Reklama
Reklama
 
 
 
Reklama
Gazowe pompy ciepła GHP napędzane gazem płynnym
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Data dodania: 06.11.2009

Każdy z nas słyszał o powietrznych i gruntowych pompach ciepła – systemach popularnych, ale stosowanych tylko do ogrzewania. Kilka lat temu na rynku pojawiły się nowoczesne systemy GHP – Gas Heating Pumps LPG marki Sanyo. Systemy te są bezpośrednią konkurencją dla klasycznych urządzeń VRV napędzanych energią elektryczną. Czy tylko?

 

Odpowiedź brzmi: nie. GHP to urządzenia pozwalające także na jednoczesne ogrzewanie i chłodzenie niezależnie od pory roku. W praktyce oznacza to maksymalną skuteczność w temperaturach od -20 do 20°C z zachowaniem 100% sprawności. GHP to oszczędność kosztów zarówno inwestycyjnych, jak i eksploatacyjnych. Gaz ziemny, gaz płynny są i zapewne będą tańsze od najdroższego źródła energii, jakim jest energia elektryczna. W przypadku instalacji centralnego ogrzewania oraz klasycznej klimatyzacji (VRF) zawsze będziemy mieli do czynienia z niższym kosztem eksploatacji pojedynczego systemu niż oddzielnie działających c.o. i VRF.
Gas Heating Pumps na gaz płynny jest jednak unikalnym systemem. Gaz płynny posiada jedną i niepodważalną zaletę – mobilność. Zawsze może zostać dostarczony w dowolne miejsce tam, gdzie może dojechać odpowiedni transport. Ta cecha pozwala na instalację systemów GHP praktycznie w dowolnym miejscu, w dowolnej inwestycji, nawet tam, gdzie nie jest dociągnięta sieć energii elektrycznej (systemy gazowe potrzebują jednak dostęp do prądu dla celów rozruchowych – zapotrzebowanie dzienne to około 3÷4 kW możliwe do uzyskania z oddzielnego agregatu prądotwórczego). Taka cecha pozwala na dowolne ustawienie samego agregatu GHP w miejscu inwestycji oraz wykonanie samej instalacji w miejscach, w których nie ma zazwyczaj dostępu do gazu ziemnego.

 

 

Gaz płynny jest kilkukrotnie bardziej kaloryczny od gazu ziemnego. W przypadku systemów GHP wpływa to bezpośrednio na stabilność pracy systemów, ich wydajność, a zatem i sposób pracy. Przyjmuje się, że pompy ciepła pracujące na gazie płynnym mogą być trwalsze dzięki mniejszemu obciążeniu poprzez używanie lepszego, wydajniejszego paliwa, jakim jest LPG.
Same urządzenia GHP zasilane gazem płynnym i gazem ziemnym nie różnią się z zewnątrz i wewnątrz praktycznie niczym. Istnieją drobne różnice w konfiguracji sterowników i oprogramowaniu samych agregatów, jednak do doboru samych jednostek wewnętrznych stosowane są takie same kryteria. Co więcej, systemy GHP nie nie różnia się cenowo w porónaniu z wersją zasilaną gazem płynnym lub gazem ziemnym.
Wspominany wcześniej niższy koszt eksploatacji pompy ciepła na LPG jest wyraźnie zauważalny w stosunku do klasycznego VRF. Energia elektryczna jest obecnie jedną z najdroższych energii niezależnie od kraju i dostawcy. W połączeniu z kosztem centralnego ogrzewania można przyjąć, że są to koszty wyższe w stosunku 1:2. Słowem, koszt używania zwykłej klimatyzacji odpowiada kosztowi GHP, która zapewnia przecież także c.o. W efekcie instalując GHP będziemy oszczędzali w skali roku około 50% nakładów ponoszonych na ogrzewanie i klimatyzację. (...)

GHP napędzane gazem płynnym to systemy innowacyjne i nowoczesne, zdecydowanie przewyższające swoimi parametrami konwencjonalne układy klimatyzacji. Dzięki technologii i zastosowaniu paliwa o dobrej jakości są w stanie zaspokoić potrzeby grzewcze i klimatyzacyjne nawet najbardziej wymagających użytkowników.


Analiza kosztów eksploatacji

Systemy GHP są często mylnie porównywane do klasycznych VRF. Wówczas koszt eksploatacji jest minimalnie wyższy w przypadku GHP. Znacznie wyższy jest też koszt inwestycyjny.
Celowe i jako jedyne możliwe do przyjęcia jest porównywanie GHP do systemów połączonych: c.o. i VRF. Wówczas koszt eksploatacji jest bardzo atrakcyjny na rzecz GHP. Koszt inwestycji może być dla VRF i c.o. także wyższy – nawet o około 10–15% (w zależności o kubatury, wymaganej mocy grzewczej i modeli urządzeń.

 


GHP LPG – Gazowa Pompa Ciepła napędzana gazem płynnym (Klimatyzacja i Ogrzewanie)
c.o. – Instalacja c.o. z kotłem, napędzana gazem płynnym (Ogrzewanie)
VRF – klasyczna klimatyzacja napędzana energią elektryczną (Klimatyzacja)

Ważne
Podane koszty eksploatacji są orientacyjne i mogą się wahać się nawet o 10÷20% w zależności od: preferencji użytkowników systemów, ilości kształtu pomieszczeń, obciążenia systemu, warunków pogodowych panujących w ciągu całego roku i innych elementów.
Pojedynczy system o mocy 56/67kW w zależności od ilości pomieszczeń i ich wielkości przeznaczony jest dla powierzchni z przedziału 300÷500 m2

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

  • Pompy ciepła 2018

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2017

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2018

  • Pompy ciepła 2015

  • Pompy ciepła 2016

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.