Porównanie zużycia energii systemów klimatyzacyjnych w Data Center (cz. 2) - Analiza kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
Data dodania: 10.04.2010
Artykuł ten jest kontynuacją rozważań na temat zużycia energii w Data Center przez systemy klimatyzacyjne (cz. 1. Ch&K 1-2/2010). W niniejszym opracowaniu porównane zostaną koszty inwestycyjne rozpatrywanych wariantów oraz analiza czasu zwrotu inwestycji.

W przedstawionej poniższej tabeli zaprezentowane zostały koszty zakupu urządzeń w poszczególnych wariantach. Dla przypomnienia Wariant 1 to 5 szaf klimatyzacji precyzyjnej HPM M58UF z drycoolerami, Wariant 2 to 8 jednostek Liebert CRV ze skraplaczami chłodzonymi powietrzem i sprężarkami Digital Scroll™, Wariant 3 to 10 jednostek Liebert CRV zasilanych wodą lodową współpracujących z agregatami wody lodowej z free-coolingiem Liebert HPC SBH016 o parametrach wody 15/20°C.



Jak widać z porównania zaskakującym jest fakt, że rozwiązanie oparte na szafach free-coolingowych zlokalizowanych poza komorą serwerowni jest bardziej energochłonne niż rozwiązanie na modułach CRV bez free-coolingu, ale ze sprężarką Digital Scroll™. Pierwszym wnioskiem nasuwającym się jest zasada by „chłodzić bliżej źródła”. Szafy free-coolingowe z uwagi na obecnośćwody nie mogą stać bezpośrednio w pomieszczeniu serwerowni. Umieszcza je się zatem w korytarzu technicznym, który jest oddzielną strefą pożarową, wymaga zastosowania kanałów wentylacyjnych i klap ppoż. Całość powoduje dość wysokie zużycie energii przez wentylatory szaf. Urządzenia serii CRV zabudowuje się w bezpośrednim sąsiedztwie serwerów, droga powietrza jest znacznie krótsza, co zasadniczo przekłada się no koszty jego transportu. W chwili obecnej Emerson Network Power dysponuje już technologią bezpośredniego chłodzenia procesorów, co praktycznie eliminuje nam potrzebę transportu powietrza.

Dla inwestorów akceptujących obecność wody w serwerowni do rozważenia jest przedstawiony Wariant 3 z modułami CRV zasilanymi wodą lodową o parametrach 15/20ºC. Tak wysokie parametry są generalnie nie przydatne w klimatyzacji komfortu, jednak idealnie nadają się dla aplikacji klimatyzacyjnych w Data Center, gdzie komfort użytkowników ma drugorzędne znaczenie. Takie zaprojektowanie instalacji pozwala przede wszystkim na wydłużenie okresu, kiedy instalacja funkcjonuje w trybie free-coolingu mieszanego (DX+FC) oraz w trybie free-coolingu pełnego (tylko FC). Z analizy profilu temperatur zewnętrznych wynika, że temperatura 19ºC i poniżej występuje przez ok. 7700 godzin rocznie, co daje nam możliwość korzystania z free-coolingu przez 87% roku. Należy pamiętać, że temperatura 19ºC może wystąpić nawet w chłodną sierpniową noc, co burzy stereotyp, że free-cooling zarezerwowany jest jedynie dla okresów zimowych i przejściowych.

W powyższej analizie nie uwzględniono pracy nawilżaczy powietrza, niezbędnego elementu w każdym systemie klimatyzacyjnym w Data Center. Można jednak oszacować wpływ lub jego brak na poszczególne warianty. W przypadku Wariantu 3 pracujemy na wysokich parametrach wody lodowej, co powoduje, że CRV pracują w trybie bez wykraplania wilgoci. Uruchamianie nawilżaczy powietrza będzie zatem niezwykle rzadkie. W przypadku Wariantu 2 układ chłodniczy oparty o sprężarkę Digital Scroll™ pracuje przy wysokich temperaturach odparowania (z czego wynika jego wysoka efektywność energetyczna), co powoduje, że w stanach ustalonych również pracuje w trybie SHR=1. Wariant 1 to urządzenia na standardowych sprężarkach spiralnych, gdzie temperatura odparowania czynnika chłodniczego jest znacznie niższa i często dochodzi do wykraplania wilgoci. Również w przypadku pracy takiego urządzenia w trybie free-coolingu (zawór trójdrogowy przełącza układ z chłodzenia skraplacza na bezpośrednie zasilanie wymiennika wodnego) urządzenia ze względu na swoją konstrukcję osiągają moc 100% mocy chłodniczej z free-coolingu równej mocy z układu bezpośredniego odparowania dopiero przy parametrach wody zbliżonych do temperatur 7/12. Zatem zarówno w trybie DX jak i FC może dochodzić do znacznego wykroplenia wilgoci, co powoduje znaczne częstsze włączanie nawilżaczy powietrza i zwiększenie kosztów eksploatacyjnych.

Podsumowanie

W ocenie autorów (popartej analizą wielu podobnych przypadków) najkorzystniejszym z energetycznego punktu widzenia jest wariant Liebert CRV zasilany wodą lodową współpracujący z agregatem Liebert HPC z free-coolingiem. Jeżeli jednak użytkownik nie akceptuje wody w serwerowni, to w myśl zasady „chłodzenie bliżej źródła” rozwiązanie Liebert CRV ze sprężarką Digital Scroll™ będzie wariantem najbardziej energooszczędnym.

Należy jednak pamiętać, że zawsze wybór systemu jak i parametrów brzegowych instalacji powinien być poparty głęboką analizą techniczną uwzględniającą również możliwości finansowe Inwestora, otoczenie w kontekście problemów akustycznych, ilość dostępnego miejsca na jednostki zewnętrzne itp.
 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.