Chłodzenie i ogrzewanie na gaz. Klimatyzacja absorpcyjna - ekonomiczna i ekologiczna alternatywa
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
Data dodania: 10.11.2009

W nowoczesnych obiektach, zwłaszcza o dużej kubaturze, klimatyzacja odgrywa kluczową rolę dla ich użytkowników. Już na etapie projektowania poszukiwane są alternatywne rozwiązania dla tradycyjnej klimatyzacji sprężarkowej zasilanej energią elektryczną. Rosnące ceny energii elektrycznej, zwiększające się ryzyko awarii i przerw w dostawach prądu, a także światowe i europejskie trendy sprzyjają poszukiwaniu nowoczesnych, tańszych oraz proekologicznych rozwiązań. Jednym z nich jest klimatyzacja absorpcyjna na gaz.

 

 

ATREM był jedną z pierwszych polskich firm, które zdecydowały się na wprowadzenie do swojej oferty, systemów klimatyzacji absorpcyjnej na gaz. Dziś to filozofia firmy, która poprzez swoją spółkę zależną Dom-Mar koncentruje się na oferowaniu tego typu rozwiązań. Potwierdzeniem tego jest instalacja w/w systemu w nowobudowanej siedzibie, która znajdzie się w Złotnikach pod Poznaniem. Zarówno chłodzenie latem, jak i ogrzewanie zimą będzie odbywać się za pośrednictwem jednej instalacji wykorzystującej gaz sieciowy.
Realizując funkcję ogrzewania i wentylacji w swojej nowej siedzibie ATREM postanowił wykorzystać propagowaną przez siebie i realizowaną przy wielu projektach (m.in. dla Górnośląskiej Spółki Gazownictwa, PBG S.A. w Wysogotowie, Toyocar w Lesznie) technologię klimatyzacji opartej na zasadzie absorpcji z zastosowaniem agregatów BROAD. Projektantem i wykonawcą systemu jest Dom-Mar z grupy ATREM.
Nowa siedziba mieścić się będzie w Złotnikach pod Poznaniem. Będzie mieć powierzchnię około 5000 m² i kubaturę 15 000 m³. Ponieważ była ona od początku projektowana z myślą o podłączeniu urządzeń absorpcyjnych, realizację może uznać za wzorcową dla innych tego typu.
Przystępując do realizacji inwestor wziął pod uwagę kilka czynników, które zadecydowały o wyborze technologii. Przede wszystkim system klimatyzacji absorpcyjnej sprawdza się w budynkach wielko i średnio kubaturowych (od 300 m³), gdzie planuje się zastosowanie funkcji chłodzenia latem, a ogrzewania przez większość pozostałego czasu. Drugim czynnikiem jest możliwość podłączenia instalacji gazu sieciowego lub posiadanie innego zasilania w postaci np.: ciepła odpadowego, spalin, energii geotermalnej lub jak w przypadku projektu zrealizowanego w Duke Solar Energy USA energii z kolektorów słonecznych. Woda grzewcza do absorbera bromolitowego podgrzewana jest poprzez kolektory słoneczne. W przypadku braku odpowiedniego nasłonecznienia ciepło do absorbera dostarczane jest poprzez wbudowany palnik gazowy.

Szczegóły techniczne
Budynek ATREM chłodzony oraz ogrzewany będzie przez agregat absorpcyjny BROAD BZ 20 (moc 233 kW chłodu, 179 kW ciepła) wykorzystujący wodę, jako czynnik chłodzący (absorbat), natomiast bromek litu (LiBr – ciecz) jako absorbent pary powstającej w wyniku wrzenia czynnika chłodzącego – wody. Zadaniem agregatu jest produkcja gorącej wody o parametrach 57/65ºC w celu ogrzewania i dostarczania ciepłej wody użytkowej, a w okresie lata produkcja wody lodowej o parametrach 7/12ºC w celu chłodzenia pomieszczeń budynku.
Dla obiektu zaprojektowano wspólną instalację na cele grzewcze i klimatyzacyjne. Oznacza to, że rurociągami w okresie zimy będzie płynęła woda grzewcza, a w okresie lata woda lodowa. Takie rozwiązanie pozwala obniżyć koszty wykonania instalacji w stosunku do rozwiązania tradycyjnego z zastosowaniem klimatyzacji sprężarkowej i systemu centralnego ogrzewania (jedno urządzenie centralne, wspólna instalacja oraz klimakonwektory).
W pomieszczeniach biurowych i salach konferencyjnych zastosowano klimakonwektory, które służą zarówno do rozprowadzania ciepła, jak również chłodu w zależności od pory roku.
W pomieszczeniach, które nie wymagają klimatyzowania zastosowano ogrzewanie poprzez grzejniki płytowe z radiatorami. W serwerowni zastosowano klimatyzację sprężarkową. Wynika to z konieczności chłodzenia tego pomieszczenia przez cały rok. W celu obniżenia kosztów zastosowano tzw. free-cooling polegający w tym przypadku na zatłaczaniu zimą do pomieszczenia serwerowni zimnego powietrza z zewnątrz. Przewidywane zyski ciepła w serwerowni z tytułu pracy urządzeń elektrycznych to około 30 kW/h.

 

 

Obniżenie kosztów eksploatacji dzięki automatyce
(...)

Ekonomiczne uzasadnienie realizacji klimatyzacji absorpcyjnej
(...)

Klimatyzacja absorpcyjna i jej zalety
(...)

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.