach niż to powracające z pomieszczenia, co pozwala rozpocząć pracę w trybie częściowego free-coolingu, aż do momentu, w którym temperatura powietrza zewnętrznego spadnie do około 10°C. Poniżej tej granicy całe ciepło powstałe w rackach serwerowych jest odbierane za pomocą przetłaczanego powietrza zewnętrznego.

 

Należy nadmienić, że RC Group jako pierwsza na świecie firma zastosowała bezpośredni free-cooling w swoich szafach klimatyzacji precyzyjnej.

 

 


Systemy pośrednie
Sytuacja się zmienia, kiedy klimatyzowane pomieszczenie znajduje się w miejscu, do którego doprowadzenie kanałów ze świeżym powietrzem zewnętrznym jest nieopłacalne (duża odległość, duże spadki ciśnień, brak miejsca itp.). W tym przypadku można zastosować szafy z free-coolingiem pośrednim, gdzie chłód z zewnątrz przekazywany jest do chłodnicy klimatyzatora za pośrednictwem mieszaniny wodno-glikolowej, schładzanej w suchej chłodnicy wentylatorowej. Dzięki temu zużycie energii elektrycznej przez sprężarki wyraźnie maleje, a ich żywotność ulega wydłużeniu (mniej godzin pracy). W przypadku szaf bezpośredniego odparowania Pegasus (RC Group), należy je wyposażyć w system EXTRA CIRCUIT®. Jest to dodatkowy wymiennik ciepła woda – powietrze, umieszczony przed parownikiem (rys. 3). W jednostkach bezpośredniego odparowania chłodzonych wodą (modele DXW), system może bazować na tyko jednym dry-coolerze, „obsługującym” dodatkowe wymienniki równolegle do skraplaczy (rysunek 4). W urządzeniach dwusekcyjnych (modele DXA), wyposażonych w autonomiczne skraplacze, zalecane jest zastosowanie modelu przedstawionego na rysunku 5. (...)

 

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.